Roadtrip

Amerika zblízka: Legendární Route 66 má neopakovatelné kouzlo

Legendární Route 66 - bezstarostná jízda napříč minulostí / Shutterstock
Neuvěřitelných 3940 kilometrů, osm států a tři časová pásma. To je ve zkratce proslulá dálnice, táhnoucí se napříč Spojenými státy – Route 66. Zní to jednoduše, vyrazit z Chicaga a dojet po jedné dlouhé dálnici až téměř do Los Angeles. Ve skutečnosti se ale budete po cestě potýkat s nejrůznějšími nástrahami, jako je poněkud matoucí značení a slepé konce. My vám však poradíme, jak tuhle cestu absolvovat co nejsnadněji.
Reklama
Reklama

autor  Karolína Sýkorová

25. října 2018   |   15:43

Pokud nebudete dávat dobrý pozor, můžete se dokonce ocitnout na úplně jiném místě, než jste původně plánovali. Částečně za to může i fakt, že slavná Route 66 byla už v roce 1985 vyřazena z dálničního systému a její části využity při stavbě dálnic nových. Nezapomeňte si proto koupit opravdu aktuální mapu, nebo si stáhnout nejnovější aktualizace do navigace, protože tvář Route 66 se neustále mění.

Prezidentův dům a kráter po meteoritu

Téměř celou původní trasu si i přes změny značení stále můžete projet. Připravte si na to hodně času, peněz a energie. Po cestě na vás bude čekat spousta lákadel, třeba proslulý Grand Canyon v Arizoně, nacházející se asi hodinu cesty od Route 66.

Cestou můžete nahlédnout i do Grand Canyonu

Dobrodruzi jistě ocení i méně známá místa, jako Muzeum dálnice č. 66 v Oklahomě, či dům, ve kterém prožil velkou část svého života americký prezident Abraham Lincoln, nacházející se ve městě Springfield v Oklahomě. Za zmínku stojí i kráter Barringer, starý několik desítek tisíc let, pozůstatek po pádu obrovského meteoritu na původně zelené pláně dnešní Arizony.

Cesta plná překvapení

Route 66 ale jinak potvrzuje známé rčení, že samotná cesta znamená cíl. Člověk má při jízdě po některých jejích dlouhých a rovných částech pocit, že snad nikdy neskončí. Jiné úseky se naopak vinou po úzkých skalnatých cestách, kde za každou zatáčkou čeká nějaké překvapení. Například v podobě odpočívadla s dechberoucím výhledem, nebo bohem zapomenuté vesničky, kde se procházejí divocí oslové. Tato místa jako by byla zakonzervovaným obrazem z roku 1926, kdy byla dálnice oficiálně zařazena do amerického dálničního systému.

Pozor na palivo

A na co si dát během cesty pozor? Především na nedostatek paliva. Průměrný Evropan může být poněkud zhýčkaný hustou sítí benzínových pump, na trase Route 66 ale něco takového nečekejte. Nikdy byste neměli nechat hladinu paliva spadnout pod polovinu celkového objemu nádrže. Obzvláště v západní části cesty mohou být vzdálenosti mezi benzínkami překvapivě dlouhé. Nezapomeňte také na „palivo“ pro sebe. Vozte s sebou pořádnou zásobu jídla i pití, abyste se mohli osvěžit na některých monotónních úsecích.

Cesta nadějí a nových začátků

Route 66, to ale není jen pouhá dálnice. Pro mnohé znamenala a stále znamená také svobodu a naději. V románu Hrozny hněvu o ní autor John Steinbeck píše jako o „hlavní cestě uprchlíků, lidí na útěku“, nebo také jako o „matce všech silnic“.

Route 66 je pro Američany symbolem svobody

V časech Velké hospodářské krize z roku 1929 bylo mnoho Američanů připraveno o práci i veškeré úspory a nuceno odejít za lepším. Mnozí z nich si za svůj cíl zvolili Kalifornii a jejich cesta proto nejčastěji vedla po Route 66. Právě tato doba pomohla vytvořit kolem dálnice auru dobrodružství a víry v nový začátek.

Svítící nápisy pohasínají

Není divu, že těchto téměř romantických představ využili lokální podnikavci. Dodnes dálnici lemují zástupy starých motelů a nejrůznějších restaurací, kavárniček i rychlých občerstvení s charakteristickými svítícími nápisy. Při zastávce u některého z nich má cestovatel pocit, že se ocitl před Batesovým motelem ze slavného filmu Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka. Bohužel jedinečná kultura těchto podniků v současné době vymírá ve spojitosti s rozvojem nových dopravních tepen, které Route 66 pomalu ale jistě nahrazují. Je možné, že je ani relativně velký počet turistů nepomůže zachránit.

Cesta bohatá na zážitky

Až někdy sami podniknete dobrodružnou cestu po Route 66, nezapomeňte se dívat kolem sebe, často zastavovat a klidně i hovořit s místními. Celou trasu můžete sice zvládnout třeba i za týden, pro lepší zážitek si ale vyhraďte alespoň 14 dní.Route 66, to je ta opravdová, syrová stará Amerika. Od kukuřičných polí v Illinois, přes nekonečné pláně Arizony, až po rušné ulice měst S. Louis a Chicago.

Připravte si tlustou peněženku

Výhledy na tyto kouzelné scenerie si můžete užít z auta, jehož pronájem vás vyjde asi na 20-25 tisíc Kč (na čtrnáct dní), ti odvážnější můžou sáhnout i po motorce. Ubytování v hotelích po cestě vás bude stát zhruba 1500 Kč pro dvě osoby na noc. Projet celou trasu dálnice 66 je relativně drahou zábavou, celkově si na cestu po Route 66 připravte asi 50 tisíc Kč na osobu.

Další zajímavé články
Reklama