Roadtrip

To pravé pro fajnšmekry a dobrodruhy: Nejkrásnější vlakové trasy, které stojí za projetí

Ve Skotsku se můžete kochat úchvatnou scenérii z viaduktu Glenfinnan / Shutterstock
Nejkrásnější vlakové tratě dokáží nadchnout nejen dobrodruhy, ale i příležitostné cestovatele. Je sice pravda, že cestování letadlem je pohodlné, poměrně rychle se dostanete i do těch nejvzdálenějších destinací, ale věřte, že cesta vlakem má své magické kouzlo. A které trasy jsou ty nejkrásnější na světě?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

24. srpna 2019   |   15:25

Možná se po přečtení našeho článku rozhodnete koupit si lístek na jeden z vlaků namísto all inclusive dovolené na přeplněné pláže. A uděláte dobře, protože zažijete ojedinělou dovolenou, na kterou budete rádi vzpomínat celý život.

Železniční trať Flåm, Norsko

Přestože cesta trvá jen hodinu, tato železniční trať patří mezi nejkrásnější na světě a největší turistické atrakce v Norsku.

Zažijte ojedinělou dovolenou, na kterou budete rádi vzpomínat celý život

Je to rovněž jedna z nejstrmějších tratí v Evropě, která se nachází ve výšce 862 metrů. Vlak vyjíždí z malé vesničky Flåm a projíždí hlubokými roklemi, kolem kaskádových vodopádů a pod majestátními vrcholy až k horské stanici Myrdal. Trať je nádherná v létě, ale ještě kouzelnější je v zimních měsících, kdy sněhová pokrývka vytváří pohádkovou krajinu plnou nádherných sněhových útvarů.

West Highland, Skotsko

Pokud vás vždy lákalo Skotsko, tak neváhejte a pořiďte si lístek na vlak po trati Glasgow - Mallaig. Jakmile strojvedoucí nastartuje a vyrazíte z největšího skotského města, ocitnete se uprostřed neuvěřitelně zelené krajiny s klidnými jezery. Trať vede divokou přírodou pod strmé vrcholky vrchu Ben Nevis. Před tím, než vlak dorazí do cílové stanice, nabídne vám úchvatnou scenérii přímo z viaduktu Glenfinnan. 

Transsibiřská magistrála

Se svou délkou 9289 kilometrů je Transsibiřská magistrála nejdelší vlakovou trasou na světě. Trasa začíná na západním konci Moskvy, vede přes Ural a husté sibiřské lesy, prochází celým Ruskem a končí ve Vladivostoku na východě Ruska. Čeká vás krásné Bajkalské jezero, 983 metrů dlouhý most přes řeku Ob ve městě Novosibirsk, nedotčená příroda. To je jen zlomek toho, co můžete vidět. Na magistrálu jsou napojeny odbočky do Mongolska, Jižní Koreje a Číny. Cesta z Moskvy do Vladivostoku trvá přibližně sedm dní. Vlak jezdí celý rok, ale většina turistů cestuje od června do září.

Glacier Express, Švýcarsko

Glacier Express, který spojuje dvě nejmalebnější horská střediska ve Švýcarsku - Zermatt a St Moritz, je nejpohodlnějším způsobem, jak si vychutnat nádhernou scenérii švýcarských Alp. Celodenní výlet na východ od Zermattu zahrnuje ohromujících 91 tunelů a 291 mostů. Trať vede přes alpské louky jižního Švýcarska, kolem nedotčených horských jezer a malebnými vesničkami přes Oberalp Pass ve výšce 2043 metrů a přes Landwasser viadukt, který leží v nadmořské výšce 1054 metrů nad mořem. Jedná se o nádhernou stavbu, která je harmonicky zasazena do divoké horské přírody a postavena byla na samém počátku 20. století.

Další zajímavé články
Reklama