Pobyt

Zimní eurovíkend v Helsinkách? I v tomto období žije město naplno a je co obdivovat

Panorama Helsinek s dominující evangelickou katedrálou, dokončenou v roce 1852 / Pixabay
Helsinky, moderní a kosmopolitní hlavní město Finska ležící na Baltském moři, je město s více než půl milionem obyvatel. Helsinky nabízejí spoustu aktivit, zajímavostí a památek, které můžete vidět a zažít po celý rok. Tady můžete obdivovat unikátní podobu tohoto přímořského města, jeho jedinečnou architekturu a užívat si kulturní život, který zahrnuje každoročně přes 3000 akcí.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

12. prosince 2019   |   09:07

Helsinky jsou pulzující městskou metropolí a největším městem Finska a jsou trvale zařazeny mezi nejlepší místa k životu na světě. Helsinky se mohou pochlubit mnoha muzei, hudebními sály, galeriemi a divadly a město je známé svými různými uměleckými a kulturními festivaly. Město osloví i ty, kdo hledají zábavný noční život a vynikající kulinářské zážitky.

Zajímavá námořní pevnost

Jednou z nejoblíbenějších historických památek v Helsinkách, zařazených na seznam světového dědictví UNESCO, je ostrovní pevnost Suomelinna, která sehrála velkou roli v námořní historii a obraně před švédskými či ruskými výboji. Dostanete se k ní po 15 minutové plavbě trajektem. Návštěva tohoto ostrova zahrnuje prohlídku s průvodcem, tři muzea a užít si zde můžete i plavbu ponorkou. Helsinky jsou známé svými muzei a galeriemi. Staré město je právě takovým místem, kde se po těchto kulturních institucích můžete toulat celé hodiny.

Pořiďte si Helsinskou kartu

Pokud máte děti, neměli byste vynechat výlet do mořského akvária Sealife, kde se mohou při procházce podmořským tunelem a prohlídce rozměrných akvárií dozvědět vše o životě v moři, o ochraně mořského prostředí i o historii. Pokud chcete dětem přiblížit finskou historii, máte možnost navštívit úžasný skanzen Seurasaari pod širým nebem. Pro návštěvníky Helsinek je výhodné pořídit si po příjezdu Helsinskou turistickou kartu, na kterou máte volný vstup na 28 hlavních turistických atrakcí Helsinek, od historických památek, muzeí a městské dopravy.

Mořské akvárium uchvátí zejména vaše děti

Průkaz dále opravňuje k zakoupení zlevněných vstupenek na dalších 22 atrakcí a zážitků. Cena jednodenní karty je pro dospělé 49 eur pro děti 25 eur a to včetně bezplatné městské dopravy. Dvoudenní karta pak přijde na 54,90 eur a dětská na 27,90 eur. Ušetříte tak značné peníze, protože jen za návštěvu 10 největších atrakcí a památek v Helsinkách, byste jinak zaplatili více než 200 eur.

Klasická i moderní architektura

Věděli jste, že před dvěma roky Finsko oslavilo 100 let nezávislosti na Rusku? Do té doby bylo součástí velké ruské říše a to se odrazilo i na řadě architektonických památek ve městě, které vám stavebním stylem leckdy připomenou ruský Petrohrad. Ve městě můžete obdivovat více než 30 architektonických stylů, od neoklasicistních budov, až po hypermoderní koncertní sál Finlandia Hall, který navrhl finský architekt Alvara Aalta, nacházející se v zátoce Töölönlahti. Nezvykle elegantní architekturou zaujme i Muzeum současného umění Kiasma, navržené americkým architektem Stevenem Hollem v 90. letech. Za návštěvu stojí i moderní kostel Temppeliaukio, vystavěný v roce 1969 na vysoké přírodní skále, nebo mohutná evangelická katedrála, domunující městu.

Zahřejte se v sauně

Žádná návštěva Finska by se neměla obejít bez návštěvy pravé finské sauny. A je opravdu z čeho vybírat, na 80 procent Finů má totiž ve svých domovech saunu a těch veřejných jsou tisíce. Jedna z nejznámějších je elegantní helsinská Löyly, vybavená přírodním dřevem. Dvě hodiny stojí 19 EUR, což zahrnuje ručník, potah na sedací lavici a mýdlo do sprchy. Protože se sauna nachází přímo na mořském břehu, následuje po ní nutně ponoření do studených vln oceánu. Mnozí návštěvníci zůstávají po saunování v místní vyhlídkové a také vyhlášené restauraci s výhledem na oceán u vynikajícího jídla. Sezónní menu v Löyly zahrnuje finskou klasiku, krémovou lososovou polévku, jako předkrm sobí tatarák a hovězí svíčkovou se zelenými fazolkami, zabalenými ve slanině.

