Pobyt

Úžasné scenérie a skvělé sněhové podmínky. Jediná země Evropy, kde se ještě lyžuje na pohodu

Bulharsko snese srovnání s alpskými skiareály / Depositphotos
V Bulharsku bylo za posledních deset let vybudováno velké množství moderních lanovek a vleků, které směle snesou srovnání s menšími alpskými skiareály. Navíc je to v současné době jediná evropská země, kde se dá normálně lyžovat, fungují zde lanovky, sjezdovky, hotely a hotelové restaurace.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

27. ledna 2021   |   15:09

Milovníci zimních sportů v současnosti zažívají těžké časy, sjezdovky v Česku jsou na neurčito uzavřeny. Mimo provoz je také většina alpských lyžařských středisek a  sjezdovky, které jsou v Alpách v provozu, jsou pak přístupné jen s negativním testem na koronavirus. Češi proto hledají alternativu. 

Milovníci zimních sportů v současnosti zažívají těžké časy

Z hlediska počtu nakažených Covidem patří Bulharsko k nejbezpečnějším zemím Evropy. Nechtějí si to pokazit, proto zavádí od 29.1.2021 povinnost PCR testů na Covid-19 při vjezdu do země. Návrat do ČR je bez testů. 

Nejlepší lyžařské středisko  

Nejznámější bulharský skiareál je zcela jistě Bansko. Tahle špička mezi bulharskými středisky, ležící v pohoří Pirin, byla oceněna organizací World Ski Awards jako nejlepší skiresort Bulharska. Disponuje 75 km perfektně udržovaných sjezdovek, atraktivním Fun Parkem pro snowboardisty, výbornými podmínkami pro běžecké lyžování, pestrou nabídkou freeridu i moderním systémem umělého zasněžování. Zdejší „lyžařskou lahůdkou“ je zejména náročná pista „Tomba“, dějiště závodů Světového poháru FIS, kterou nenavrhl nikdo jiný než Alberto Tomba. 

V uplynulých letech probíhaly zásadní investice do technického zařízení střediska. Nechybějí tu nejnovější odpojitelné expresní lanovky (osmisedačka, šestisedačka) a několik dvousedaček plus lyžařské vleky. Sezóna v Bansku začíná v polovině prosince a končívá až v půlce května. Město Bansko leží na úrovni 925 m.n.m., lyžařský areál se však táhne až do 2560 m.n.m. Převýšení mezi spodní stanicí a vrcholem tak činí 1570 metrů. 

Lyžování v nejkrásnějších horách

Dalším střediskem, které stojí za návštěvu, je Borovec. Rozkládá se na severním svahu pohoří Rila pod vrcholem hory Musala v nádherné krajině. Vysoká nadmořská poloha střediska zajišťuje nadprůměrné příděly sněhu od prosince až do dubna.

V Borovci najdete 58 km špičkových sjezdovek, skvělé běžecké a biatlonové tratě, bohaté možnosti freeridu a mnoho dalšího. Jde o jedno z největších a nejznámějších lyžařských středisek v Bulharsku, které je zároveň geograficky nejblíže k České republice. 

Lyžování v úžasných scenériích

Lyžování v úžasných horských scenériích zažijete ve středisku Pamporovo. To se nachází v panenské přírodě malebného pohoří Rodopy a pyšní se přímo úchvatnými horskými scenériemi. Jde o jedno z nejrychleji se rozvíjejících středisek zimních sportů na Balkáně, které je oproti zmíněnému Bansku ideální pro méně zdatné lyžaře.

Impozantní pohoří jako Rodopy nebo Pirin se rozprostírají na rozsáhlém území a poskytují lyžařům velmi dobré podmínky i v mezinárodním srovnání. Především nízké ceny v porovnání s alpskými regiony a hotely, které odpovídají mezinárodní úrovni, lákají nejednoho turistu. Sympatická kombinace tradice a moderny má připraveno pro každého něco speciálního.

Další zajímavé články
Reklama