Pobyt

Mikulov nejen pro milovníky vína. Čekají na vás přírodní rezervace a na cyklisty hustá síť cyklotras

Panorama Mikulova vás uchvátí už zdálky / Pixabay
Navštívili jste někdy jihomoravský Mikulov? Pokud ne, máte opravdu dobrý důvod se sem vypravit. Přesněji, těch důvodů je celá řada. Samozřejmě, že nejvíce patrně budou spokojeni milovníci dobrého vína, ale na své si přijdou také ostatní, a to včetně rodin s dětmi. Jižní Morava je všeobecně přívětivá ke svým hostům, a proto vinařské centrum Mikulov nemůže být výjimkou. Ostatně, můžete posoudit sami.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

12. března 2019   |   13:05

První písemná zmínka o Mikulově pochází již z roku 1173 a v roce 1410 se Mikulov stává městem. Dnes zde žije zhruba 7400 obyvatel. Toto malé velké město leží na hranici s Rakouskem a v blízkosti Slovenska. Snadno je dostupné od Brna, Bratislavy a Vídně. Mikulov najdete na jižním okraji Pavlovských vrchů a sahá sem i Chráněná krajinná oblast Pálava. Historické centrum je pak městskou památkovou rezervací.

Víno zde pěstovali už staří Římané

Dnes je Mikulov centrem Mikulovské vinařské podoblasti. Doloženo je, že už staří Římané tady pěstovali vinnou révu a asi dobře věděli proč. Velký rozmach vinařství nastal v období Velkomoravské říše a ve středověku se již jednalo o významné vinařské centrum. Zdejší vinice leží na nejteplejších místech jižní Moravy. K nejlepším vínům patří například Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink rýnský a další. Regionální muzeum Mikulov disponuje expozicí o vinařství a vyhlášené je místní Pálavské vinobraní.

Muzeum najdete na zámku

Dominantou města je zámek, kde sídlí ono Regionální muzeum Mikulov. Kromě již zmíněné vinařské expozice nabízí samozřejmě ukázku toho, jak žili zdejší šlechtičtí páni. V zámeckém sklepě je obří sud s objemem 101 400 litrů a patří k největším vinným sudům v Evropě. Vstupné činí 120 Kč dospělí, 60 Kč děti, 260 Kč rodinné.

V zámeckém sklepení uvidíte i obří sud

Muzeum pak nabízí rovněž noční prohlídky. Neopomeňte ani zámeckou zahradu. Když už budete kulturně a historicky naladěni, podívejte se do Dietrichsteinské hrobky (vstupné 70 Kč dospělí, 50 Kč děti, 110 kč rodinné) a na historické náměstí. O životě zdejší židovské komunity nejlépe „vypráví“ barokní synagoga, kde je Židovské muzeum a pochopitelně i neméně zajímavý židovský hřbitov.

Přírodní rezervace jsou tady na dosah

Jakmile si budete chtít trochu odpočinout od civilizačního ruchu, můžete zavítat na přírodní rezervace v oblasti Pavlovských vrchů. Svatý kopeček je dokonce národní kulturní památkou. Projdete zde křížovou cestou s kaplí svatého Šebestiána, zvonicí a kaplí Božího hrobu. Přírodní rezervací je i jeskyně Na Turoldu (vstupné 100 Kč dospělí, 60 kč děti, 80 Kč studenti a senioři). Opomenout nesmíme ani Stezku poutníků, což je hezká procházka městem.

Vinařské naučné stezky

Rádi jezdíte na kole? V Mikulově můžete šlápnout do pedálů a vzít sebou klidně celou rodinu. Vinařské naučné stezky jsou k dispozici a trasu či délku si prostě zvolíte sami. Prochází zde Moravská vinná stezka (celková délka 280 km), Mikulovská vinařská stezka (82 km) nebo Vinařská naučná stezka Mikulov (20 km). Úplně nejkratší okruh má pouhých 3,5 km a je součástí cyklistické stezky Stará hora. Vinařská turistika se vyznačuje oblíbenými Dny otevřených sklepů, kdy návštěvníci procházejí sklepní uličky a vedle ochutnávky mají možnost si prohlédnout vinné sklípky.

Sportovní i relaxační vyžití

Vykoupat se můžete v nedaleké Novomlýnské nádrži, kde je velký rekreační areál Pasohlávky a kde můžete ve zdejší chráněné oblasti obdivovat i desítky druhů vodních ptáků. Vykoupat se můžete i přímo na koupališti v Mikulově. Vyzkoušet si můžete sport zvaný discgolf nebo se prohánět ve skateparku. Mikulov vám nabídne nohejbal, volejbal, venkovní fitness a množství městských dětských hřišť. Tak už víte, kam povede vaše cesta příště? Volba je jasná, Mikulov na jižní Moravě to jistí.

Další zajímavé články
Reklama