autor Pavel Přeučil
24. února 2019 | 14:05
Město, ležící na řece Douro má úžasnou polohu mezi strmými vrchy, poskytujícími krásné, panoramatické výhledy. Má bohatou historii a kulturu, nedaleké přímořské letovisko a během víkendové návštěvy se dá snadno prozkoumat vlakem, tramvají, metrem, lodí i lanovkou. Porto je také nesmírně živé město, kde se dá vychutnat každá hodina a to za docela příjemné ceny.
Seznamte se s historií
První den v Portu můžete věnovat poznávání jeho historických památek, navštívit velkolepou budovu bývalé burzy Palácio da Bolsa a vydat se k přístavu, do jedné z nejstarších městských čtvrtí. Po schodech nebo pohodlněji lanovkou můžete vystoupat k monumentální katedrále Nanebevzetí Panny Marie, Sé Catedral a prohlédnout si zdejší klášter.
Projděte se po kouzelném náměstí Ribeira a vydejte po ikonickém mostě Ponte de Dom Luis I z roku 1886, jehož konstruktérem byl žák Gustava Eiffela Théophile Seyrig, na druhý břeh řeky, do Vila Nova de Gaia, kde si užijete nádherný výhled na celé město z ptačí perspektivy. Při zpáteční cestě se můžete zastavit v některé z mnoha restaurací po cestě, dát si sklenku výborného portského a ochutnat nějakou tu specialitu, nebo alespoň místní obdobu malých tapas, zvanou petiscos.
Malebné údolí Douro
Návštěvu tohoto údolí si rozhodně nedejte ujít. Řeka Douro se zde klikatí mezi strmými svahy, posázenými vinicemi, v kterých se pěstuje ono pravé víno, z něhož se vyrábí proslulé portské. Je to prý nejstarší, stále plodná vinařská oblast na světě, která je součástí Seznamu světového dědictví UNESCO. Do údolí se můžete z Porta vypravit vlakem ze stanice São Bento de Pinhão.
Jde o přímé spojení a už samotnou cestu mezi vinicemi si opravdu užijete. Z Porta se sem vypravují denně desítky mikrobusů, které vám zastaví na třech, čtyřech místech ve vinicích, kde můžete ochutnat víno. Cestu můžete zakončit v krásné vesnici Pocinho, která je proslulá svými krásnými scenériemi.
Plavba na tradičních rabeli
Pokud budete v tomto vinařském kraji, určitě zde ochutnáte i řadu výrobků, které jsou s portským spojeny. V restauracích a cukrárnách jsou všude v nabídce dorty a nejrůznější zákusky ochucené portským vínem, specialitou je zdejší čokoládový puding s portským. Pozor ale, na rozdíl od našich zákusků, obsahujících většinou pouze alkoholovou tresť, jsou ty portugalské skutečně alkoholické.
Pokud máte chuť na trochu romantiky, můžete nastoupit na některý z tradičních člunů rabeli, které byly kdysi používány na dopravu vína po proudu řeky Douro. Dnes slouží k zábavným plavbám pod impozantními kamennými mosty na řece. Na večeři si můžete zajít do vyhlášené restaurace Cantinho do Avillez. Tady najdete originální a tradiční kuchyni s místními specialitami.
Tady se zrodil Harry Potter
V Portu se nachází také jedno z nejstarších knihkupectví na světě, úžasné Livraria Lello. Tady žila v devadesátých letech spisovatelka JK Rowlingová, a místní tvrdí, že právě tady se zrodila hlavní postava jejích slavných románů. Ostatně knihkupectví vypadá, jakoby vypadlo rovnou z filmů o Harry Potterovi. Pokud chcete ochutnat ta nejlepší portská vína, zamiřte v přístavu do obchodu s vínem Touriga na Rua da Fábrica, který se specializuje na malé výrobce. V historickém přístavním domě vás přivítá přátelský majitel, který vás naučí, jak rozpoznat různé druhy portského, jako ruby, tawny, bílé portské či vintage. Ochutnávka je sice placená, ale určitě vás nezruinuje.
Slavné azulejské dlaždice
Tyhle keramické zázraky jsou pro Portugalsko charakteristické, a právě v Portu jich najdete nepočítaně. Jsou jimi zdobeny budovy, jak jejich exteriéry, tak interiéry, najdete je na památkách, církevních stavbách, v restauracích, barech v parcích a je jimi vyzdobeno i nádraží v Portu. Jejich původ se klade do 13. století, kdy region obsadili Maurové a přinesli sem svoje keramické umění. Dlaždice, používané jako obklady se nazývají azulejos, což má arabské kořeny a znamená to „malý leštěný kámen“. Většinou jsou v kombinaci modrobílé, kterou někdy doplňuje žlutá barva.
Projeďte se Portem tramvají
Porto je sice protkáno hustou sítí metra, ale nejlépe jej poznáte tramvají. Jsou zde tři tramvajové linky, na nichž jezdí krásné, dřevěné tramvaje. Na takříkajíc vyhlídkovou jízdu se můžete vydat linkou č. 1 podél řeky Douzo do Fozu. Pokud zvolíte linku 22, dopřejete si kompletní okružní jízdu celým městem. Tramvaj vás dokonce zaveze i na nedalekou pláž. S blížícím se večerem se rozsvítí portály kaváren, barů a restaurací, které vás lákají k návštěvě.
Z tramvaje můžete vystoupit kdekoliv a zajít si na něco dobrého, třeba do některého z rychlých bister, která se zde jmenují tasca. Zdejší specialitou je francesinha, velký masový sendvič, který vás zavede rovnou do kulinářského ráje. Je naplněný steakovým masem, nakrájenou klobáskou a šunkou. Vše se topí v roztaveném sýru a je bohatě zalito rajčatovou omáčkou. Opravdová pochoutka.
Jak se tam dostanete
Do Porta zatím není od nás přímé letecké spojení a musíte tak počítat alespoň s jedním přestupem. Ceny letenek se pohybují od 2000 korun výše, ale za polovinu této částky se dostanete do Porta z mnoha německých letišť a ještě ke všemu přímo. Po přistání na letišti Francisco Sá Carneiro v Portu pak stačí nasednout na fialovou linku metra E, která vás zaveze za nějakých 25 minut až do centra.