Pobyt

Orientální pohádku, luxus a příjemné teploty. To všechno nabízí marocký Marrákeš

Maroko je oblíbeným cílem turistů / Shutterstock
Maroko se v posledních letech stává stále oblíbenějším cílem turistů z celého světa a nechybí mezi nimi ani ti naši. Je to především díky nízkým cenám letenek a ubytování v této severoafrické zemi. V neposlední řadě i díky vysoké úrovni služeb a mnohdy luxusu, skutečně orientálnímu. Tahle pestrobarevná země uchvátí každého návštěvníka už na první pohled. Jedním z měst, která byste neměli v Maroku vynechat, je určitě Marrákeš.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

14. října 2019   |   11:06

V porovnání s letními vedry, dosahujícími často až 45°C, je počasí v listopadu a prosinci více než příjemné. Průměrné denní teploty se pohybují kolem 22°C, což je nejlepší čas na poznávání města a jeho okolí. Marrákeš je určitě jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších měst v Maroku. Toto 1000 let staré, vnitrozemské, město se nachází na okraji saharské pouště a jeho růžové paláce lemuje náhrdelník zasněžených vrcholků pohoří Atlas. Tady se setkává Evropa, Afrika, ale i Blízký východ, mísí se minulost se současností. V Marrákeši na vás dýchne i babylon jazyků, zejména francouzštiny, španělštiny, arabštiny či berberštiny. Jako kdekoliv na světě využijete i angličtinu, ale je užitečné znát alespoň pár frází ve francouzštině.

Paláce i kouzelné zahrady

Prohlídku města můžete začít objevováním historie města v saadiánských hrobkách ze 16. století, kde Sultan al-Mansour nijak nešetřil a nechal své mauzoleum vyzdobit dovezeným italským mramorem z Carrary a zlaceným voštinovým stropem, který oslní každého, kdo se podívá vzhůru. Vstup do hrobek najdete na jižním konci mešity Kasbah, naproti kavárně Kasbah.

Maročtí vládci dávali na odiv své bohatství i v honosných stavbách

Nedaleko se nachází nádherný palác Bahia, jehož orientální nádhera vás překvapí. Pokud pak projdete rušnou ulicí Rue Mouassine, lemovanou nejkrásnějšími souky (obchody) ve městě a projdete kolem fontány Mouassine, ocitnete se se v Le Jardin Secret, jedné z největších a nejkrásnějších zahrad Mediny, umístěné v útrobách paláce z 19. století. Zahrady jsou rozděleny dvě části a jsou nádhernou ukázkou islámského designu.

Náměstí plné života

Pokud vás přepadne hlad, v Marrákeši a zejména v Medině rozhodně není nouze o podniky, kde můžete ochutnat místní kuchyni. Každého kolemjdoucího, turisty nevyjímaje, však určitě přitáhnou jako magnet vůně, linoucí se z centrálního náměstí Djemaa el-Fna, kde kouř stoupá ze stovek grilů, kde se to večer hemží hudebníky, akrobaty a obchodníky. Najdete tady nekonečně dlouhé stoly u kterých sedí společně jak domácí, tak turisté ze všech koutů světa. Zažít tu můžete spoustu rozličných vystoupení, zpěváků, věštců či krotitelů hadů a nezapomeňte si sebou vzít pár drobných dirhamů, abyste mohli umělce odměnit. Jen si nezapomeňte sebou vzít balenou vodu, ta místní by vám nemusela udělat dobře.

Muzeum ikonického módního tvůrce

Během prohlídky města nemůžete vynechat úžasné Musée Yves Saint Laurent, multikulturní instituci s řadou programů, zaměřených na umění, design a hudbu. Módní ikona Yves St Laurent pobýval v Marrákeši a uchvátil jej život města. Marrákeš změnil jeho původně jednobarevný pohled na svět ve prospěch neuvěřitelně odvážné palety barev. Není tedy divu, že Jardin Majorelle, kde bydlel se svým partnerem Pierre Bergé, má fasádu ve výrazném odstínu ultramarínové modři. Prohlédnout si tu můžete i neobyčejnou pouštní zahradu plnou obřích kaktusů, palem a bambusů. Poté se vydejte na prohlídku nádherně zdobeného Berberského muzea , které je zaplněno sbírkami místních, zejména berberských šperků a oděvů z nichž St Laurent čerpal velkou část své inspirace.

