Roadtrip

Při jízdě vlakem po Čechách i do zahraničí můžete výrazně ušetřit. Stačí vám internet

Na internetu je dostupná řada akčních nabídek a včasných jízdenek / Shutterstock
Od září máme levnější vlak pro studenty a seniory o celých 75%. Možná to spoustu lidí povzbudí k tomu více využívat vnitrostátní cestování vlakem. Ovšem využít železnici můžete i z dalších důvodů. Především je to komfortnější než jiné druhy cestování. Ve vlaku můžete se protáhnout, projít po vagonu, ale také využít různých slev. Nabízíme vám několik způsobů, jak díky cestování vlakem po republice i za hranice významně ušetřit.
Reklama
Reklama

autor  redakce

30. září 2018   |   08:26

První cestou k úsporám je nakupování jízdenek on-line. Díky tomu, že si jízdenku zakoupíte z pohodlí domova, dopravci s vámi nemají náklady za pokladní a jízdenky vám tedy mohou nabídnout výrazně levnější. Často i o desítky procent. Například přes internet koupíte jízdenku Českých drah z Prahy do Brna za 119 Kč, na pokladně vás bude stát 199 Kč, ušetříte tedy 80 Kč, což už je u takovéto cesty významná úspora, jde o 40 % z původní částky.

Pomohou včasné jízdenky i akční nabídky

Jenom na internetu je potom dostupná řada akčních nabídek a včasných jízdenek. Ty u pokladny nenajdete. Například můžete cestovat z Prahy do Bratislavy na klasickou mezinárodní jízdenku, kterou pořídíte na nádraží u kasy za 768 Kč. Potom si ale můžete pořídit Včasnou jízdenku Evropa.

Plánujte včas a využívejte objednávky přes internet

V takovém případě zaplatíte třeba jenom 542 Kč. Úspora činí příjemných 226 Kč. Jedná se o 29 %. Včasná jízdenka má ale jeden háček, můžete ji použít jenom v konkrétním vlaku na rozdíl od mezinárodní jízdenky, která se dá použít v jakémkoli vlaku po uvedené trase. Pokud ale budete dopředu počítat s tím, jakým vlakem pojedete, není to pochopitelně problém. Pátrat po akčních jízdenkách se rozhodně vyplatí.

Čím dříve koupíte, tím levnější to bude

Vždy také platí pravidlo, že čím dříve jízdenku koupíte, tím levnější pro vás bude. Například u včasné jízdenky Praha - Bratislava. Pokud si ji pořídíte s měsíčním předstihem, bude vás stát jenom 395 Kč, nikoli v předchozím případě zmiňovaných 542 Kč.

Ušetřit můžete téměř polovinu jízdného

U klasické mezinárodní jízdenky, kterou pořídíte u kasy na stanici, ale tenhle časový předstih roli nehraje, zaplatíte těch samých 768 Kč, ať pojedete dnes nebo si jízdenku koupíte s datem pro jízdu až za měsíc. Při porovnání ceny klasické mezinárodní jízdenky pro trasu Praha-Bratislava a včasné jízdenky s měsíčním předstihem se tedy dá uspořit 373 Kč, tedy úctyhodných 48 %.

Dělení jízdenek je skvělý nápad

Výborně se dá ušetřit také dělením jízdenek. To znamená, že pokud máte delší trasu, například z Prahy do Bratislavy, můžete jejím rozdělením třeba na jízdenku Praha-Brno a následně Brno-Břeclav a Břeclav-Bratislava ušetřit. U delších tras, včetně těch mezinárodních, se tím dají uspořit klidně i stovky korun, u kratších tras minimálně desítky korun.

Zmiňovaný příklad Praha - Brno je 119 Kč, Brno-Břeclav 91 Kč a Břeclav-Bratislava 189 Kč. To je dohromady 119+91+189, celkem 399 Kč. Za rozdělenou jízdenku na tři úseky tedy zaplatíte jenom 399 Kč, přitom se dostanete z Prahy do Bratislavy. Když si ale koupíte celou jízdenku Praha-Bratislava, zaplatíte 768 Kč.  Úspora při rozdělení jízdenek je tedy 369 Kč, v tomto případě opět 48 %! Cenu za jízdenku srazíte skoro na polovinu původní částky.

Další zajímavé články
Reklama