autor Pavel Přeučil
25. března 2019 | 15:35
Městečko je vystavěno ve třech úrovních. V té nejnižší se nacházejí hotely, restaurace a obchody, řemeslnické dílny a kouzelné butiky. Ve střední úrovni se nachází komplex klášterních budov a poutních kostelů a na té nejvyšší se rozkládá opevněný zámecký komplex, dnes hotel. Odtud je také nejkrásnější výhled na celé panorama městečka i hluboko do údolí.
Po schodech nebo lanovkou
Rocamadour není jen světoznámé poutní místo, zasvěcené sv. Amadourovi ale dnes zejména jedna z největších turistických atrakcí nejen tohoto regionu. Můžete zde navštívit baziliku a kryptu sv. Amadoura, ke kterým vede 216 poutnických schodů. Není žádnou zvláštností, když zde uvidíte zbožné poutníky, absolvující celou cestu po kolenou.
Většina návštěvníků, přijíždějících do Rocamadouru autem nebo autobusem, vyjede však pohodlně až na parkoviště na nejvyšším bodu městečka u pevnosti a odtud sestupují dolů, směrem k řece. Pokud byste zanechali auto v dolní partii, nemusíte ani tak absolvovat náročný výstup, ale nahoru vás pohodlně vyveze lanovka, vedoucí skalním tunelem, připomínající tu naši na pražském Petříně. Vyvézt se můžete i místním turistickým vláčkem.
Slavná Černá madona
Ve skalách je vytesána řada kaplí a v centru městečka je nejspíše nejnavštěvovanější stavbou poutní kostel Notre Dame, přestavěný do současné podoby v roce 1479, v kterém je k vidění slavná soška Černé madony (Vierge Noire), uctívaná už přes 1000 let. Říká se o ní, že ji vyřezal sám sv. Amadour. Sem vykonávali poutě i biskupové, papežové a francouzští králové, například Ludvík IX, Karel IV či Ludvík XI.
Nejkrásnější je zde jaro
Rocamadour je legendární nejen pro svou úžasnou polohu a dramatickou scenérii, ale zejména pro svou pověst, jako místa, kde se odehrála řada zázraků, místa, které je spjato s počátky křesťanství. Poutním místem je městečko i dnes, ale v letní sezóně jej zaplavují především turisté. Pokud se nechcete v úzkých uličkách tlačit v davech návštěvníků, vyberte si raději současné jarní období, kdy navíc okolní stráně rozkvetou a památky ve městě můžete obdivovat v klidu a pohodě. Pokud byste zavítali do Rocamadouru v září, nenechte si ujít zdejší balónový festival, kdy nebe zaplní desítky pestrobarevných, horkovzdušných balónů.
Legendy a zázraky
Původ pověsti o zázracích, které zde konal sv. Amadour, dříve prý nazývaný sv. Amator není příliš jasný a historici se neshodnou ani na samotné osobě tohoto světce. Podle jedné z legend sem uprchl před pronásledováním z Palestiny, cestou do Říma byl svědkem mučednictví sv. Petra a Pavla, až nakonec zakotvil v Rocamadouru. Jiná legenda říká, že šlo o poustevníka, jménem Amator, který se usadil v jednom ze zdejších skalních obydlí.
Jisté je jen to, že pověst o původu zdejšího poutního místa není nijak historicky doložená. Po náboženských nepokojích ve středověku a v důsledku válek i francouzské revoluce upadl Rocamadour jako poutní místo téměř do zapomnění. Jeho slávu obnovila teprve aktivita biskupů z nedalekého Cahors, kteří oživili dávné legendy a do městečka znovu začaly znovu proudit davy poutníků i turistů.
Ochutnejte zdejší speciality
V městečku můžete navštívit i bývalé panské sídlo biskupů z Tulle ze 14. století, kde se dnes nachází Musée d'Art Sacré Francis-Poulenc se sbírkami, ilustrujícími historii Rocamadouru a řadu dalších poutních kostelů. Určitě si nenechte ujít návštěvu některé ze zdejších rázovitých restaurací, kde můžete ochutnat místní speciality, při jejichž přípravě nechybí ani pověstný sýr nesoucí stejný název jako městečko.
Sýr Rocamadour je vyráběný z kozího mléka a stáda koziček můžete vidět i na zelených stráních v okolí. Sýr se konzumuje v různých fázích zralosti, ovšem nejlepší je ve své máslové podobě s jemnou, sametovou kůrčičkou. Namazaný prostě na krajíc domácího chleba je to dokonalá pochoutka. Místní jej často i zapékají s různými druhy mas nebo ryb.
Jak se tam dostanete
Nejsnadnější je samozřejmě cesta letadlem, a to nejlépe na mezinárodní letiště do Toulouse. Přímo sem létá například společnost Volotea a za letenku dáte kolem 2000 korun. Odtud se můžete do městečka dopravit vlakem, nebo si vypůjčit auto. Autem je to z Prahy téměř 1400 km a cesta by vám trvala po dálnicích. nějakých 15 hodin. Z Paříže je Rocamadour vzdálený 535 km a z Toulouse 172 km.