Pobyt

Romantika dle německého vzoru: Vyražte na úchvatný zámek Neuschwanstein nebo do univerzitního Heidelbergu

Romantika na německý způsob: Úchvatný je zámek Neuschwanstein z doby Ludvíka II. Bavorského / Pixabay
Německo je naším nejbližším sousedem, navíc s ním máme ze všech sousedních států nejdelší hranici, celkem 811 kilometrů. Trochu škoda je, že v dovolenkových statistikách Čechů Německo nezaujímá prim.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

21. srpna 2018   |   09:48

Pro velkou část Čechů, hlavně těch žijících v příhraničí, je Německo synonymem hlavně nákupů - leckteré potraviny tu dostanete levněji než u nás. Je ale škoda, že má Německo jenom tento přídech, protože se tu dá vidět i spousta zajímavého. 

Romantické údolí Rýna i kraj plný jezer

Zkuste proto v Německu hodnotit i něco jiného, než jenom ceny v supermarketech. Už z pohledu krajiny je mimořádně zajímavé. Pokud budete plánovat cestu do Německa, vyplatí se alespoň týden, lépe deset dní. Příroda je zde různorodá.

Od nížin na severu země až do německé části Alp. Země je také prošpikována řekami, kterým bezesporu dominuje Rýn. Romantické údolí Rýna je nádherné. Německá jezera patří mezi další lákadla, a to Meklenbursko-pomořanská jezerní oblast či oblast Bodamského jezera. Najdete tu skvělé zázemí pro vodní sporty.  

Zámek Ludvíka II. i Malé Benátky 

Za pozornost rozhodně stojí Drážďany, které se po bombardování na konci 2. světové války dočkaly rekonstrukce historických budov. Symbolem je kostel Frauenkirche. Zastávka v dalších metropolích jako Mnichov či Norimberk rovněž stojí za to. 

Heidelberg se pyšní nejstarší univerzitou v Německu

Úchvatný je zámek Neuschwanstein z doby Ludvíka II. Bavorského. Můžete si přibrat k návštěvě i druhý jeho zámek Linderhof a vykoupat se u Starnberského jezera. Dále si nenechte ujít historické město Heidelberg, které se pyšní nejstarší univerzitou v Německu. Erfurtu se přezdívá "Malé Benátky". Mladí lidé jsou nadšení z Berlína, města nezávislé kultury, kde zažijí skutečnou svobodu. 

Walhalla jako pocta německým hrdinům 

Úplně jinou tvář nabízí sever země. Pravda, trochu nehostinný, ale staré hanzovní přístavy jako třeba Lübeck nebo Brémy mají svoje kouzlo, stejně tak jako pobřeží Baltu. Nádherně zachovalé historické centrum nabízí Řezno.

Přibližně 10 kilometrů na východ od města nedaleko městečka Donaustaf se na kopci nad řekou Dunaj rozkládá antický chrám Walhalla. Nechal ho vybudovat král Ludvík I. Bavorský v letech 1830-1842. Stavěn byla jako pocta velkých hrdinů německé historie. Milovníci hudby neopomenou navštívit městečko Bayreuth nedaleko našich hranic spjaté s hudebním skladatelem Richardem Wagnerem. 

Památky i na nechvalně známou dobu 

Kdo se zajímá o historii, má po celém Německu také co k navštívení. A to od dob Svaté říše římské, kde byste měli rozhodně udělat zastávku v Cáchách. Negativní odlesk přináší Třetí říše Adolfa Hitlera, tuto nechvalně známou kapitolu německých dějin připomíná třeba koncentrační tábor Buchenwald nebo bývalý nacistický tábor nedaleko Cách.

Monumentální je torzo sjezdové haly budované pro shromáždění NSDAP v Norimberku. Dnes se v něm nachází výstavní expozice Fascinace a teror připomínající zločiny nacismu. Pád Berlínské zdi si připomenete - jak jinak – v Berlíně. 

Další zajímavé články
Reklama