330 helsinských ostrovů

Helsinky tvoří vlastně souostroví skládající se prý z 330 ostrovů, včetně Pihlajasaari, známého svými písečnými plážemi a krásného ostrova Lonna, kam se kdysi ukládal materiál vytěžený z dolů, nyní místa kde se nachází úžasná stejnojmenná restaurace. Ta se specializuje na finská a sezónní jídla. Právě tady dostanete ty největší dobroty, pocházející především z moře, ale i od okolních farmářů. Lodě sem pravidelně odplouvají z helsinského Tržního náměstí.

Kde a co ochutnat

Finsko má pověst, že je drahé, a i když město nabízí nepřeberné možnosti stravování, někdy je užitečné vědět, kde získat to nejlepší za málo peněz. Těm levným fastfoodům říkají Finové Fafa a jde o typické falafel bistra nabízející plněné chleby pitta od 8,90 EUR. Najdete je rozeseté prakticky po celém městě. Za chladného finského dne se můžete zahřát a levně najíst tradiční polévkou z mořských plodů v restauraci Soppakeittiö, která je součástí Staré tržnice. Naloží vám jí obrovskou porci a v ceně kolem 10 eur je i neomezené množství výborného chleba.
Pro ty, kdo hledají opravdu nevšední a také přiměřeně drahý kulinářský zážitek, mají Helsinky pět restaurací s Michelinskou hvězdičkou. Proslulá je například restaurace Grön, která nabízí tradiční skandinávská jídla a kombinuje je s nejrůznějšími zeleninovými přílohami. Menu šéfkuchaře tu ale stojí 49 EUR za čtyři chody a zahrnuje i místní ovoce a zeleninu, včetně lesních hub, květin a bobulí sušených lesních plodů.

Místní chléb je pochoutka

Na večeři se vydejte do Starého města, kde najdete velký výběr restaurací všech cenových skupin. Dá se říci, že ať vstoupíte do kterékoliv, nebudete zklamáni. Pochoutkou jsou například oblíbená pečená žebírka se zelenými fazolkami a omáčkou z červeného vína. Stejně jako jejich skandinávští sousedé, i Finové milují svůj chléb. K nejoblíbenějším patří křupavý ořechový chléb, nejlépe podávaný s pořádným špalíkem másla. Helsinské pekárny nabízejí levnější alternativu k obědům v restauraci. Pekárna Levain v okrese Punavuori servíruje čerstvě upečený chléb s nejrůznějšími pomazánkami po celý den, zatímco Eromanga u náměstí Kasarmitori podává výborné rýžové polévky a skořicové buchty.

Kam za zábavou?

V poslední době je asi nejvyhlášenějším nočním klubem, zejména pro mladší návštěvníky, Kaiku Club s množstvím různých sálů a salonků, kde se hraje především hip hop a techno. Klub s kapacitou 400 míst, který se nachází v bývalé továrně na zápalky, si zachovává svůj industriální charakter a nabízí milovníkům tance obrovský hlavní sál i velkou terasu pro případné ochlazení. A jaké je tu nejoblíbenější pití? Samozřejmě pivo, ale vládnou tu především plechovky šumivého ginu s grapefruitem, což je nápoj který je u místních možná nejoblíbenější.

Jak se dostat do Helsinek

Do finské metropole létá od nás řada přímých leteckých spojů a existují i další s mezipřistáním. Ceny letenek se pohybují od nějakých 2500 do 3500 korun, ale v akcích nízkonákladových společností narazíte i na letenky za 1400 korun. Helsinky mají velmi dobře propracovaný systém veřejné dopravy, jezdí zde jedna linka metra a dopravu zabezpečuje hustá síť autobusů a tramvají. Pokud máte Helsinskou kartu, máte jízdné zdarma, jinak stojí jednotlivá jízdenka 2,90 eur a celodenní 11 eur. Jízdenky se zakoupí v automatech, ale i u řidiče a platit se dá platební kartou.

Další zajímavé články
Reklama