Roadtrip

Vlak rychlejší než letadlo? 9 tipů na trasy v Evropě, které to potvrzují

Vysokorychlostní vlaky už jsou v Evropě běžnou záležitostí a mnohdy vás dopraví do cíle rychleji než letadlo / Depositphotos
Také vás otravují nekonečné fronty při odbavení na letištích, nepříjemné osobní prohlídky či povinnost být dvě hodiny před odletem na letišti a dlouhé transfery z cílových letišť do města? To všechno jsou nepříjemnosti, provázející nejrychlejší způsob dopravy, létání. Ale je skutečně letecká doprava tím optimálním způsobem, dostat se do vaší cílové destinace? Někdy je opravdu rychlejší vlak a máme pro vás pár tipů, které to potvrzují.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

20. října 2018   |   13:37

Evropa sice nemá tolik vysokorychlostních vlaků jako Asie, ale i na našem kontinentu najdete tratě, které letadlům zdatně konkurují. Cesta vlakem je mnohdy i cenově dostupnější a snadnější, pokud cestujete v rámci schengenského prostoru. Navíc má spoustu výhod. Žádné čekací doby na nádražích, do zavazadla si můžete vzít co chcete a nejste nijak omezeni jeho váhou.

Cestujete mnohem pohodlněji než v letadle, netísníte se na úzkých sedačkách, můžete používat mobil nebo notebook dle libosti. V neposlední řadě, drtivá většina vlakových spojů zajíždí až do centra města, takže vám odpadnou i více než hodinové a drahé přesuny z letiště.

Výhodné přímé spoje

Nabízíme vám ověřené trasy, které vám ušetří spoustu času. Pokud budete hledat další, zkuste portál GoEuro, na kterém si snadno srovnáte výhody a nevýhody toho kterého způsobu dopravy. Navíc v našem přehledu uvádíme pouze přímé vlakové spoje a pokud budete věnovat hledání spojů trochu více času, najdete si i trasu, třeba s přestupem, která vyjde ještě levněji, a přitom je stejně rychlá.

Od nás jen s přestupem

To se týká zejména nás, kdo cestujeme z České republiky. Naše vlaky zdaleka nedosahují evropských parametrů a jejich rychlost je daleko za běžným standardem.

Z českých nádraží moc daleko nedojedete

Bohužel, do dalších evropských zemí existuje také jen poměrně málo přímých spojů a jsme omezeni na vlaky, končící většinou v nejbližších zemích, jako v Rakousku, Polsku, Maďarsku či na Slovensku. Naštěstí jsou v těchto zemích, zejména ve Vídni, Mnichově nebo Norimberku silné železniční uzly, z kterých už se snadno dostanete do celé Evropy.

1. Trať Londýn-Paříž

Ušetříte více než tři hodiny tím, že použijete vlak Eurostar mezi Londýnem a Paříží. Navíc dorazíte přímo do centra, na rozdíl od letišť, která jsou daleko od města. To platí pro oba směry.

Délka cesty vlakem: 2 hodiny a 16 minut
Doba trvání letu: 5 hodin a 40 minut

2. Trať Florencie-Neapol

Tato dvě slavná italská města jsou vzdálená od sebe asi 300 kilometrů a z jednoho do druhého se dopravíte vlakem mnohem rychleji než letadlem. Jednosměrná cesta trvá jen dvě a půl hodiny, oproti pěti hodinám letu.

Délka cesty vlakem: 2 hodiny a 50 minut
Doba letu: 5 hodin

3. Trať Madrid-Valencie

Cestování mezi pobřežím a hlavním městem Španělska se dá zvládnout vysokorychlostním vlakem AVE za hodinu a 40 minut, Je to téměř dvakrát rychlejší než letadlo.

Doba cesty vlakem: 1 hodina a 42 minut
Doba trvání letu: 3 hodiny a 10 minut

4. Trať Londýn-Manchester

Pokud jste zamířili na dovolenou do Londýna, proč byste se neměli navštívit i zajímavý Manchester? Po pouhých dvou hodinách ve vlaku Virgin Trains už můžete užívat hudební scénu Manchesteru a třeba i nakupovat mnohem levněji než v Londýně. Můžete také ušetřit nějaké peníze tím, že poletíte z některého z českých letišť do Manchesteru a pak vlakem přímo do centra Londýna. Letenky do Manchesteru bývají mnohem levnější.

Délka cesty vlakem: 2 hodiny a 11 minut
Doba letu: 3 hodiny a 35 minut

5. Trať Bologna-Řím

Při cestě mezi Boloňou a Římem ušetříte více než hodinu času tím, že pojedete vlakem místo letadla. Existuje několik železničních společností, které tuto trasu dokážou zvládnout mnohem rychleji. Zkuste si porovnat ceny a časy například Italotreno a Trentitalia či vysokorychlostního vlaku Frecciargento. Sám jsem tuhle trať vyzkoušel a je to fantazie. Pohodlná cesta, všude zásuvky, v některých vlacích wifi a služby na úrovni. Kam se hrabe letadlo.

Doba cesty vlakem: 2 hodiny
Doba trvání letu: 3 hodiny a 15 minut

6. Trať Londýn-Amsterdam

Vlakové spojení Eurostar mezi Londýnem a Amsterodamem a je skoro o hodinu rychlejší, než je doba letu. Vlakem zastaví v Bruselu, kde přestoupíte na vlak Thalys, který jede přímo do centra Amsterdamu.

Doba cesty vlakem: 3 hodiny a 41 minut
Doba trvání letu: 4 hodiny a 30 minut

7. Trať Mnichov-Vídeň

Překvapivě trvá cesta přibližně stejnou dobu, ať už cestujete mezi Mnichovem a Vídní vlakem nebo letadlem. Jízda vlakem je přece jen trochu rychlejší díky vysokorychlostním vlakům Deutsche Bahn a navíc vystoupíte přímo v centru Vídně.

Doba cesty vlakem: 4 hodiny a 10 minut
Doba letu: 4 hodiny a 15 minut

8. Trať Barcelona-Madrid

Vysokorychlostní železnice mezi těmito španělskými městy byla vybudována asi před 10 lety a je to nejrychlejší cesta mezi oběma destinacemi. Budete mít hodinu k dobru, abyste si prohlédli památky jako Sagrada Familia v Barceloně nebo Mercado de San Miguel v Madridu.

Doba cesty vlakem: 2 hodiny a 30 minut
Doba letu: 3 hodiny a 45 minut

9. Trať Milano-Curych

Ušetřete si problémy na letištích a dlouhé transfery tím, že použijete mezi Milanem a Curychem vlak. Cesta vlakem Trentitalia vám uběhne jako voda.

Délka cesty vlakem: 3 hodiny a 23 minut
Doba trvání letu: 3 hodiny a 46 minut

Další zajímavé články
Reklama