Roadtrip

Malajsií z jihu na sever od kulturní Melaky přes velkolepý Kuala Lumpur, čajové terasy až do plážového ráje

Petronas Tower asi není třeba dlouze představovat, silueta věží patří ke světovým ikonám architektury / Lenka Gazdová
Letíte do Singapuru a rozhodujete se, kam se vydat dál? Nechte se inspirovat cestou, na které poznáte různorodost Malajsie. Kulturní a umělecké městečko Melaka, velkolepý a zářící Kuala Lumpur s typickou siluetou Petronas tower, dále věčně zelené a svěží Cameron Highlands a na závěr relax na panenských plážích Perhentian islands.
Reklama
Reklama

autor  Lenka Gazdová

Externí dopisovatelka TripManie. Blogerka, cestovatelka a zakladatelka blogu Na cestách za sny

04. srpna 2018   |   07:39

Uvidíte a zažijete průřez vším, co Malajsie může nabídnout od kultury, dobrého jídla, přírody až po skvělé a příjemné místní obyvatele. Jestli jste limitováni časem a nejste na delší cestě, zvládnete celý výlet bez problémů za dva týdny. Cenově je Malajsie o něco levnější než Thajsko.

Melaka

Nenechte si ujít návštěvu barevného městečka Melaka se skvělým jídlem, pouličními umělci a příjemně uvolněnou atmosférou. Bude se vám tu líbit. Do Melaky se ze Singapuru dostanete nejlépe autobusem za 15 singapurských dolarů (240 Kč). Autobusy odjíždí každou hodinu z Johore Express Terminal, lístek se dá bez problémů sehnat na místě. Pro ty, co chtějí být v klidu, je možná rezervace přes internet. Na hranicích mezi Singapurem a Malajsií byste obvykle neměli strávit více než 20 minut. Jestliže si na svůj výlet berete eura, klidně si je vyměňte v Melace přímo na autobusovém nádraží, kurz odpovídá oficiálním kurzům. Tamtéž si můžete koupit i místní SIM kartu. Pokud budete chtít využít taxi, nainstalujte si grab. Víte cenu předem, nemusíte smlouvat, nikdo vás neošidí a můžete jezdit opravdu levně.

Navíc získáte povědomí o obvyklé ceně za taxi. V centru města Melaka je Jonker street, kde je night market, spousta obchodů i restaurací. Středem města protéká řeka, podél které je hezká procházka. V centru jsou i všechny významnější stavby z doby kolonizace a na každém rohu budete narážet na originální street art. Na Melace se kolonizace hodně podepsala a vliv Portugalska, Holandska i Británie je na architektuře města znát doteď. Od roku 2008 je Melaka zapsaná v seznamu světového dědictví UNESCO a rozhodně právem.

Kuala Lumpur

Do Kuala Lumpuru se z Melaky přesunete opět autobusem. Autobusy v Malajsii vás překvapí svojí prostorností a pohodlnými luxusními sedačkami i v základní třídě. V Kuala Lumpuru jsou v podstatě čtyři nejzásadnější věci k vidění - Petronas Tower, Menara Tower, Batu Caves a Čínská čtvrť.

Petronas Tower asi není třeba dlouze představovat, silueta věží patří ke světovým ikonám architektury. Krásný je i park za obchodním centrem a obzvláště působivé jsou věže v noci. Pokud si chcete dopřát opravdu extra zážitek, vyberte si ubytování, ve kterém budete mít k dispozici střešní bazén s výhledem na moderní centrum. Výhled na ozářené věže Petronas i Menara vám zcela jistě vyrazí dech. Kdo nechce utrácet za dražší ubytování, může si zajít na drink do střešního Heli baru, ze kterého je krásný výhled na město. Vyhlídka z Menara Tower nabízí neméně působivý zážitek. Výtahem se můžete vyvézt až nahoru a z věže pozorovat celý Kuala Lumpur včetně Petronas Towers.

Cenově je Malajsie o něco levnější než Thajsko

Odvážlivci se mohou vydat i na skleněnou prosklenou plošinku a podívat se do pěkné hloubky pod sebou. Batu Caves najdete na okraji Kuala Lumpuru v Indické čtvrti kousek od stanice nadzemní dráhy, kterou se sem můžete pohodlně a za pár korun dopravit. Na začátku schodů do jeskyně vás uvítá obrovská zlatá socha hinduistického boha Murugana. Po vystoupání 275 schodů se ocitnete v modlitební jeskyni. Nezapomeňte si sebou oblečení zakrývající kolena a ramena.

