Pobyt

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského zálivu

V Dubaji vás okouzlí nekonečný luxus / Pixabay Hans-Jürgen Schmidt
Zájem o dovolenou ve Spojených arabských emirátech dlouhodobě výrazně roste. Češi oceňují zejména stabilní teplé počasí a ideální podmínky pro koupání. A v době koronavirové zde můžete strávit příjemný pobyt bez větších omezení. Nejvíce našinců míří do Dubaje.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

28. března 2021   |   17:32

Dubaj láká nejen na exotické atrakce, ale též na příjemně teplé Arabské moře a nádherné pláže s bílým pískem.

Ultra moderní Dubaj

Dubaj právem patří k nejoblíbenějším destinacím na Středním východě. Metropole byla založena v roce 1883 a v poslední dekádě zažívá nebývalý rozvoj. Jedná se o jedno z nejrychleji se rozrůstajících měst a je proslulá luxusem, ultra moderními stavbami a bujarým nočním životem. 

Krásné pláže

Hotely samozřejmě mají pro své hosty vlastní soukromé pláže, ale kdybyste chtěli vyzkoušet ještě něco navíc, zajděte na Jumeirah Beach.

Dubaj patří k nejoblíbenějším destinacím na Středním východě

Patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější pláže ve Spojených arabských emirátech, má pozvolný vstup do vody a perfektní plážový servis. Jumeirah v překladu znamená krásná a stejné jméno nese luxusní pobřežní rezidenční čtvrť, kde se nacházejí nejmodernější hotelové komplexy.

Historie a moderní architektura

Mořská zátoka rozděluje město na dvě části jménem Bur a Deira. Kdo zatouží po setkání s historií, zamíří do té první, kde se nachází mešita Grand Mosque s nejvyšším minaretem ve městě, jediný hinduistický klášter v zemi a třeba i přepychový Dům šejka Seeda Al Maktouma. Můžete se zde projít i malebnými klikatými uličkami, z nichž dýchá doba dávno minulá. Za návštěvu rozhodně stojí Zlaté tržiště, považované za největší na světě. Asi není překvapením, že se zde prodávají i nejrůznější, nejenom zlaté, šperky.

Stavba, která vám vyrazí dech

Burj Khalifa je nejvyšší budova na světě. Nejvyšší bod se nachází ve výšce 829,8 metrů a jedná se o jednu z nejkrásnějších budov na Středním východě a výjimečný příklad architektury. Přezdívá se jí Jewel of Dubaj (šperk či ozdoba Dubaje). Výtahy vedou až do 189. patra ve výšce 638 metrů. Pro návštěvníky slouží 163 pater. budovy.

K budově se váže několik zajímavostí. Pro našince je nejzajímavější asi fakt, že část výtahů dodala do Burj Khalify firma Pega Hoist z Pardubic. Některé z nich dosahují rychlosti až 64 km/h.

Burj Khalifa nemá prvenství jen co se výšky budovy týká. Nalezneme v ní nejvyšší obývané patro jakékoliv budovy na světě – stošedesáté. V patrech pod ním se nachází na 700 bytů, nejvýše položená restaurace planety či bazén v 74 patře. 

Stavba samotné Burdž Kalífy začala v lednu 2004, do výšky se začala škrábat o rok a dva měsíce později. Dne 21. července 2007 překonala svou výškou v té době nejvyšší budovu světa, tchajpejskou Taipei 101, aby mohla být 4. ledna 2010 slavnostně otevřena. Své jméno nese po vládci Abú Dhábí šejkovi Khalifa bin Zayed al Nahyanovi. Stavba Burdž Chalify stála 1,5 miliardy amerických dolarů, v přepočtu kolem 30 miliard Kč.

Tím největším lákadlem pro návštěvníka Burdž Khalify je nejvýše položená venkovní vyhlídková plošina na světě, která se nachází ve 124. patře ve výšce 452 metrů nad zemí.

Výhled z ní je parádní a za dobrého počasí je údajně vidět až do vzdálenosti 95 kilometrů. Při kochání se okolím můžete použít jednu parádní vychytávku, která vypadá jako obří dělo s monitorem. Stačí zamířit na některou z budov v dáli a na monitoru se vám ihned ukáže, o jakou stavbu se jedná. 

Umělý ostrov Palm Jumeirah

Palm Island je jeden z největších umělých ostrovů na světě. Vznikal v období let 2001 až 2006 a nachází se na něm milionářská sídla a pětihvězdičkové hotely. Ostrov byl postaven tak, aby měl z ptačí perspektivy tvar palmy – proto ten název. 

Luxus, kam se podíváte

Pohled na Burj Al Arab zná v podstatě každý. Věž Arabů, jak by zněl český překlad, je slavný mrakodrap a luxusní hotel ve tvaru plachetnice. Hotel je o několik metrů vyšší než slavná Eiffelova věž v Paříži a jen o šedesát metrů nižší než dlouhou dobu nejvyšší budova světa Empire State Building v New Yorku. Krátce mu patřilo prvenství jako nejvyššímu hotelu na zemi. V rychle se vyvíjejícím světě moderní architektury už ho ale předběhly jiné budovy.

 

Další zajímavé články
Reklama