autor Ema Maxová
17. listopadu 2019 | 13:34
Izrael to však nejsou jen svatá místa, ale také krásná přímořská letoviska, nádherné pláže, příjemné počasí a různorodá kultura. Navíc jde o zemi bezpečnou, kde je kriminalita daleko menší než u nás, ovšem je si třeba uvědomit, že je zde i tenká hranice mezi kulturou židovskou a muslimskou, na které dochází občas ke střetům. Buďte si jisti, že Izraelci považují bezpečnost návštěvníků za prioritu, a tak se nedivte, že všude kam se hnete narazíte na vojenské, po zuby ozbrojené hlídky. Pokud budete dodržovat daná pravidla, můžete se cítit opravdu v bezpečí.
Šabat se přísně dodržuje
V Izraeli se poměrně přísně dodržuje klid a odpočinek o šabatu. V mnoha velkých turistických destinacích ani nepoznáte, že je pátek odpoledne nebo sobota, což jsou dny šabatu. Jiné je to v běžném životě. Na mnoha místech se téměř zastaví, přestává fungovat doprava, zavírají se obchody, restaurace či banky.
Život se znovu rozproudí až v sobotu večer. V době šabatu byste se měli vyhnout ortodoxním čtvrtím, například v Jeruzalémě a pokud se tam vydáte, neměli byste se odlišovat od místních, tedy muži by měli mít dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem, ženy by měly být zahaleny.
V sobotu nekuřte na veřejnosti
V Izraeli se kouření velmi omezuje, zakazují se reklamy na cigarety a na veřejných místech je mnohdy zakázáno. Turisté by se měli zdržet kouření na označených místech a o šabatu se považuje za prohřešek i jen chůze s cigaretou po ulici. Pokud to nevydržíte a musíte si zapálit, je nejlepší se uchýlit kamsi do ústraní a pokud možno co nejdále od ortodoxních Židů, pro které je vaše kouření urážející.
Pamatujte na spropitné
Za velký prohřešek se považuje odejít z restaurace či hotelu bez toho, abyste příslušnému personálu zanechali spropitné. U mnoha profesí, třeba i u řidičů autobusů nebo průvodců je to prakticky součást jejich příjmu, s nímž se dopředu počítá. Obvyklou částkou pro pokojské v hotelu je částka, odpovídající asi jednomu euru, kterou ponecháte na pokoji. V restauracích se počítá, že automaticky ponecháte číšníkovi zhruba 10 % z útraty. Pokud spropitné nedáte, je to považováno za znamení, že jste se službami nebyli spokojeni.
Nezapomínejte na tradiční židovské zákony
Ortodoxní Židé dodržují přísné náboženské a společenské zákony, které byste si měli určitě osvojit. Jeden z nich omezuje fyzický kontakt mezi osobami opačného pohlaví. Nepovažujte za urážku, když mezi vámi ortodoxní žid udržuje větší vzdálenost, pokud jste jiného pohlaví. Je to jen způsob, jak se vyhnout nechtěnému kontaktu. Stejně tak byste se měli vyhýbat příliš intimnímu kontaktu mezi sebou, například líbání na veřejných místech není příliš tolerováno. Velkou nechuť pak projevují Židé vůči homosexuálním párům, které dávají svůj vztah najevo na veřejnosti.
Etiketa na svatých místech
Izrael je spojen s mnoha biblickými příběhy, a v zemi najdete celou řadu svatých míst. Každý rok putují tisíce návštěvníků na místa, jako je Nazaret a bazilika Zvěstování, Křížová cesta v Jeruzalémě a další. Jako znamení úcty k těmto památným místům, je nezbytné, abyste dodržovali určité zvyklosti v oblékání. Měli byste mít zakrytá ramena a kolena a případné džínové šortky si raději nechat jinam.
Pozor na sirény
Pokud navštívíte Izrael v dubnových dnech, kdy se slaví památný den vzpomínek na padlé vojáky Jom Ha-zikaron nebo Den vzpomínek na holocaust, uslyšíte po celé zemi znít sirény, a to ráno i večer. Když se ozvou, každý by se měl zastavit a přerušit jakoukoliv práci co zrovna vykonává. Nebuďte pro tu chvíli uspěchaným turistou, který toho chce stihnout co nejvíce, chvilka klidu vám neublíží. Tyto svátky jsou v Izraeli velmi považovány. Dalším uctívaným svátkem je Jom kipur, kdy se dodržuje přísný půst a lidé by si měli navzájem odpouštět. I v tento den byste se neměli raději vydávat do ortodoxních židovských čtvrtí.
Nevydávejte se do nebezpečných zón
Oblasti kolem Golanských výšin a Mrtvého moře se mohou zdát jako ideální místa pro turistiku a poznávání. Nicméně jde o místa stále dost nebezpečná. Na mnoha z nich se ještě nacházejí miny z předchozích bojů a každý rok zde dochází k vážným úrazům, končícím i smrtí. Chcete-li být opravdu v bezpečí, držte se turistických center, která jsou velmi pečlivě střežena policií a vojáky. S tím souvisí i přísný zákaz fotografovaní v blízkosti vojenských základen, pozorovacích stanovišť. Izraelské zákony to výslovně zakazují a bezpečnostní složky na dodržování zákona přísně dohlížejí.
Neholte se před koupáním v Mrtvém moři
Tohle pravidlo vypadá možná legračně, ale na jeho nedodržení byste mohli ošklivě doplatit. Voda v Mrtvém moři je nasycena mnoha minerály a má vysoký obsah soli, což se využívá k léčbě kožních nemocí, jakou je například psoriáza. Na druhé straně je voda velmi agresívní na poškozenou pokožku. Před koupáním v moři se doporučuje neholit se nebo depilovat pokožku jeden až dva dny předem. Oholená místa dokážou pořádně pálit a mohou se i zanítit.
Jak se tam dostanete
V současné době jsou lety do Izraele cenově velmi výhodné. Na to, že cesta trvá asi pět hodin, jsou letenky mnohem levnější než do blízkých evropských destinací. Do Tel Avivu létá z Prahy například nízkonákladová společnost WizzAir a zpáteční letenky stojí kolem 3000 korun. Velmi časté jsou slevové akce na letenky do Izraele, kdy se dá koupit zpáteční letenka do Tel Avivu nebo i do Eilatu pod 1200 korun.