Roadtrip

Víkend v zimní Budapešti: Je libo termální koupel a masáž vínem?

V Budapešti se rozhodně nebudete nudit, je krásná i v zimě / Shutterstock
Začínající zima by vás rozhodně neměla odradit od dalších cest, právě naopak. Určitě někdy vyšetříte alespoň tři dny na menší výlet, stačí připojit den k víkendu. A kam si to namířit? Do Budapešti. Tři dny jsou přesně akorát na to, abyste stihli maďarskou metropoli trochu okouknout a nehonili se.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

28. listopadu 2018   |   09:50

Udělejte si program, kde budete kombinovat poznávání památek s relaxací, nebudete tak uťapaní a návštěvu města si užijete. Doporučujeme proto vyhradit určitě minimálně jedno dopoledne či odpoledne k návštěvě městských lázní Gellért. Chcete-li, klidně tu můžet strávit i celý den, nudit se určitě nebudete. Do výbavy potřebujete také lázeňské pantofle a koupací čepici (jinak si je budete muset koupit). Bude-li vám stačit skříňka k odložení věcí, připravte si 5800 forintů (asi 460 Kč), chcete-li i kabinu, pak 6200 forintů (tedy asi 500 Kč).  Jde o vstupné na celý den.

Na výběr máte 15 lázní

Koupání je tu skvělé. V nabídce je termální lázeň a koupel, parní lázeň, sauna. Najdete zde celkem 12 bazénů, z toho je 8 termálních. Sice venkovní bazén už teď nebude aktuální, ale i tak je nabídka víc než dostačující. Masáže se platí zvlášť a dáte za ně od 5000 forintů (asi 400 Kč) do 37 000 forintů (téměř 3000 Kč – jde o velmi speciální hodinové masáže).

Po procházce vás zahřejí termální prameny

Vybrat si můžete z velice široké nabídky: termální masáže, harmonické aromatické, horskými bylinami, a dokonce i masáž maďarským vínem. Ostatně lázně Gellért nejsou zde jediné. Budapešť je odjakživa lázeňské město a najdete zde celkem 118 pramenů, veřejných lázní je tu asi 15. Můžete si v nich dopřát vlažnou i horkou koupel, pro toho, kdo ji dobře snáší, je zde teplota i 76 °C. Za vůbec nejstarší lázně ve městě se považují Széchenyi z roku 1913, kde se můžete ohřát i během zimy.

Šlápněte do pedálů aneb na kole metropolí

Jak toho zvládnout v Budapešti co nejvíc a trochu si zlepšit fyzičku? Můžete si půjčit kolo. Mají zde celou řadu stanovišť, kde se dá kolo půjčit. Musíte se zaregistrovat na terminálu půjčovacího stanoviště, což zvládnete pomocí platební karty. Uvedete svůj email a telefon, systém na kartě vám zablokuje částku, pokud byste kolo nevrátili. Samotné půjčení už je jednoduché, na zadním blatníku kola zadáte PIN, který vám přijde pomocí SMS zprávy. Můžete si půjčit kolo na jeden den, na tři dny i na celý týden.

Večerní plavba se sklenkou tokajského

S kolem bude poznávání památek zábavnější. Které z nich nevynechat? Pochopitelně budínský hrad, Széchenyiho řetězový most. Na hrad si vyjeďte lanovkou Budavári Sikló. Samozřejmě na Rybářskou baštu a perlou je projížďka po promenádě kolem řeky. Večer nebudete tak ušlí, jako kdybyste měli všude ťapat pěšky. Jeden den můžete zkusit kolo, další ho vyměnit za loď.

Kolem citadely na vrchu Gellért, parlamentu, řetězovém mostu i chrámu svatého Matyáše můžete elegantně proplout po Dunaji. Na lodi můžete zabít dvě mouchy jednou ranou, kromě fascinující podívané na město si vychutnat i místní vína včetně vynikajícího tokajského a báječnou večeři. Někdy skvělou atmosféru na lodi podpoří i dobrá kapela. A kde jinde poslouchat třeba Straussovo Na krásném modrém Dunaji, než právě tady?

Gastronomický ráj uprostřed města

Rozhodně si zajděte na maďarské trhy,  třeba v centru na Mercado Central Központi Vásárcsarnok čili Central market Hall. Kvalitou ovoce a zeleniny budete více než příjemně překvapeni, kam se hrabou české farmářské trhy. Kromě toho koření, skvělé klobásky, langoše… Jestli tohle není gastronomický ráj, tak už těžko něco jiného. Když si vyčíháte u stánků ochutnávku, nemůžete být zklamaní.

Rozhodně se na cestě maďarskou metropolí neplácnete přes kapsu víc, než kdybyste se pohybovali v české metropoli, ceny jsou tu totiž dost podobné. Obyčejná večeře v restauraci vás vyjde na asi 190 Kč, luxusní s vínem cca 320 Kč, láhev středně kvalitního vína vás přijde asi na 90 Kč.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama