Roadtrip

Skvělé tipy pro lidi, kteří chtějí cestovat sólo. Tyto destinace jsou pro to jako stvořené

Na ostrovech v Thajsku se budete cítit doslova jako v ráji / Shutterstock
Teplo, voda, slunce, plánování dovolené. Peníze máte ušetřené a teď už jen vybrat tu správnou destinaci. Ale. Máma se bojí cestování letadlem, kamarádka se chce raději opalovat na zahradě, sestra si vybrala romantický pobyt s přítelem, spolubydlící utratila všechny peníze za oblečení a babička nemá ráda horko. To ale neznamená, že i vy musíte zůstat doma.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

08. června 2019   |   14:34

Co tak vybrat se na dovolenou sama? Konečně navštívit vysněnou zemi a naplánovat si program podle vlastních představ? Nebojte se, že budete jako blázen cestovat sama.  V dnešní době se po světě toulá mnoho sólo cestovatelů. 

Podle statistik samostatně cestuje více žen než mužů. Zajímavé, že? Nejoblíbenější destinací je Evropa. Největší překážkou při sólo cestování je překvapivě ne strach nebo obavy, že člověk je na všechno sám, ale rozpočet. Cestovatel je sám a nemá se s kým podělit o účet za taxík nebo o ubytování.

Jaké jsou důvody pro sólo cestování? Hlavním důvodem je únik z každodenního života, vyhledávání samoty a odpočinek od všedních dní plných stresu. Dalšími jsou poznávání nových způsobů cestování, svoboda, rozhodování podle sebe, relax, nové a jiné zážitky. Pojďte se s námi podívat na několik zajímavých destinací pro sólo cestovatele.

Je mnoho důvodů, proč si dovolenou užít sám

Okouzlující Kostarika

Nekonečné pláže jsou jako stvořené pro odpočinek s oblíbenou knihou v ruce a nohama zabořenými v písku. Pokud vás čtení omrzí, můžete se přidat k opáleným surfařům, skupině chystající se prozkoumat jeskyně nebo se zúčastnit hodiny jógy. Mimo jiné se můžete kochat krásou a rozmanitostí bohaté fauny a flóry, půjčit si kajak, jít na túru, pozorovat spící vulkán a potkávat nové lidi.

Itálie

Dovolená v Itálii je plná kulinářských zážitků. Ochutnávka místních vín či vaření s čerstvými bylinkami. Cestovní kanceláře specializující se na sólo cestovatele nabízejí dovolenou s aktivitami a výlety na oblíbená místa jako Toskánsko či na méně známou Apulie. Ochutnejte Itálii všemi smysly, projděte se malebnými uličkami, naučte se vařit různé speciality a odpočiňte si pod horkým italským sluncem.

Bezpečné Dánsko

Putování po Dánsku, které se pravidelně objevuje na seznamech nejbezpečnějších a nejšťastnějších zemí světa, je pro sólo cestovatele ideální. Většina Dánů mluví anglicky a rádi vám pomohou najít či ukázat cestu, někteří vás dokonce pozvou na večeři do svého domu. Milovníci historie si mohou vychutnat vikingské zříceniny a středověké hrady, zatímco nadšenci outdoorových aktivit se mohou připojit k místním obyvatelům na cyklovýlet.

Barevné Thajsko

Díky srdečným a stále se usmívajícím místním obyvatelům, úchvatným památkám a trasám určených pro baťůžkáře je Thajsko velmi oblíbené u lidí, kteří cestují sami. Naplánujte si svou dovolenou a zažijte městské dobrodružství v Bangkoku, týden na plážích Koh Samui, hodiny jógy na vzdáleném ostrově, ochutnávky tradičních jídel, navštivte Velký palác v srdci hlavního města nebo si zašnorchlujte u ostrova Phi Phi.

Horké Španělsko

Od nádherných pláží, historických památek až po Gaudího stavby, trhy s čerstvou zeleninou, horké flamenco, vibrující noční život. Každé španělské město je okouzlující a jedinečné, takže zde můžete zůstat i celé měsíce a nebudete se ani minutu nudit. Jediná věc, která spojuje všechna tato rozmanité místa, je jídlo. Pochutnejte si na tapas nebo mořských plodech a zapijte to kvalitním vínem.

Magický Istanbul

Tajemné bývalé hlavní město Osmanské říše dýchá historií na každém kroku. Úchvatná Hagia Sofia, nádherný výhled z kopce Pierre Loti, úzké uličky starého centra, vůně čerstvých ryb, hluk z Velkého bazaru, jemný vítr vanoucí od Bosporu. To všechno je Istanbul. Projděte se přes rozkvetlé zahrady, ochutnejte skutečný kebab a nechte se zlákat na horký černý čaj. Kupte si mapu města a můžete začít objevovat krásy tohoto města a při troše štěstí natrefíte i na skrytá zákoutí.

Plavba lodí

Pokud se neumíte rozhodnout, do kterého evropského města cestovat nebo kterou exotickou destinaci navštívit, kupte si zájezd lodí. Během plavby uvidíte hned několik míst, nemusíte si dělat žádný itinerář, jen se sbalit a vstoupit na palubu. Zda si vyberete plavbu po řece nebo zaoceánskou loď, je už na vás. Kromě cestovatelských zážitků si můžete užít i večerní programy, které jednotlivé lodě nabízejí nebo relax v bazénech.

Další zajímavé články
Reklama