Pobyt

Navštivte metropoli Kanady Ottawu, nebudete litovat

Metropole leží na jižním břehu řeky Ottawy / Depositphotos
Hlavní město v každé zemi mívá obecně velkou návštěvnost. Je to celkem logické a ostatně u nás v České republice jasně viditelné. Což, ale tak navštívit metropoli Kanady Ottawu? Tohle město tak trochu zůstává ve stínu jiných velkých kanadských měst jako jsou například Toronto či Vancouver. Přitom je Ottawa vcelku zajímavým místem, a to nejen kvůli faktu, že jde o hlavní město.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

06. listopadu 2019   |   13:18

Ottawa má dnes zhruba 1 330 tisíc obyvatel a jedná se tak o šesté největší město Kanady a druhé největší v provincii Ontario. Metropole leží na jižním břehu řeky Ottawy v Ottawském údolí. Protéká zde řeka Rideau, která se vlévá do řeky Ottawy (ta tvoří hraniční řeku provincií Ontario a Québec).

Ottawa nebyla vždy Ottawou

Ottawa byla původně jen malá vesnice, a ta se jmenovala Bytown. Tak tomu bylo do roku 1827. V roce 1855 získala tehdejší vesnice statut města a brzy na to rozhodla britská královna Victorie o tom, Ottawa se stane sídlem kanadské vlády. Traduje se, že se tak stalo proto, aby se vyšlo vstříc jak anglicky mluvicímu Ontariu, tak francouzsky mluvicímu Québecu. Ottawa leží přímo na hranici těchto provincií.

Výškové budovy v Ottawě nehledejte. Stavba mrakodrapů je zde zakázána

Mrakodrapy zde vůbec nenajdete

Velká města v Kanadě či v USA se vyznačují mimo jiné tím, že zde jsou obrovské mrakodrapy. Ottawa je vzácnou výjimkou. Tady žádné výškové budovy nenajdete, ba dokonce je stavba mrakodrapů zakázána. Má to svůj důvod. Žádná stavba nesmí být vyšší než věž parlamentní budovy zvaná Peace Tower (92 metrů). Věž navíc musí být vidět z každé městské části. Možná i toto pravidlo dává místní architektuře jedinečný ráz.

Parlamentní návrší si určitě projděte

Statut hlavního města rovněž znamená, že v Ottawě najdete mnoho vládních budov. Většina je soustředěna na tzv. Parlamentním návrší a určitě stojí za prohlídku. Jedná se o jeden z nejkrásnějších komplexů vládních budov na světě. Především jde o budovu kanadského parlamentu, kterou lze navštívit. Nenechte si ujít střídání stráží Kanadské královské jízdní policie. Tato atrakce je turisty velmi oblíbená.

Muzea zde mají svůj ráj

V Ottawě naleznete množství různých muzeí. Za všechny jmenujme například Národní galerii Kanady, kterou tvoří velmi zajímavá kovovo – skleněná budova. Zapomenout nelze na Kanadské civilizační muzeum, kde uvidíte repliky indiánské vesnice, tábora Vikingů či traperských prérijních domků. Za pozornost stojí Národní letecké muzeum a Národní muzeum vědy a techniky. Prohlédněte si budovu státní mincovny Royal Canada Mint.

Od památek k místní tržnici

Je jasné, že i Ottawa má své památky. Tou nejvýraznější je určitě katedrála Basilica of Notre Dame a již zmíněná muzea. Odtud se můžete jít odreagovat do prostor místního trhu. Byward Market představuje pestrou městskou tržnici, na které dostanete snad vše, na co si vzpomenete. I tohle místo patří k místnímu folklóru.

Pěšky, na kole, lodí i hromadnou dopravou

Po Ottawě se můžete snadno dopravovat nejen pěšky, ale i třeba městskou hromadnou dopravou. Jezdí zde autobusy a městský vlak. Velmi rozšířena je cyklistika. Ujít byste si však neměli nechat plavbu po malebném kanále řeky Rideau. Jde o neobyčejný zážitek a uvidíte město z úplně jiné perspektivy. Ottawa pak disponuje velkým množstvím zeleně, takže nejde jen o suchopárná ulice a domy.

V zimě jde zde pořádně tuho

Ottawa má své mezinárodní letiště, takže se sem snadno letecky dopravíte. Ještě můžete zvolit cestu autem z nedalekých USA. Rozmyslete si, kdy se sem vypravíte. Město sice leží v jižní části Kanady, ale zima je tu opravdu pořádná. Mrazy dosahují i okolo – 30 stupňů Celsia. Ottawané jsou už zvyklí, ale vy? Nejlepší bude období od jara do konce léta, nebo ještě začátkem podzimu. Tak šťastnou cestu.

Další zajímavé články
Reklama