Pobyt

Krušnohorská bílá stopa nabízí nekonečné tratě. Tady si běžkaři opravdu užijí

Desítky kilometrů běžeckých stop v Krušných horách jsou dokonale upraveny / Depositphotos
Krušné hory tvoří rozsáhlý horský masiv v délce 130 kilometrů na česko – německé hranici. Jedná se o jakýsi přirozený předěl, který ovšem v dnešní době lidi z obou stran hranice stále více spojuje. Masiv jako takový samozřejmě bývá vyhledávanou oblastí turistiky a rekreace, a to jak v zimní, tak v letní sezóně. Nás však v této chvíli zajímá více právě ta zimní část a konkrétně příležitosti pro běžecké lyžování. Jednou z nejlepších a nejvyhledávanějších možností je Krušnohorská bílá stopa.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

22. února 2019   |   13:23

Krušnohorská bílá stopa nabízí v konečném součtu přes 50 kilometrů upravovaných běžeckých tratí v okolí Dlouhé Louky, Flájí, Žebráckého Rohu a Vrchu Tří Pánů v nadmořské výšce od 740 do 956 metrů. O úpravu bílé stopy se starají členové Krušnohorského klubu Osek.

Vyberte si svou trať nebo je kombinujte

Celkem šest různých tratí, jenž se často propojují čeká na běžkaže v rámci zmíněné Krušnohorské bílé stopy. Prakticky všechny patří k těm méně náročným a nejsou nijak dlouhé. Dvanáctikilometrový okruh Fláje vede od obory Fláje a kolem stejnojmenné přehrady (740 metrů nad mořem) a má propojené stopy na areál Klíny.

Fyzičku si otestujete na 25 km dlouhé stopě

Nejdelší pětadvacetikilometrový okruh Žebrácký Roh vede po hranici s Německem a má propojení na areál Holzhau. V okolí Vrchu Tří Pánů (874 metrů nad mořem) je dvanáctikilometrový okruh s propojením na areál Bouřňák. Krátký šestikilometrový okruh najdete u Vysoké Mýtě v okolí Dlouhé Louky a vrcholu Stropník (854 metrů nad mořem).

Vzhůru na vrch Loučná

Velké převýšení nabízí dvanáctikilometrový okruh Loučná s výjezdem na nejvyšší vrchol severovýchodní části Krušných hor, což je právě ona Loučná (956 metrů nad mořem). Lehký tříkilometrový okruh se nabízí u vrcholu Vlčí hora (890 metrů nad mořem). Jen pro upřesnění, v Českém Švýcarsku se nachází stejnojmenný vrch s rozhlednou (u Krásné Lípy), odkud je vidět na České středohoří, Milešovku, Klínovec a za dobré viditelnosti i na Ještěd, Sněžku a Prahu. Občerstvení a ubytování můžete najít v horských penzionech Panorama a Rozcestí. Je zde i parkoviště a o víkendech jezdí z Litvínova do Oseka skibusy.

Horské středisko Fláje

Fláje je turistické a rekreační horské středisko na hřebenovce kousek od Moldavy. Stojí tu stejnojmenná vodní nádrž vybudovaná na Flájském potoce. Protože se jedná o zásobárnu pitné vody, tak se zde v letních měsících nevykoupete, a i rybolov je zakázán. Nicméně stojí za to si dílo aspoň prohlédnout. Žebrácký Roh je křižovatka na cestě z Flájí do německého Holzhau a z Českého Jiřetína do Moldavy. Kdysi se zde vyplácela mzda plavcům z Flájského plavebního kanálu a odtud název Žebrácký Roh.

Vyhlídka z Vlčí hory

Vrch Tří Pánů je zajímavý svým bukovým porostem. Vysoká Mýť je horské rozcestí. Nejvyšší vrchol této části Krušných hor Loučná neumožňuje výstup až na samotný vršek. Stojí zde totiž obora, ale i tak jde o velmi atraktivní místo. Na Vlčí hoře byl svého času vztyčen telekomunikační stožár s přístupným ochozem. Díky tomu stavba slouží jako taková improvizovaná rozhledna a je dobré se na chvíli zastavit a pokochat se nádherným výhledem na okolní krušnohorské štíty a hluboká údolí.

Na své si přijdou i sjezdaři

Kdo si chce svůj zimní pobyt zpestřit i sjezdovým lyžováním nebo má prostě jen potřebu poznat něco dalšího, má v okolí Krušnohorské bílé stopy rovněž své možnosti. Lyžařský areál Klíny leží ve výšce 750 metrů nad mořem. Jsou zde čtyři vleky a jeden další vlek je určen na snowtubing. Nechybí lyžařská škola, půjčovna lyží a skiservis. K dispozici je dětské hřiště, sauna a masáže.

Mezi Mikulovem a Moldavou leží lyžařský areál Bouřňák s pěti vleky, šesti sjezdovkami a dětským svahem. I tady najdete půjčovnu lyží a lyžařskou školu. Dlouhá Louka je běžeckým lyžařským areálem a je takovou výchozí stanicí na všechny již zmíněné tratě Krušnohorské bílé stopy. Nad Osekem se pak tyčí mohutný vrch Stropník. Na své východní straně má přírodní památku Domaslavické údolí. Protéká zde Domaslavický potok a území tvoří zachovalé bučiny a chráněné druhy rostlin.

Za odměnu pohled na panorama hor

Jak je vidět, tak Krušnohorská bílá stopa se svým nejbližším okolím opravdu skýtá dost zimního horského povyražení, a to nejen sportovního charakteru. Vzhledem k délkám jednotlivých tras si můžete vybrat podle svých schopností a zájmů. Dokonce i rodiny s dětmi nepřichází zkrátka. Odpočinout si je také kde, a navíc Krušné hory jako takové tvoří velmi nádherný a svým způsobem jedinečný horský celek, který se návštěvníkům odvděčí už jen pohledem na své panorama.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama