Roadtrip

Jeskynní město vás okouzlí svou atmosférou, památkami a pohostinností

Panorama skalního města upoutá každého už na první pohled / Pixabay
Mnozí z vás si jistě všimli, že ceny letenek jsou v podzimních měsících na úplném dně a tak se lze dostat za pár stokorun prakticky kamkoli po Evropě bez větších nákladů. Jedním z řešení, které se nabízí, je vyrazit z našich sychravých dnů na jih a užít si místních atrakcí za příjemného podzimního počasí. Přesně takovým místem je skalní město Matera, nacházející se na samém jihu Itálie v provincii Basilicata.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

31. října 2019   |   11:11

Toto pozoruhodné město, třetí nejstarší trvale obývané na světě, fascinuje každého návštěvníka. Původní Matera byla vytesaná celá do okolních skal, a tvořila ji síť jeskyní obývaných už od paleolitu. Celá staletí bylo město prakticky neznámé a až do 50. let minulého století zde žily celé rodiny v neuvěřitelné chudobě, pohromadě s domácími zvířaty v jeskyních. Teprve počátkem 60. let byl vydán zákon o výstavbě nových domů a jeskynní obyvatelé se do nich mohli přestěhovat. Staré jeskynní město bylo opuštěno a chátralo až do 90. let, kdy se začalo s velkou rekonstrukcí a město bylo zapsáno na listinu kulturního dědictví UNESCO. Dnes žije v jeskynních čtvrtích, vybavených veškerými moderními vymoženostmi, ještě asi 1 500 obyvatel, ale asi 30% je jich stále prázdných.

Turisté město teprve objevují

Dnes je Matera městem plným života, kde se můžete v teplém podzimním slunci procházet uličkami, obdivovat architekturu, posedět v místních tratoriích a pochutnat si na místních dobrotách. I ony jeskyně našly své využití a dnes slouží jako netradiční a vyhledávané ubytování. K návštěvě Matery je nejvyšší čas i z toho důvodu, že byla pro letošek vyhlášena Evropským městem kultury, díky čemuž ji začali objevovat turisté z celého světa a příští rok zde čekají rekordní návštěvnost. Zatím totiž znali město pouze Italové, ale pro zahraniční návštěvníky bylo zcela neznámé. Kdysi také nesla Matera hanlivé označení jako „hanba Itálie“.

Skalní město Sassi

Nejvíce samozřejmě přitahuje návštěvníky nejstarší část města s jeskyněmi, zvaná Sassi. Ta se skládá ze dvou částí, Sassi Barisano a Sassi Caveoso. Pokud je chcete poznat opravdu zblízka, projděte si je pěšky. Budete procházet úzkými uličkami, podobnými labyrintům, vzájemně propojenými oblouky a pěknými malými náměstíčky, vyzdobenými stále zelenými kaktusy.

Zatímco část Sassi Barisano prošla významnými úpravami, se starými jeskyněmi, krásně zrekonstruovanými tak, že zde vznikly ohromující umělecké prostory, butikové hotely a tradiční restaurace, v Sassi Caveoso se vám naskytne pohled na skutečnou realitu života, jak zde vypadal ještě nedávno. Některé z jeskyní jsou kvůli bezpečnosti bohužel uzavřeny, ale ty přístupné, dodnes nedotčené, vypadají jakoby je obyvatelé opustili včera a ne před více než padesáti lety.

Co ve městě navštívit

Pokud si chcete užít ty nejkrásnější výhledy na Materu a její jeskyně, vystoupejte nad rokli na okraji města odkud uvidíte skalní stěny, provrtané spoustou malých jeskyní; to jsou vlastně paleolitická obydlí pravěkých lidí, kteří zde žili už před více než 7 000 lety! Celou roklí pak můžete projít a prozkoumat si jeskyně zblízka. Odtud se pak po schodišti u Monastero di Santa Lucia, a přes jeden z kamenných mostů dostanete zpět do města. Na vrcholu kopce Civitas, v nejvyšším bodě mezi dvěma Sassi, se nachází Apuliansko-románská katedrála ze 13. století.

V jeskyních najdete příjemné trattorie i útulné hotýlky

Nedávno byla znovu otevřena po desetileté rekonstrukci. Návštěvníky zde ohromí fantastický výhled na celé Sassi Barisano. Nedaleko pak můžete navštívit malý kostelík, vytesaný do skály, zasvěcený Madonně de Idris. Pokud vás zajímá současné umění a sochařství, nenechte si ujít Muzeum moderního umění se sídlem v nádherně zrekonstruovaném jeskynním paláci ze 17. století na Via S. Giacomo. Otevřeno je od 10:00 do 18:00 a vstupné je 5 eur.

Na čem si pochutnáte?

Jste v Itálii a tak budete nejspíš hledat v restauracích nějakou tu pizzu nebo těstoviny ale to máte smůlu. Tady tato jídla na většině jídelních lístků nenajdete. Materu totiž proslavilo něco zcela jiného a tím je zdejší speciální chléb, který je sakramentsky dobrý. Jeho bochníky jsou tvarovány do podoby kamenů, je pečen z pšenice a jen příprava kvasinek je doslova alchymistickým procesem, který je udržován jako rodinné tajemství. Výsledkem je jedinečná chuť zdejšího chleba, s neuvěřitelně křupavou kůrkou. Používá se jako základ většiny zdejších jídel, v podobě obložených toustů, naplněný směsí masa a zeleniny, zejména lilků a cuket. Masožravci jej dostanou jako přílohu místo brambor nebo těstovin a lahodný je i jen s trochou bylinkového pesta nebo jen tak pokapaný olivovým olejem.

Jak se tam dostanete

Nejvýhodnější je samozřejmě letět z Prahy do Bari a v současné době najdete i letenky v ceně pod 1000 korun. Z Bari je to pak do Matery 63 kilometrů, které nejlépe zdoláte vlakem. Cesta trvá sice 1,5 hodiny, ale užijete si okolní krajinu a bude vás to stát jen 5 eur. Další možností je půjčit si v Bari auto, ale pamatujte na to, že v úzkých uličkách Matery nezaparkujete a těch pár parkovacích míst přijde na hříšné peníze. Nejlepší je pak nechat auto někde na předměstí.

Další zajímavé články
Reklama