Místní zvyky a zvláštnosti

Marrakech je sice jedním z nejliberálnějších marockých měst, místní velmi ocení decentní oblečení. Ženy i muži by se měli vyhýbat příliš odhalujícímu oblečení a mít zakrytá kolena a ramena. Manželství v Maroku je vysoce respektovanou institucí. Z tohoto důvodu není přinejmenším slušné hovořit o manželském nebo mimomanželském vztahu. Zejména ženy cestující sólo mohou být terčem otázek, proč cestují bez doprovodu. Kromě toho marocké zákony stále zakazují mimomanželský sex, pití na veřejnosti a kouření hašiše. Místní mešity a hřbitovy nejsou přístupné nemuslimům. Levá ruka v muslimské společnosti se používá pro osobní hygienu a tak se vyvarujte ji používat k jídlu a k manipulaci s potravinami.

Medina, město ve městě

Marrákešská Medina je svět sám pro sebe. Je obklopena okrovými hradbami, které dávají městu jeho přezdívku „červené město“. Tyto zdi, jejichž výška se pohybuje mezi osmi až deseti metry, byly vybudovány ve 13. století a obklopují celou Medinu. Byly postaveny ze slámy a hlíny pomocí technik, které sahají daleko do doby před naším letopočtem a svou odolností se vyrovnají moderním ocelovým a betonovým konstrukcím. Stále můžete vidět čtvercové díry, v kterých kdysi bývaly dřevěné trámy a které nyní umožňují přístup čerstvého vánku do Mediny. Dokud nepřišli do Maroka Francouzi a nezačali stavět své široké bulváry mimo městské hradby, byla Medina vlastně celým Marrákešem. Proto také najdete za růžovými středověkými hradbami téměř vše z historie a kultury města.

Jak je to s bezpečností?

Marrákeš je magické město plné tajemství, shonu a barev. Tvrdí se, že město je stejně bezpečné, jako kterékoliv město v Evropě. Jedna z nejčastějších rad zní, choďte raději pěšky, nebo využívejte veřejnou dopravu. Místní taxikáři se pohybují totiž na hranici sebevrahů a jejich dopravní nehody jsou pověstné. Pokud už použijete taxi, snažte se vybrat modernější vůz, ujistěte se, zda je vybaven bezpečnostními pásy a raději si předem dohodněte cenu. Vyberte si spíše menší vůz, protože velké, bílé taxíky nabírají cestou další spolucestující a bývají v dost špatném technickém stavu.

V Marrákeši nejsou vysloveně nebezpečná místa, ale tak jako všude, si dávejte pozor v tlačenicích, zejména na trzích, které přitahují i různé nepoctivce a poberty. Pokud byste se chtěli vypravit za hranice města, využijte služeb některé z cestovních kanceláří, protože v okolí se nachází řada vojensky střežených oblastí, v kterých by vás čekaly pořádné nepříjemnosti.

Co ochutnat v Marrákeši

Od sladké, máslové ktepy, což je místní pečivo, až po neuvěřitelně pestrou nabídku rozličných kuskusů s dušeným masem a zeleninou, bude místní kuchyně pravděpodobně jednou z vašich nejlepších vzpomínek na dny, strávené v Maroku. Maročané milují grilovaná jídla, která podávají společně s bohatou zeleninovou oblohou. Všechno to voní orientálním kořením, které si mnozí turisté vozí i jako vzpomínku domů.
Jako islámská země si Maroko nepotrpí na vepřové maso, většinou se setkáte se skopovým, hovězím či kuřecím. Maročané konzumují namísto alkoholu většinou lahodný mátový čaj, ale v hotelech vám nabídnou k pití prakticky cokoliv. Za ochutnání určitě stojí chutná marocká vína, jako merlot, syrah či cabernet sauvignon, která si získávají stále větší popularitu i v zahraničí.

Další zajímavé články
Reklama