autor Pavel Přeučil
01. února 2019 | 11:03
Je spousta lidí, kteří mají z létání obavy a do letadla byste je nedostali za žádnou cenu. Je to druh fobie, zvaný aerofobie, která se podle odborníků nedá zcela odstranit. Těmto lidem nezbývá, než se na dovolenou přepravovat autobusy nebo vlaky. Na delší cestování, například k moři je však autobus tou méně pohodlnou variantou, i když ty moderní poskytují už docela slušné pohodlí. Zbývá tedy ještě vlak, který využívají kvůli často i rodiny s malými dětmi. Tato varianta je sice delší a také dražší, ale pohodlí ve vlaku je k nezaplacení.
Z Břeclavi přímo k moři
Pokud je vaším dovolenkovým cílem italská nebo francouzská Riviéra máte možnost využít jedinečného, přímého spoje, vlaku ruských železnic (RŽD), jezdícího na trase Moskva – Nice. Je zajímavé, že o tomto spojení se poměrně málo ví, i když existuje už od roku 2013. Vlak jezdí přes naše území a má zde dvě zastávky, v Bohumíně a v Břeclavi.
Pokud máte obavy z ruských vlaků, můžete být naprosto v klidu. Jde totiž o komfortní dálkový expres, sestavený z nejmodernějších lůžkových vozů, vyrobených firmou Siemens a na cestu do evropských měst nebo k moři jej využívají především bohatí Rusové. K moři se tak dostanete v dokonalém pohodlí a bez stresu, jaký zažívají mnozí cestující na letištích.
Kdy a za kolik?
Vlak jezdí pouze jednou týdně, a to v pátek. Z Břeclavi vyjíždí vlak ve 20:14 a do svého cíle, ve francouzské Nice, dorazí druhý den večer v 18:30. Můžete jej využít i do některé ze zastávek na trase, protože staví například v italských městech Veroně, Miláně, Janově a San Remu, ve Francii v Mentonu a Monte Carlu. Zpátky vyjíždí spoj z Nice vždy v neděli v 9:30 a do Břeclavi dorazí druhý den v 7:09 ráno.
Do vlaku se dostanete jen s předem zakoupenou jízdenkou, zahrnující i místo na lůžku. Jízdenky si můžete koupit jak u Českých drah a to za 125 eur (3200 Kč) za jednosměrnou jízdenku z Břeclavi, nebo u Ruských drah, kde jsou zvýhodněni studenti a senioři nad 60 let, kteří zaplatí jen 80 eur (2049 Kč). Ceny se však mohou v průběhu roku měnit.
Co si užijete cestou
Při nástupu vás uvítá jako v každém ruském vlaku děžurnaja, což je obdoba, nebo spíše kombinace naší průvodčí a pokojské, která se o vás bude starat celou cestu. Zavede vás do vašeho čtyřlůžkového kupé, které vás příjemně překvapí svými velkými rozměry. Čeká na vás čistě povlečená a velmi pohodlná postel, pod oknem se nachází stolek, ukrývající umyvadlo a k dispozici máte konvici na čaj a sklenice.
Pokud máte vlastní pytlíky s čajem můžete si během cesty načepovat na konci vagonu zdarma horkou vodu, nebo si kupovat hotový čaj. Ti nejbohatší Rusové ovšem ve čtyřlůžkových kupé nejezdí, mají své luxusní dvou, nebo jednolůžkové oddíly, vybavené vlastní koupenou, WC a také televizí. Cena tomu samozřejmě odpovídá a za takové soukromé kupé zaplatíte od 20 000 Kč výše.
Existují i levnější varianty
Pokud si zase stanovíte jako svou výchozí stanici Břeclav, můžete zde nastoupit večer v 17:55 do rychlíku směr Vídeň, kde budete mít půl hodiny na přestup do expresu směr Milán. Tady si dvě hodinky počkáte na vlak do Nice, kam dorazíte v 16:00 hodin druhého dne. Cesta tedy trvá téměř stejně dlouho i s přestupy a za jednosměrnou jízdenku zaplatíte 2121 korun.
Na francouzské pobřeží, do Provence, se dostanete i další trasou, vedoucí přes Německo. Tady se musíte dostat nejdříve do Regensburgu, například expresem, odjíždějícím z Prahy v 5:33 ráno. V Regensburgu si počkáte necelou hodinku na přípoj do Frankfurtu, kde máte 20 minut na přestup do vysokorychlostního francouzského TGV, jenž vás doveze až na pobřeží Středozemního moře, do Marseille. V cíli jste pak ve 21:50 a celá cesta vás přijde na 2023 korun, ovšem za předpokladu, že si jízdenku na další cestu z Regensburgu koupíte v eshopu německých drah DB Bahn.