Čínská čtvť není tak zajímavá jako v jiných městech, ale i tady najdete spoustu obchůdků a dobrého street foodu. Kousek od Čínské čtvrti je soubor mešit, hlavní mešita má krásně vykládaný strop. Pro návštěvu opět nezapomeňte vhodné oblečení. Nedaleko je také Central Market Kuala Lumpur pro příznivce nakupování. Kuala Lumpur je opravdu pestré multikulturní město, ve kterém můžete poznat dokonalý mix kultur.

Cameron Highlands

Cameron Highlands se přezdívá zelené plíce Malajsie a rozhodně právem. Všude, kam se podíváte je vše zelené, rozkvetlé a svěží. Cesta z Kuala Lumpuru do centrálního městečka Tanah Rata trvá cca 4 hodiny autobusem. Poslední úsek po sjezdu z hlavní silnice je nejzdlouhavější, zároveň ale taky nejkrásnější.

Celou cestu se před vámi otvírají dechberoucí výhledy do údolí a džungle a nakonec spatříte i ony slavné čajové plantáže. Na ty si můžete zaplatit prohlídku s průvodcem, doporučuji tour přímo z místního infocentra. Jezdí se v malých skupinkách, maximálně 8 lidí, průvodce je úžasný a dá vám spoustu informací. Součástí je i návštěva původního deštného pralesa Mossy forest. Motýlí a jahodová farma, které jsou také součástí výletu, vás asi moc nenadchnou, ale už jen kvůli čajovým plantážím a pralesu se vyplatí si výlet zaplatit (cena je cca 250 Kč). Taxíkem byste se najezdili hodně a nedoplatili byste se.

Kdo si troufá na řízení v obtížnějším terénu, může si zapůjčit i skůtr a okolí projet sám. Kromě plantáží jsou zde i vodopády Parit Fall a Robinson Falls. Parit Fall není moc zajímavý, ale je k němu hezká nenáročná procházka trasou číslo 4. K Robinson Falls vede trasa číslo 9, která se dále dělí na A a B. Robinson Falls jsou už o dost větší a rozhodně zajímavější. Pokud byste si chtěli okolí Cameron Highlands prochodit pěšky, můžete si v infocentru vyzvednout mapku s trasami. Obecně se ale doporučuje chodit s průvodcem, obzvášť to platí pro náročnější treky. 

Perhentian islands

Běloskvoucí pláže, křišťálově průzračná voda, naprostá pohoda a relax. Ideální zakončení poznávací cesty po pevninské části Malajsie vám nabídnou Perhentian islands. Z Cameron Highlands, respektive městečka Tanah Rata, musíte nejprve autobusem do přístavu v Kuala Besut a odtud lodí. Perhentian islands se skládají ze dvou ostrovů - Besar a Kecil. Besar má více luxusnějších ubytování a je určen spíš pro náročnější, Kecil je více baťůžkářský se spoustou levných ubytování v obyčejných chatkách nebo hostelech. Jestli máte ubytování rezervované předem, loď vás doveze až na molo, které je vašemu ubytování nejblíž. Ani na jednom z ostrovů nejsou silnice a přeprava mezi jednotlivými plážemi je možná pouze lodním taxi.

Perhentian islands se pyšní opravdu nádherným mořem, plážemi a bohatým podmořským životem, pro který jsou vyhledávanou destinací potápěčů z celého světa. Absence automobilového provozu, supermarketů a rušných ulic dělají z Perhentian islands dovolenkový ráj na zemi. Počítejte i se slabším internetovým signálem a elektřinou fungující jen občas. Tady vás při relaxu nebude rušit opravdu nic. Bankomaty na ostrovech také nejsou, vybírat je potřeba na pevnině. V cestě můžete pokračovat do dalších destinací Malajsie nebo Thajska. Kdo se potřebuje vrátit a nechce už ztrácet čas přesunem autobusy, může letět z letiště v Kuala Besut nebo Kuala Terengganu zpátky do Singapuru nebo Kuala Lumpur. 

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama