Roadtrip

Nejkrásnější národní parky USA. Poznejte přírodou, místní obyvatele i zvířata pěti nejzajímavějších parků

Úchvatné panorama Grand Canyonu jímž se hluboko dole proplétá řeka Colorado / Depositphotos
Navštívit všech 59 národních parků USA je nejspíše nadlidský úkol a poštěstí se to málokomu. Národní parky se nacházejí v 27 státech a 14 z nich je zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. V parcích se můžete setkat nejen s nádhernou přírodou a okouzlující historií, ale i s jejich obyvateli, bizony, medvědy, vlky, nebo třeba s pumou. My vám představíme 5 těch nejzajímavějších národních parků, soustředěných na poměrně malém území.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

07. prosince 2018   |   15:30

Národní parky v USA mají dlouhou tradici a ten nejstarší, Yellowstonský národní park, byl vyhlášen už v roce 1872. Mezi nejstarší národní parky patří i Yosemitský národní park a Národní park Sequoia, vyhlášené roku 1890. Národní parky najdete i mimo americké státy, dva z nich se nacházejí na nezačleněném území Americké Samoi a na Amerických Panenských ostrovech. Do řady národních parků je vstupné zdarma, v jiných se platí vstupné, nebo i poplatek za vjezd autem. Výhodné je, pořídit si kartu America the Beautiful Annual Pass, platící jako vstupenka do všech národních parků po dobu jednoho roku. Stojí 80 dolarů, pro seniory 20 dolarů.

Yellowstonský národní park

Tahle nádherná divočina ve státě Wyoming, je nejstarším národním parkem na světě a mnohé přírodní úkazy má na svědomí obrovský supervulkán, rozkládající se pod velkou částí parku. Ten se projevuje řadou horkých jezírek, bublajícím bahnem a ohromujícími gejzíry, jaké můžete jinde na světě vidět jen na Islandu. Tím nejznámějším je gejzír Old Faithful, vybuchující hlučně každou hodinu do výšky 30-56 metrů.

Gejzírů je zde 465. Ostatně téměř každý z návštěvníků si zažije nějaké to místní zemětřesení, jimiž se vulkán projevuje. Za rok jich bývá více než 2000. V Yellowstone se můžete setkat s medvědy grizzly či s posledními stády divokých bizonů a obdivovat 200 let staré borovice, vodopády a jezera. Vstupné do parku je 30 dolarů za auto a jeho pasažéry, nebo 15 dolarů pro pěší turisty.

Národní park Zion

Z Yellowstone se můžete napojit na dálnici 1-15, mířící přímo na jih a po tisícovce kilometrů dorazíte do úžasného národního parku Zion. Tento národní park ve státě Utah, se svými skalními útesy, převisy a skalními oblouky má svoji nezaměnitelnou krásu. Každého doslova ohromí kaňony, jejicž stěny lemuje zubatá hradba červenohnědých útesů, připomínajících kamenný les. Území bylo prohlášeno národním parkem v roce 1909 a zahrnuje i Mojavskou poušť a Coloradské plošiny. Výraznou dominantou parku je Great White Throne, čili „Velký bílý trůn“ 2056 metrů vysoká hora, která je viditelná z celého parku. Za vstupné zaplatíte 25 dolarů za auto na týden Pokud se budete toulat parkem pěšky, bude vás to stát 12 dolarů.

Národní park Arches

Ze Zionu se můžete vydat zpět po dálnici 1-15 a napojit se na silnici 70, která vás dovede až k branám parku Arches, ještě na území Utahu. Jeho výrazné, skalnaté, do ruda zbarvené útesy určitě znáte z řady amerických filmů. To, co jste ale viděli na plátně nebo na obrazovce, je slabý odvar skutečnosti. Fascinující skalní útvary, skalní mosty a oblouky, rozkládající se všude kolem vás, ohromí opravdu každého. Pískovcových oblouků zde najdete více než 2000 a tím největším je určitě Delicate Arch, vysoký 20 metrů. Je také jedním ze symbolů státu Utah. Za týdenní vstupenku do parku zaplatíte za auto pasažéry 10 dolarů, pokud chcete chodit pěšky, tak vás to přijde na 5 dolarů.

Národní park Mesa Verde

Z parku Arches pak můžete pokračovat na jihovýchod po silnici 191 a návazně po silnici 491, která vás zavede do národního parku Mesa Verde v Coloradu. Tenhle park je trochu z jiného soudku a můžete se v něm seznámit s historií jeho původních obyvatel Anasaziů, kteří zdejší oblast obývali od roku 600 n. l. Park patří k nejstarším v USA a byl založen už v roce 1909.

Grand Canyon Američané považují za přírodní zázrak

Úžasná skalní města, kamenná obydlí, puebla, malby a opracované skalní útvary jsou jejich dobře zachovalou připomínkou. Řada z nich je zachována v neuvěřitelně dobrém stavu. Asi nejznámějším skalním městem v parku je Cliff Palace, v kterém můžete obdivovat na 200 dokonale vybudovaných skalních obydlí, z nichž některá z nich jsou i pod zemí. Z vstup do parku zaplatíte 10 dolarů za auto mimo sezónu, v létě pak 15 dolarů.

Národní park Grand Canyon

Ve výčtu těch nejkrásnějších národních parků USA samozřejmě nesmí chybět věhlasný Grand Canyon v Arizoně. Z parku Arches se vydáte po silnici 491, navazující na silnice 190, 89 a konečně 64, která vás zavede rovnou k okraji Grand Canyonu. Zvlněné, rudé siluety útesů, lemujících hluboký kaňon řeky Colorado, zanechají v každém nezapomenutelné dojmy.

Američané jej považují za skutečný přírodní zázrak. Jeho založení se datuje do roku 1919. Nejnavštěvovanější částí parku je jeho jižní okraj. Kaňon, jímž protéká řeka Colorado je dlouhý 446 kilometrů a v nejužším místě je široký pouhých 500 metrů. Okraje kaňonu lemuje celá řada vyhlídkových plošin a můžete se mezi nimi přesunovat místními mikrobusy. Vstupné do parku činí 25 dolarů za auto s pasažéry, nebo pro pěší 12 dolarů.

Jak se tam dostanete

Náš výběr pěti národních parků zahrnuje jak ty nejkrásnější, tak zároveň ty, mezi nimiž se můžete poměrně dobře přesouvat autem. I když musíte mezi nimi ujet pár tisíc kilometrů, všechny jsou totiž vzhledem k rozloze USA a vzdálenosti dalších národních parků, na poměrně malém území několika sousedních amerických států. Nejlepším východiskem k jejich návštěvě je Las Vegas. Nejlevnější akční letenky do Las Vegas z Prahy se dají pořídit už od 8000 korun, běžné ceny se pohybují od 13 000 korun výše. Přímé spojení od nás do Las Vegas není, a musíte počítat s přestupem na některém evropském letišti, přičemž doba letu je kolem 16 až 18 hodin.

Další zajímavé články
Reklama