Roadtrip

Sever Ameriky trochu jinak: Vydejte se po stopách ztracené anglické kolonie

Typický starý maják na ostrově Roanoke, který leží u pobřeží státu Severní Karolína / Shutterstock
Spousta lidí vám určitě doporučí, co byste měli během své cesty do USA vidět. Které historické památky, přírodní skvosty, zajímavosti. Co si ale naplánovat cestu tentokrát trochu jinak?
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

16. června 2019   |   08:54

Pokud už jste v USA byli a třeba i víckrát, je to snadný recept, jak se nenudit. Cestujte po stopách dávných kolonizátorů kontinentu. Například na konci 16. století se do Severní Ameriky vydali i Britové. Dopadli ovšem špatně. Vy se můžete vydat po jejich stopách a příjemně si tím okořenit dovolenou.

Přijíždí třetí výprava

Angličané se chystali osidlovat takzvanou Novou Anglii, což je současných šest států USA, a sice Maine, New Hampshire, Vermont, Massachusetts, Rhode Island a Connecticut. Jenže sotva tři roky po vylodění o osadnících mizí zprávy. Kudy a kam pluli? Nadchl je ostrov Roanoke u pobřeží státu Severní Karolína.

Zakládají tu uprostřed květin osadu Virginia. Bohužel jim tady ale moc pšenka nekvete. Po korzárovi Francisi Drakeovi chtějí, aby je vzal zpátky domů. Ostrov Roanoke může být tedy vaší první zastávkou. Za Drakeových časů sem roku 1587 zamíří už třetí výprava včetně rodin s dětmi. Na Roanoke se má zrodit město. 

Osadníci zmizeli

Opravdu tu začíná vyrůstat, jenže vztahy Angličanů s Indiány nejsou dvakrát přátelské. Nafoukaní cizinci nejsou domorodcům po chuti a ti chtějí kolonii zlikvidovat. Angličané se dostanou i na nedaleký ostrov Croatoan, na který se můžete podívat také.  Jenže když část námořníků výpravu opustí, aby dovezla nové zásoby a vrátila se zpět, po návratu roku 1590 najdou jenom spoušť. Ovšem na stromě vyryté nápisy Cro značí, že snad vyrazili na Croatoan. Kde jsou? 

Vyrytý vzkaz je podvrh

Ani další výpravy je nenajdou. Část pátračů přistane v Chesapeackém zálivu, vaší další zastávce. Jenže tam je zahubí Indiáni. Původní osadníky už nenajde nikdo. Indiáni tvrdí, že je pobili. Až v roce 1937 se ukáže významný objev – necelou stovku kilometrů od Roanoke je v močálu balvan s vyrytým vzkazem. Snad vzkaz jedné z osadnic otci, že z ostrova utekli, když na ně zaútočili domorodci. Další kameny pak popisují její další osudy. Jenže všichni se shodují, že kameny jsou podvrh. 

Můžete i pozorovat žraloky

Co najdete na ostrově Roanoke, pokud se sem vydáte na dovolenou? Jsou tu krásné zahrady a pláže. Konají se tu různé festivaly. Můžete tu dokonce pozorovat žraloky nebo si vyjet na kajaku. Doušku místní historie najdete v Národním památníku Wright Brothers National Memorial. Skvělá je atmosféra v přístavu. Narazíte tu na obrovské wellness centrum. Zkrátka a jednoduše program si tu můžete zorganizovat velmi pestrý, a přitom vzpomenout na osud nebohých osadníků.

Stopy po nich možná objevíte v místních muzeích. Jestliže se sem chcete dopravit, pak nejlepší je na letiště Norfolk ve Virginii a odtud asi 120 km na ostrov. Dovolená s dětmi je tu moc příjemná, najdete tu spoustu pěkných hotelů a zábavu pro každého.

Další zajímavé články
Reklama