Pobyt

Kam vyrazit za poznáváním přírodních a historických krás u našich východních sousedů?

Štrbské pleso nacházející se na jižní straně Vysokých Tater na Slovensku je typickým morénovým ledovcovým jezerem / Shutterstock
Hledáte-li příjemnou dovolenou a nepreferujete povalování u moře, ale naopak aktivní poznávání přírodních a historických krás spojené s příjemným pohybem ve formě pěších túr, potom je vynikajícím tipem náš soused Slovensko.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

17. srpna 2018   |   10:15

Obrovskou výhodou je, že spektrum aktivit, které na Slovensku můžete zažít, je skutečně mnoho. Rozhodně byste měli počítat s trekingovými aktivitami v horách, a to jak ve Vysokých, tak i v Nízkých Tatrách.

Co rozhodně stojí za to je například cesta lanovkou na Lomnický štít a na Štrbské pleso. Každé slovenské hory, a že jich je požehnaně, mají co nabídnout. Třeba Malá Fatra,  kde můžete za výchozí bod vašich túr zvolit obec Terchová, úzce spjatou s postavou Jánošíka.

Liptov tvoří centrum outdoorových aktivit

V žádném případě nevynechejte Liptov, který se dá bez nadsázky označit za skutečné centrum rozmanitých outdoorových aktivit. Široké spektrum vodních sportů nabízí v létě vodní nádrž Liptovská Mara a řeka Váh. Dny strávené vodními sporty ale můžete podle chuti proložit třeba paraglidingovými aktivitami na okolních horách. 

Navštivte dva největší aquaparky na Slovensku: Bešeňovou a Tatralandii

Adrenalin vám pořádně zvedne horská dráha - ta je vůbec nejextrémnější na celém Slovensku, takže si opravdu užijete. 

Vyráchejte se ve vodním světě 

Kromě toho v okruhu cca 30 kilometrů najdete dva vůbec největší aquaparky na Slovensku, a to Bešeňovou a Tatralandii. Nedaleko Liptovského Mikuláše potom narazíte na termální koupaliště v Liptovském Janu. Další vodní svět Permon´s Paradise  je potom na Podbanském.

Návštěvy koupališť pak můžete podle chuti proložit třeba jízdou na čtyřkolce nebo paintballem. Nudit se ale nebudete ani za špatného počasí. Jenom v samotném Liptovském Mikuláši je hned několik muzeí, třeba Dům fotografie, Slovenské muzeum ochrany přírody a jeskyňářství, nebo v okolí - například Keltské muzeum Havránok. Liptov je tedy jasnou volbou. 

Cesta za medvědy, vlky a rysy 

Kam se dál vydat? Určitě patří mezi velké atrakce Devínsky, Trenčínský, Spišský a Oravský hrad, dále Demänovská ledová jeskyně a Dobšinská ledová jeskyně. Nádherné jsou městské památkové rezervace v Bardejově a Banské Štiavnici - ty jsou dokonce součástí seznamu UNESCO, takže by měly být součástí vašeho cestovního itineráře.

Mimořádná je na Slovensku i příroda. Celkově tam najdete 9 národních parků a spoustu chráněných oblastí a přírodních rezervací. Velké lesy tvoří domov spousty zvířat, s nimiž se v Čechách bohužel nesetkáte. Jsou to vlci, medvědi, rysové, ale třeba i svišti, norci či kamzíci. Mít možnost vidět podobné tvory ve volné přírodě je samo o sobě nádherným zážitkem. Skvělým programem pak může být kombinace více aktivit – zkuste třeba treky v horách a poté se přesunout na pár dní k vodě, nebo se vydat za poznáním hradů, nebo muzeí či památkových rezervací.  

Další zajímavé články
Reklama