Pobyt

Vyšné Ružbachy, lázně přímo pod Tatrami, kde můžete ochutnat i Pramen lásky

Vyšné Ružbachy najdete u našich sousedů na Slovensku / Shutterstock
Jak už sám název napovídá, Vyšné Ružbachy najdete u našich sousedů na Slovensku. Konkrétně tedy v okrese Stará Lubovňa v Prešovském kraji. Městečko leží na úpatí Spišské Magury v nadmořské výšce 617 metrů. Tatry jsou odtud coby kamenem dohodil, takže si můžete z hor jen tak „odskočit“ do známého lázeňského podhorského centra.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

15. března 2019   |   15:29

Vyšné Ružbachy se pyšní svými léčivými minerálními prameny, a navíc sem zasahuje klimatická oblast tatranského horského pásma. To samo o sobě o mnohém vypovídá. Své o tom věděli již naši předkové. První zmínka o Vyšných Ružbachách pochází z roku 1288 a zhruba od 16. století zde začali využívat zmíněných léčivých pramenů.

Lázeňská tradice je jedna z nejdelších

Lázeňská tradice zde patří k nejdelším. Vyšné Ružbachy datují první počátky lázeňství do roku 1595. Dnes se zde léčí nemoci pohybového ústrojí, srdeční poruchy, metabolická onemocnění, ženská potíže, onkologické choroby či duševní problémy. Je toho opravdu hodně. Z minerální pramenů patří k nejznámějším pramen Jozef, Pramen lásky a Pramen zapomnění.

Zkusit můžete alespoň víkendový pobyt

Ke dvěma posledním se váže i legenda, že kdo se napije z Pramene zapomnění, zapomene na svou bývalou lásku a po napití z Pramene lásky hned najde novou. Na svůj pobyt v lázních Vyšné Ružbachy ovšem dozajista nezapomenete. Kromě klasických lázeňských pobytů jsou zde možné rovněž víkendové pobyty. Wellness pobyty začínají v přepočtu na zhruba 920 Kč, léčebné pobyty na zhruba 1200 Kč.

Bílý dům či kostel Obětování Pána

Věděli jste, že Vyšné Ružbachy mají svůj Bílý dům? Ano, je tomu tak. Zdejší Bílý dům je nejskvostnější stavbou města, V roce 1931 ho dal postavit z bílého travertinu gróf Andrej Zamoyski s manželkou Izabelou de Bourbón, neteří španělského krále Alfonze. Na tehdejší dobu přepychové sídlo i dnes udivuje svým pojetím. Dnes slouží ke kulturním akcím a je zde rovněž restaurace. V centru městečka se pak nachází farní kostel Obětování Pána z roku 1791. Jde o barokní církevní stavbu, která dostala svůj název podle olejomalby Obětování Pána, která byla umístěna na čelní straně oltáře.

Travertinové jezírko je vskutku jedinečné

Není divu, že na stavbu Bílého domu byl využit travertin. Vyšné Ružbachy se totiž dodnes mohou pochlubit unikátním a jedinečným travertinovým jezírkem Kráter. Jezírko má v průměru 20 metrů, zabírá plochu 284 metrů čtverečních a hloubka je 3 metry. Říká se, že toto jezírko má nejlépe zachovalý travertinový útvar svého druhu ve střední Evropě. V tomto jezírku se můžete také bez problémů vykoupat. Říká se, že je to nezapomenutelný zážitek. Hned vedle se nachází i termální koupaliště Izabela.

Sochaři zde mají dostaveníčko

Nejen lázně, prameny a horský vzduch proslavily Vyšné Ružbachy. Pravidelně si zde dávají dostaveníčko sochaři, a to v rámci Mezinárodního sochařského sympozia, které se zde koná již od roku 1964. Díla slovenských, evropských i světových mistrů můžete obdivovat i vy. Množství kamenných soch najdete na břehu travertinového jezírka Kráter. Celkem je zde více než sto uměleckých děl.

Snadná dostupnost lázeňského městečka

Vyšné Ružbachy jsou dostupné jak autem, tak vlakem či autobusem. Příjezd je od Staré Lubovně, Kežmarku nebo Popradu. Do tatranských horských kopců je to odtud kousek a jde proto pobyt spojit s horskými túrami a v zimě s lyžovačkou. Zároveň je v dostupnosti kraj Pienin, který je sám o sobě velice lákavý.

Další zajímavé články
Reklama