autor Pavel Přeučil
22. května 2019 | 14:10
Kolem jezera vede slavná cyklostezka Chiemsee , stejně jako mnoho dalších cyklistických a turistických tras v okolí. A nezapomeňte na pivní zahrady nebo plážové bary v těch nejkrásnějších místech s kouzelnými výhledy,nabízejícími tu opravou bavorskou pohodu. Kouzelné ostrovy Herrenchiemsee a Frauenchiemsee jsou spojeny lodními linkami, brázdícími neustále celé jezero. Do Prienu a Gstadtu jezdí lodě po celý rok a navíc v letních měsících obsluhují ještě Bernau, Chieming a Seebruck.
Pohádkový zámek Herrenchiemsee
Na Herreninsel, což můžeme přeložit jako Pánský ostrov můžete po celý rok navštívit nejznámější památku celého regionu, zámek Herrenchiemsee. Nechal jej vystavět král Ludvík II., kterému se přezdívalo také Pohádkový král. Určitě budete znát jeho další nádherný zámek, Neuschwanstein. Zámek Herrenchiemsee se stavěl od roku 1878 až do Ludvíkovy smrti v roce 1886 podle vzoru francouzských Versailles. Zámecké komnaty můžete navštívit v rámci prohlídky s průvodcem. Za návštěvu stojí také prohlídka muzea krále Ludvíka. Zámecké interiéry se zlatými a křišťálovými sály musí uchvátit svojí nádherou každého návštěvníka.
Nezapomeňte na zámecké zahrady
Původně měl být celý ostrov odlesněn, ale na Ludvíkův zásah k tomu nedošlo a král jej nechal proměnit v ůchvatnou parkovou krajinu. Najdete zde zahrady s vodními prvky a procházka impozantním zámeckým parkem i celým ostrovem podobným parku, je potěšením v každém ročním období.
Herreninsel má rozlohu asi 240 hektarů a nabízí poklidné turistické cesty, vedoucí všechny k zámku. Procházet můžete i dlouhými úseky, vedoucími i listnatým lesem, také podobným parku. Cestou půjdete i kolem obory s pasoucími se jeleny. Každý, kdo chce objevit krásu a klid ostrova a pochopit, proč si právě jej král vybral, jako místo pobytu v ústraní, to při procházce po jeho parcích snadno zjistí.
Okouzlující ostrůvek Fraueninsel
Tenhle Ženský ostrov, jak zní název v překladu, je malebnou a idylickou oázou uprostřed jezera. Nejprve jej objevili malíři, později poutníci a dnes jsou to turisté, kteří ostrov v sezóně doslova okupují. Celá jedna třetina ostrova Fraueninsel patří slavnému klášteru benediktinek, vyznačujícímu se volně stojící Campanilou a 1200 let starým kostelem, patřící k nejfotografovanějším památkám regionu.
Klášter Frauenwörth je nejstarší klášter v Německu, a byl založen již v roce 772 bavorským vévodou Tassilem III. První známou abatyší byla blahoslavená Irmengard (zemřela roku 866), jejíž kosti jsou pohřbeny v katedrále. Je patronkou Chiemgau a ostrov Frauenchiemsee je dodnes poutním místem. U kláštera se můžete posilnit na terase restaurace čerstvým úlovkem z Chiemsee, nebo navštívit klášterní dílnu benediktinských jeptišek a ochutnat ručně vyrobený marcipán či místní, světově proslulý likér.
Projděte si celý ostrov
Ostrov Fraueninsel není nijak rozlehlý, má asi dvanáct hektarů a můžete jej celý projít za nějakých 20 minut. Okružní cesta je vhodná i pro vozíčkáře. Stále na ostrově žije v přibližně 50 domech asi 250 obyvatel a většinu rodin živí rybolov na jezeře. Zvláštní atmosféra ostrova je založena na vzájemném propojení kultury, náboženství a tradic.
Vedle tradičních hrnčířských, rybářských a sakrálních budov se nacházejí malebné a dobře udržované domy a zahrady ostrovanů, hostince a pivní zahrady, skryté ve stínu starých stromů, mezi kterými jsou i dvě lípy starší než 1000 let. Kdo si bude chtít v letní sezóně zaplavat, na jihozápadním břehu ostrova Fraueninsel je louka s pozvolným přístupem do vody, vzdálená od okolních lodních tras.
Ostrov vyhledávali i umělci
Zvláštní atmosféra ostrova vždy přitahovala umělce. Frauenchiemsee se tak stal už v roce 1828 jednou z nejstarších uměleckých kolonií v Evropě. Sjížděli se sem jak malíři, tak spisovatelé nejen z Německa a hledali zde klidné útočiště pro svoji tvorbu. Upomínají na ně pamětní desky, které najdete téměř na každém domě ostrova. Mnozí z nich jsou také pohřbeni na malém klášterním hřbitově. Jakmile však objevili ostrov turisté a začaly sem proudit davy návštěvníků, umělci se odtud stáhli.
Jak se tam dostanete
Nejkratší silniční trasa, dlouhá 358 kilometrů, vede z Prahy přes německý Furth im Wald, dále na Cham, Straubing a Garching přímo k Chiemsee. Do cíle dorazíte za nějakých 5 hodin. Na zámku Herrenchiemsee jsou v současnosti dvě zajímavé výstavy, jedna je zaměřena na moderní umění a ta druhá, nazvaná Projekt Falkenstein, představuje impozantní návrhy Pohádkového krále Ludvíka II. Otevřena je až do 31. května 2019. Vstupné do zámku, včetně výstav přijde na 11 eur, děti a studenti do 18 let mají vstup zdarma.