Roadtrip

Znáte pravidla a věková omezení, která v Evropě platí při pronájmu auta pro seniory?

V Evropě žádná věková omezení pro řidiče neexistují, musíte však mít potvrzení o lékařské prohlídce / Depositphotos
V poslední době se množí diskuze okolo řízení aut seniory, a to v souvislosti se zdravotními prohlídkami, které musí řidiči starší 65 let u nás absolvovat. Často se objevují i otázky na možnosti cestování seniorů po Evropě a zda pro ně existují nějaká omezení například při pronájmu aut. Někde omezení existují, jinde můžete jezdit bez problémů v jakémkoliv věku.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

14. března 2019   |   11:37

Jak u nás, tak v řadě evropských zemí musí senioři absolvovat pravidelné lékařské prohlídky a nosit při sobě vedle řidičského průkazu a dokladů od vozidla i potvrzení o této prohlídce. U nás je věková hranice stanovena na 65 let a prohlídce se pak musí řidič podrobit každé dva roky. V řadě evropských zemí jsou však předpisy daleko přísnější.

Jak je to v Evropě?

Například v Maďarsku musí pravidelné prohlídky absolvovat řidiči do 40 let věku každých 10 let, do 60 let každých 5 let, do 70 let každé tři roky a nad 70 let každé dva roky. Podobně je to v Itálii, kde do 50 let musí absolvovat prohlídku každých 10 let, do 70 každých 5 let a nad 70 každé tři roky.

Ověřte si ještě před cestou místní předpisy

Benevolentnější je Španělsko, kde do 65 let musí řidič absolvovat prohlídku každých 10 let a starší po 5 letech. Pokud se tedy vydáváte na dovolenou po Evropě autem, vždy se informujte o příslušných předpisech pro země, kterými budete projíždět. Pokuty za chybějící potvrzení vás mohou stát pořádné peníze na pokutě a někde dokonce zákaz dalšího řízení a zabavení auta.

Půjčovny většinou omezení nemají

V Evropských zemích většina autopůjčoven problém se staršími řidiči nijak neřeší. Renomované autopůjčovny, jako Avis či Hertz vám půjčí auto třeba i v 99 letech. Existují však výjimky u menších autopůjčoven, které už k věku zákazníků přihlížejí a nepůjčí auto řidičům, starším 80 let. V zemích EU neexistuje žádný zákonný maximální věk pro řízení motorových vozidel. Odmítnout vydání řidičského průkazu, nebo jej odejmout lze jen v případech, odůvodněných zdravotním stavem řidiče.

V Irsku musíte hledat

Je pravdou, že řada menších autopůjčoven často nepůjčovala auta už seniorům nad 70 let, ale postupně se tato hranice zvyšuje a často i mizí. Přísnější podmínky má například většina irských autopůjčoven, které nepůjčí auto řidičům, starším 71 let. Pokud si zde budete chtít vypůjčit auto, budete muset pátrat po pár autopůjčovnách, které to umožňují.

Počítejte však s tím, že půjčovné bude výrazně dražší, než je stanoveno pro mladší řidiče. V každém případě se o místních podmínkách a předpisech autopůjčoven předem informujte. Dobrým pomocníkem vám přitom může být webová stránka Auto Europe, která vám vyhledá ty nejlepší podmínky pronájmu auta pro seniory.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama