Pobyt

Chamonix-Mont-Blanc: Chlouba Francie, která by neměla uniknout žádnému cestovateli

Lyžařský region Chamonix-Mont-Blanc spojuje několik oblastí dohromady a jeho nabídka je prostě fantastická / Depositphotos
O lyžařském středisku Chamonix-Mont-Blanc se říká, že by ho alespoň jednou za život měl navštívit každý lyžař. Ale možná by bylo lepší uvést, že tahle francouzská chlouba by neměla uniknout žádnému z cestovatelských dobrodruhů, bez ohledu na to, zda je či není nadšeným lyžařem.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

12. února 2020   |   18:31

Městečko Chamonix leží ve východní Francii jen pár kilometrů od hranic se Švýcarskem a Itálií. Patří k nejznámějším horským střediskům na světě a slouží jako výchozí bod na nejvyšší horu Evropy – Mont Blanc s nadmořskou výškou 4 809 m n. m.

První zmínka o Chamonix pochází sice již z 11. století, na významu však začalo nabývat až od přelomu 18. a 19. století díky rozvoji horské turistiky. V roce 1965 tu byl otevřen nejvýše položený horský tunel v Evropě, který spojuje Chamonix a italský Courmayeur. Tunel vede pod masivem Mont Blancu, měří téměř 12 kilometrů a jeho nejvyšší bod se nachází v nadmořské výšce 2 480 m n. m.

Nabídka lyžařského regionu Chamonix-Mont-Blanc je prostě fantastická

Nejlepší sjezdy ve volném terénu

Autem je to z Prahy asi tisíc kilometrů, ale devítihodinová cesta rozhodně stojí za to. V roce 1924 se tu konaly první novodobé zimní olympijské hry a od té doby středisko jen roste. Vyhlášené je především horolezeckou a lyžařskou tradicí. Speciálně lyžování ve volném terénu, tzv. "free ride" nikde jinde v Evropě lepší nenajdete.

Lyžařský region Chamonix-Mont-Blanc spojuje několik oblastí dohromady a jeho nabídka je prostě fantastická. Celých 90 procent sjezdovek leží ve výšce přes 2000 metrů nad mořem. Skvělé sněhové podmínky tak jsou zaručené a 152 km upravených tratí propojuje 47 vleků. Chloubou je černá sjezdovka Pierre à Ric s délkou 8,5 km a převýšením 2050 metrů.

Kde lyžovat?

Aiguille du Midi

Lyžování ve výšce 3842 m n.m. je zejména pro zkušené lyžaře a 20 km sjezd do Chamonix údolím Vallée Blanche je vhodné absolvovat s horským vůdcem.

Les Grands Montets

Největší areál v Chamonix, zčásti ledovcové lyžování pro zkušené lyžaře, nejpopulárnější sjezdovky Les Pylônes a Point de Vue začínájící ve výšce 3 300 m n., součástí je i rozlehlý snowpark a lyžovat zde můžete až do května.

Brévent/Flégere

Nachází se ve výšce 2 525 m n. m. Jsou zde lyžařské vleky začínají už prakticky v centru města, nádherný výhled na Mt. Blanc a nejvíce červených a modrých sjezdovek.

Tour/Col de Balme

Ideální pro rodiny s dětmi s mnoha červenými a modrými sjezdovkami.

Nejvyšší hora Evropy

Většina lidí, kteří do Chamonix míří (ať už v létě nebo v zimě), si rozhodně nenechá ujít výhled na nejvyšší evropskou horu Mont Blanc. Můžete vyjet například na vrchol Le Brévent s více než 2 500 metry nadmořské výšky, nejúchvatnější výhled se vám však naskytne z hory Aiguille du Midi (3 842 m n. m.).

Lanovka, která vás za 20 minut doveze až těsně pod samotný vrchol hory (3 777 m n. m.), byla vybudována v roce 1955 a překonává největší převýšení na světě. Nejprve vyjedete do přestupní stanice Plan de l´Aiguille a odsud pak do horní stanice. Druhou část trasy absolvuje lanovka bez jediného podpůrného pilíře.

Pohled jen pro otrlé

Další vyhlídkové terasy se nachází v nadmořské výšce 3 842 m n. m. Nebojíte se výšek? Zkuste Step into the void (Krok do neznáma), tedy skleněnou kukaň, kde se můžete nechat vyfotit. Jedná se o adrenalinovou záležitost. Pod vámi se nachází kilometrová propast. Kukaň je tvořena celkem pěti skleněnými panely (každý o tloušťce 12 milimetrů) a odolá vichřici o síle až 220km/h a teplotním rozdílům až 60 °C. A nebudete věřit vlastním očím. Z terasy, která je vysunutá vysoko nad horským letoviskem Chamonix se otevírá jeden z nejúchvatnějších výhledů na francouzskou část masívu Mont Blancu.

Vyhlášené jezero Lac Blanc

Jezero a stejnojmenná chata patří k nejnavštěvovanějším místům nad horským letoviskem Chamonix. Poskytuje nádherné výhledy směrem na dominantní čtyřtisícovku Aiguille Verte, špičatou jehlu Les Drus, světoznámý ledovec Mer de Glace a nespočet dalších neméně významných a mezi alpinisty vyhledávaných vrcholů.

Mer de Glace

Nasedněte na proslulý červený vlak a vydejte se do stanice Montenvers. Cestou si užijete nádherný výhled na ledovec Mer de Glace. Tento velkolepý ledovec je 7 kilometrů dlouhý, zhruba 1,5 kilometru široký a jeho celková rozloha je přibližně 40 km2. Je obklopen impozantními horami Les Drus, Les Grandes Jorasses a Les Grands Charmoz. Cesta do stanice Montenvers trvá kolem 20 minut.

Chamonix je úžasné středisko s pestrým kulturním programem a zdrojem nevyčerpatelných a celoročních sportovních aktivit, které vás rozhodně nezklame. 

Další zajímavé články
Reklama