Roadtrip

Zkuste cestovat po Evropě vlakem. Víme, jak jednoduše plánovat cestu a ještě hodně ušetřit

Zahraniční dopravci nabízejí mnohdy zajímavější ceny než naši / Depositphotos
S rozvojem letecké dopravy přibývá možností, jak se nejrychleji a možná i nejlevněji dostat do cílové destinace, kterou jste si vybrali pro svoji dovolenou, eurovíkend nebo jen na obyčejný výlet. Cestování letadlem má však celou řadu omezení, spočívajících jak v bezpečnostních předpisech, objemu a váze zavazadel, nebo v dlouhých prodlevách na letištích. Proto je stále oblíbenější i cestování vlakem, kde prakticky žádná omezení neexistují a navíc je cesta mnohem pohodlnější.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

06. prosince 2019   |   09:27

Ty tam jsou časy, kdy byla nejpohodlnější letecká doprava. V některých případech je dokonce vlak nejrychlejší, nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak po Evropě cestovat.. Drtivá většina českých turistů je zvyklá nakupovat si jízdenky u českých dopravců, ať už jsou to České dráhy, nebo soukromí dopravci jako Regiojet, kteří však zatím obsluhují vlaky pouze Slovensko a Rakousko. Podle zkušeností je však především nabídka Českých drah méně bohatá, než u zahraničních dopravců a mnohdy i dražší. Například na stránkách Deutsche Bahn najdete řadu spojení i z Prahy a za nižší ceny. Stránky jsou dokonce i v češtině. Pokud se chcete vydat na cesty po Evropě vlakem, máme pro vás pár dobrých tipů.

Využijte zahraničních vyhledávačů

Západní Evropa je dnes protkána hustou sítí vysokorychlostních železnic, které nám dosud bohužel chybí. Měl jsem možnost vyzkoušet vlaky švýcarských, francouzských, německých či italských drah a jejich kvalita, služby a zejména rychlost se s našimi vlaky nedají srovnat. Pro výběr vlakových spojení doporučuji ve většině případů využít různých vyhledávačů vlakových spojení, které vám najdou nejkratší, nejrychlejší i nejlevnější trasy.

Zahraniční dopravci nabízejí mnohdy zajímavější ceny než naši

Pro zajištění jízdenek a místenek případně lehátek či lůžek se výhodné se porozhlédnout po nabídkách zahraničních dopravců, kteří nabízejí mnohdy lákavé slevy a cestování s nimi je ve většině případů levnější než nákup jízdenek u Českých drah. Pokud cestujete často, může pro vás být výhodné, opatřit si některou ze slevových karet jako jsou Rail, Interrail a Eurail Pass.

B-Europe najde zvýhodněné jízdenky

Společnost B-Europe spolupracuje se železničními společnostmi po celé Evropě (např. Eurostar, TGV a Trenitalia), a vyhledá vám zvýhodněné vlakové jízdenky. Před rezervací jízdenek si prostřednictvím porovnávače jízdného můžete najít ty nejvýhodnější trasy a ceny. Mnohdy budete překvapeni, že vás jízdenka na vysokorychlostní vlak vyjde levněji než letadlo a do cíle vás vlak dopraví i rychleji.

Raileasy ušetří spoustu peněz

Ti, kdo často cestují letadlem určitě znají osvědčené vyhledávače a porovnávače letenek, jako jsou například Skyscanner, Kiwi, Momondo či Kayak, které vám najdou nejvýhodnější spojení i cenu letenky. Raileasy je stejný koncept, ale pro vlaky. Vyhledávač vám umožní ušetřit spoustu peněz tak, že můžete zkombinovat část vaší cesty s jednou železniční společností a další část s jinou. Vždy zohledňuje dva faktory, rychlost a cenu. Podle zkušeností se tak můžete dostat i na polovinu ceny běžné, přímé jízdenky.

Rail Europe, snadné plánování

Rail Europe je jedním z nejlepších vyhledávačů pro plánování cesty po Evropě, ať už se jedná o itinerář pro návštěvu více zemí nebo výlet do jednotlivých států. Moderní, dobře srozumitelná webová stránka nabízí možnosti vyhledávání v několika jazycích, čeština bohužel chybí. Ceny jízdenek si pak můžete zobrazit v eurech, dolarech nebo v librách. Stránka umožňuje plánování cesty, provádět rezervace, srovnávat ceny jízdenek a samozřejmě si je zakoupit. K dispozici je pro snadnější plánování cesty i interaktivní mapa železničních tras.

Dobře poslouží i Eurail

Webové stránky této společnosti jsou dalším výborným nástrojem pro plánování cesty po Evropě. Funkce portálu zahrnují možnost vyhledání spojení, nejlevnějších jízdenek, evropské jízdní řády, mapy s možností zobrazit i dobu cesty a najdete na něm dokonce i inspiraci pro vaše cesty, pokud se nemůžete rozhodnout, kam vyrazit. Eurail nabízí i přehledy, trasy a ceny trajektových spojení v přímořských oblastech, takže můžete snadno zjistit, jak si zkombinovat vlak a trajekt, abyste se dostali do cíle. Eurail navíc nabízí spoustu slevových akcí a průkazů, zejména pro studenty, ale i pro důchodce.

Zajímavé možnosti nabízí Thalys

Většina z vás už někdy slyšela o vysokorychlostních vlacích TGV provozovaných na trasách po Francii, Belgii, Nizozemsku a Německu, spojujících tak města jako Paříž, Brusel, Amsterdam či Kolín nad Rýnem. Existuje specializovaná webová stránka Thalys, nabízející vyhledávání spojení i nákup jízdenek. Na této stránce najdete i mnoho speciálních nabídek a slevových akcí, jak pro mladé cestovatele do 25 let, tak pro seniory. Také tato stránka je k dispozici v několika jazycích a rychle vám vyhledá nejvýhodnější nabídky.

Trainline, kombinace vlaku a autobusu

Nejste si jisti, zda chcete jet vlakem, autobusem nebo během svého cestování po Evropě oba způsoby dopravy kombinovat? Tady může být pro vás dobrým pomocníkem právě portál Trainline. Ten vám pomůže porovnat a rezervovat si jízdenky na vlak a autobus po celém kontinentu. Je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak si porovnat ceny a dobu jízdy u více společností (např. Eurostar, SNCF, Trenitalia, Flixbus a další) na jednom místě. Kombinované jízdenky si zde můžete po rezervaci rovnou i zakoupit.

Anglický Transpennine Express

Vynechat nemůžeme ani možnost cestování vlakem po Velké Británii, která má hustou železniční síť a vzhledem k přeplněným silnicím je tento způsob cestování i mnohem rychlejší. Transpennine Express provozuje vlaková spojení po celé této ostrovní zemi. Na stránce si můžete vyhledat vhodnou trasu i zakoupit jízdenky. Najdete zde i spoustu užitečných informací, například o tom, jak získat náhradu v případě zpoždění vlaku či nabídky zlevněných jízdenek. Stojí za zmínku, že přes Transpennine můžete získat poměrně značné slevy, pokud cestujete ve skupině tří nebo více osob.

Další zajímavé články
Reklama