Roadtrip

Pokuty na silnicích v zahraničí: Povinná výbava není všude stejná a pro mladé řidiče jsou přísnější měřítka

V Rakousku za špatný technický stav vozidla zaplatíte přes 130 000 korun / Shutterstock
Když se dnes spousta lidí rozhoduje o tom, zda vyrazit do zahraničí autobusem, vlakem či autem, volí vlastní vůz. Logicky, není pak na ničem závislá a může si vše zorganizovat podle vlastní chuti a potřeby. Jenže cesty autem po Evropě mají i jedno úskalí. Dopravní předpisy a další pravidla se mohou lišit od těch našich. A riskovat pokutu je zbytečné. Protože jak se říká: Neznalost zákona neomlouvá. Pojďme se tedy podívat, na co si v Evropě dát pozor.
Reklama
Reklama

autor  redakce

09. listopadu 2018   |   09:20

Kdo by se měl mít na pozoru jsou mladí řidiči. V některých zemích jsou na ně uplatňována přísnější měřítka. Například v Chorvatsku mají řidiči do 24 let přísnější rychlostní limity o 10 km. Také se tu na ně nevztahuje limit alkoholu v krvi 0,5 promile – pro ně platí nulová tolerance.

Za opilost vám klidně seberou auto

Když už jsme u toho alkoholu, potom nejvyšší hladina 0,8 promile je povolená v Irsku, Velké Británii a na Maltě. Ovšem nejásejte předčasně, že si budete moci při výletu do Londýna něco dopřát. Pokud totiž hranici překročíte a zkontrolují vás, čeká vás opravdu mastná pokuta, která může dosáhnout i 150 tisíc korun. Rakousko má 0,2 promile, a to i pro mladé řidiče.

Ve Francii si můžete koupit i víno pro řidiče

Kuriozitou je třeba Francie, kde je povoleno 0,5 promile, a dokonce se vyrábějí speciální plechovky s vínem pro řidiče - mají obsah 18,7 cl a řidič tak má jistotu, že nepřekročí povolenou hranici. S nulovou tolerancí se setkáte na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a v Estonsku. A na úplnou opilost samozřejmě úplně zapomeňte. Třeba v Dánsku vám po jejím zjištění klidně seberou auto, ve Španělsku si zase můžete posedět v chládku, a to klidně i tři měsíce.

Pozor na rychlost

Překročení rychlosti je další kapitolou možných postihů. Ve zmiňovaném Španělsku si za to můžete jít posedět i na dva týdny až dva měsíce. Podobně krutí jsou ve skandinávských zemích nebo také ve Švýcarsku, tam za tento přestupek můžete zaplatit i v řádu tisíců korun. Ostatně Česká republika je v systému Eucaris, který dovoluje řešit výměnu informací o přestupcích i přes hranice.

Telefonování také vyjde draho  

Pokud rádi telefonujete za volantem a u nás vás za to třeba ještě nechytili, v zahraničí si to raději odpusťte. Prakticky všude vás za to čeká pouta. Třeba v Itálii zaplatíte 600 euro, jinde, například v Německu cca 200 euro. Navíc radary tento přestupek zjistí a klidně ho po vás mohou vymáhat i přes hranice, platí totéž, co v případě překročení rychlosti. Abyste tedy nebyli překvapeni, až se vrátíte z příjemné dovolené z Itálie a ve schránce najdete pozdrav, který po vás bude chtít 230 euro.

V hledáčku se ocitá ekologie a technický stav vozu

Další důležitou informací je ekologie. Například do centra Paříže smějí jenom vozy s ekologickou plaketou – tu je možné získat poštou a je nutné to vyřídit s předstihem až měsíčním. Podobně musíte mít emisní povolení třeba i pro vjezd do centra Berlína. Některá italská města pak třeba vjezd úplně zakazují. Velký pozor si dejte na ekologii v Rakousku.

Se staršími auty zůstaňte raději doma

 Za kouřící diesel tu klidně zaplatíte i pokutu ve výši 5000 euro  (cca 132 000 Kč) a velice pozorně tu kontrolují technický stav vozidla. Jestli vašeho plechového miláčka neshledají jako provozuschopného, mohou vám klidně sebrat registrační značku a zakážou vám pokračovat, dokud závady neodstraníte. Takže se starými kouřícími vraky raději zůstaňte doma, mohli byste si v Rakousku nepříjemně přivydělat.

Povinná výbava není všude stejná

Samostatnou kapitolou je povinná výbava. V každé zemi je trochu jiná, takže je dobré si před odjezdem prověřit, co by po vás v cílové destinaci mohli chtít. Benevolence k zahraničním řidičům totiž v tomto směru nefunguje. Takže třeba hasicí přístroj byste neměli zapomenout, když se vydáváte do Litvy, Polska, ale i na jih do Řecka. Vyplatí se také mít reflexní vesty pro všechny členy osádky vozu, chtějí to ve většině evropských zemí včetně třeba Francie, Itálie, nebo Bulharska.

S dětmi nesmíte kouřit

Extra předpisy mohou platit i tehdy, když převážíte děti. Například v Chorvatsku smíte převážet děti do 12 let jenom na zadních sedadlech, na předních se to nesmí. Třeba v Řecku nebo Itálii, Francii či na Kypru se také nesmí v autě kouřit, pokud je tam dítě. Totéž platí i v Rakousku, Irsku, Velké Británii. V Itálii může platit řidič s cigaretou pokutu také v případě, že má v autě těhotnou ženu. A pozor, nejde o žádné malé částky, mohou se vyšplhat až na 5000 eur (asi 132 000 Kč).

Kamera v autě vás může stát přes 250 000 korun

Existují zároveň i různé lahůdky, tedy speciální pravidla. Třeba když se v Chorvatsku stanete účastníky dopravní nehody, ať už jste ji zavinili nebo ne, hned vyplňte protokol o nehodě, jinak také budete platit pokutu. A schovávejte si účtenky, nebudete-li je mít, nemusí se to líbit berním úředníkům. V takovém případě opět riskujete pokutu.

A do třetice ještě jednou Chorvatsko. Pokud se policista bude domnívat, že řídíte unaveni, můžete si pár dní posedět ve vězení. A ještě perličku na závěr. Opravdu mastnou pokutu můžete platit, pokud budete mít v autě namontovanou bezpečnostní kameru. A to i když vám třeba pomůže prokazovat nevinu dejme tomu při dopravní nehodě. Tady je totiž ve hře zpracování osobních údajů. V Rakousku vám za to naúčtují 10 000 eur (přes 250 000 Kč). Že vám to připadá jako zbytečná buzerace? Inu, jiný kraj, jiný mrav.

Další zajímavé články
Reklama