Roadtrip

Kam na neokoukanou exotickou dovolenou? Poznejte kulturu Malajsie na ostrově Langkawi

Letecký pohled na ostrov Langkawi, Malajsie / Depositphotos
Thajsko a Bali jsou u nás nejskloňovanější destinace pro exotickou dovolenou. Malajsie je zemí trochu opomíjenou, přitom toho může opravdu hodně nabídnout. Vyzkoušejte a rozhodně nebudete litovat. Začít můžete třeba na dosah od thajských hranic na ostrově Langkawi, kam se pohodlně dostanete právě z Thajska.
Reklama
Reklama

autor  Lenka Gazdová

Externí dopisovatelka TripManie. Blogerka, cestovatelka a zakladatelka blogu Na cestách za sny

16. června 2018   |   10:23

Není nic jednodušího, než sednout na loď například na thajském Koh Lipe a nechat se unášet za poznáváním krás Malajsie. Co vám Langkawi může nabídnout a co byste si neměli nechat ujít?

Sky cable car a Sky bridge

Největší dominantou, kterou můžete vidět z jakéhokoliv místa na ostrově, jsou majestátní hory. A na nich největší atrakce - lanovka, která vás vyveze až na vrcholky, odkud si můžete užívat nádherných výhledů na celý ostrov a jeho okolí. Cesta pod lanovku je z každé části ostrova dobře značená, zabloudit je skoro nemožné.

Návštěvu doporučuji spíš přes týden, o víkendu zde bývá dost plno. Jízda lanovkou je hodně velký adrenalinový zážitek a procházka po Sky bridge stejně tak. Pro ty, kdo mají strach z výšek, je to opravdu velká výzva, ale vyplatí se svůj strach překonat. Odměnou je opravdu jedinečný zážitek. Cena za lanovku je 70 ringgitů, za parkování auta zaplatíte 5 ringgitů, motorky neplatí nic.

Vodopády

Vodopádů najdete na Langkawi spoustu, ale zaručeně nejhezčí jsou Durian Perangin Waterfall. Z Cenang beach se vydáte na motorce směrem na Tanjung Rhu beach. Až dojedete na velký kruhový objezd, zahnete do prava a za cca 10 minut znovu. Odbočka je dobře značená.

Na motorce se dostanete na začátek stezky k vodopádu a pak už vás čeká jen krátká procházka džunglí podél řeky. Koupání v ledové vodě bude velice příjemnou a osvěžující odměnou za výšlap. Vstupné se neplatí žádné. Další vodopády jsou 7 Wells waterfall, užít si je můžete ale pouze v sezóně dešťů, jinak jsou většinu roku vyschlé.

Pláže

Langkawi má spoustu pláží, nejzásadnější jsou tři z nich: Cenang beach, Tanjung Rhu beach a Skull beach. Cenang beach a ulice vedoucí podél ní nabízí spoustu možností na jídlo, nákupy, zábavu, večerní procházky podél pláže a relax v některém z barů.

Malajská kuchyně je neuvěřitelně pestrá a rozmanitá

Klidnější je Tanjung Rhu beach na druhém konci ostrova. Je poměrně dost rozlehlá, nezastavujte hned na začátku, ale dojeďte až na úplný konec silnice, kde je její nejhezčí část. Najdete tu i pár restaurací a malé obchůdky se suvenýry. Zaručeně nejhezčí pláž je Skull beach, průzračná voda a bílý písek z ní dělají královnu pláží na Langkawi. Pláž je poměrně malá a zejména o víkendech zde bývá rušněji, protože místní si sem jezdí dělat pikniky. V týdnu se vám ale často podaří být zde téměř sami.

Kde nakoupit, dobře se najíst a napít?

Celé Langkawi je duty free zóna, takže zde najdete spoustu obchodů s levným alkoholem, cigaretami, čokoládou, parfémy, kabelkami i jiným zbožím. Pro nákup v duty free je potřeba se vždy prokázat pasem nebo občanským průkazem. Doporučuji spíš pas, občanku mi v jednom obchodě nevzali. Pas nemusí být originál, stačí kopie v telefonu.

Malajská kuchyně je díky směsici kultur neuvěřitelně pestrá a rozmanitá, vybírat si můžete z rozličných druhů kuchyní. A kde se najíst na Langkawi? Z lepších restaurací doporučuji Orkid Ria Seafood Restaurant, Yasmin Syrian restaurant, Thirstday bar, Yellow beach café. Z lokálních Hainanese chicken v Kuah, Jom Ikan Bakar kousek za letištěm, Bella restaurant na Cenang road. Naproti Bella restaurant stojí pár obyčejných stánků s neobyčejně dobrým jídlem za pár korun.

Nasi Dagang Pak Malau u Makam Mahsuri a všechno ostatní kolem muzea Makam Mahsuri, Melur Cafe. Obecně - dobré jídlo tady najdete snad všude, skvěle a levně se najíte všude ve vnitrozemí v místních lokálních restauracích. Hodně oblíbený je tu styl, kdy si z nádob sami nabíráte, co chcete. Pozor, nejede se tu na váhu, ale na druhy.

Například vezmete si pět druhů jídla a zaplatíte 5x danou částku bez ohledu na to, kolik jste si vzali. Pokud toho chcete ochutnat co nejvíc a je vás víc, je lepší, když si každý z vás vezme větší množství jídla a rozdělíte se. Ostatně sdílení jídla je jednou z podstat asijského stravování.

Barů je kolem Cenang beach spousta. Menší a super na klidnější večer při drinku je Ah Cong café, o něco rušnější Kalut bar s bezva poležením na fatboyích, Thirstday bar pokud máte chuť na něco luxusnějšího a Sunba retro bar Langkawi když chcete tančit až do rána. Na pláži je i spousta menších podniků a často zde bývá hudební produkce či ohňové show.
Langkawi je ideální místo pokud chcete zažít moře, pláže, hory, vodopády a zároveň se nechcete všude tísnit s milionem dalších turistů. Místní jsou milí, ochotní, nápomocní a navíc cenová hladina je tu nižší, než v Thajsku.

Jaké jsou zhruba ceny? Slušnou porci jídla pořídíte v lokálních restauracích od 25 Kč, tradiční snídani v podobě Roti Canai - placka s kari omáčkou - od 10 Kč, cigarety místních značek od 10 Kč, pivo v duty free od 10 Kč, na pláži kolem 40 Kč, koktejly na pláži od 100 Kč, víno od 50 Kč za skleničku, celá láhev od 200 Kč v duty free, 3 km jízdy taxíkem 25 Kč - doporučuji využívat aplikaci grab. Zaručeně nejlepší dopravou je ale zapůjčení skútru, Langkawi je ideální na řízení i pro začátečníky - široké silnice, malý provoz, žádné prudké zatáčky a kopce. Alternativou je auto nebo výše zmíněný grab.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama