Pobyt

Verona: Prožijte romantický víkend ve městě milenců, parků a jedinečné atmosféry staré Itálie

Město, jež vypráví příběh lásky Romea a Julie / Shutterstock
Verona bývá častou zastávkou českých turistů, cestujících autem do jižních regionů Itálie nebo na Azurové pobřeží. Pokud jste si tuto trasu vybrali, zkuste věnovat Veroně alespoň dva dny. Moře vám nikam neuteče a prohlídky města určitě nebudete litovat, protože má opravdu co nabídnout.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

09. února 2019   |   15:52

Verona začíná ožívat v šest hodin večer, v horkých letních měsících i později. Místní tomu říkají, zlatá hodina. Na náměstí Piazza Erbe zní zvony a domy se koupají v záři zapadajícího slunce. To je čas kdy obyvatelé Verony končí svoji práci, vycházejí ze svých domovů a zaplní korza v centru města i okolní restaurace, aby si dali něco malého ještě před večeří a poseděli s přáteli.

Verona má bohatou historii

To, co láká turisty z celého světa, jsou samozřejmě letní veronská opera ve veronském amfiteátru a nesmrtelný příběh lásky Romea Julie, připomínaný oním světoznámým balkonem. Ale Verona, to jsou také její skryté zahrady, kostely, podzemní prostory, skrývající celou řadu tajemství. Obyvatelé Verony považují své město za nejromantičtější na světě. I když první kroky většiny návštěvníků Verony směřují k Juliinu balkonu, neměl by to být jediný cíl vaší cesty.

Zdejší architektura zahrnuje všechny slohy od starověku po novověk

Zkuste se rozhlédnout po úžasném náměstí Piazza Bra, lemovaném prstencem příjemných restaurací, které je považováno za největší v Itálii. Tady najdete středověké hradby vedle nádherné renesanční architektury a 2000 let starého římského amfiteátru. Veronská aréna stojí určitě za návštěvu a její prohlídka je mnohem zajímavější než prohlídka římského Kolosea. Vstupné je 10 eur. Na náměstí najdete v Pallazo Barbieri i veronskou radnici či mohutný palác La Guardia, kde se konají příležitostné výstavy.

Pestré náměstí delle Erbe

Z náměstí s můžete vydat po Via Mazzini, vyhlášené nákupní ulici na nejhezčí náměstí Verony, Piazza delle Erbe. Na první pohled vás upoutají mnohé domy jejichž fasády jsou zdobeny historickými freskami, jimž vévodí na západní straně Pallazzo Maffei, zdobený sochami řeckých bohů. Na někdejší Benátskou republiku upomíná mramorový sloup se sochou lva, benátského symbolu. Obdivovat můžete nejstarší památku na náměstí, kašnu z roku 1368, jíž dominuje socha Veronské Madonny, která je však ve skutečnosti římskou sochou z roku 380 n. l. I tady stojí zato, si chvíli posedět v některé z příjemných restaurací či bister na náměstí.

Selfíčko s Julií

Jen kousek odtud se dostanete úzkým průchodem na malinkaté náměstíčko, věčně zaplněné davem turistů, fotografujících proslulý Juliin balkon a pořizujících si selfíčka u bronzové sochy Julie. Připravte se vystát si na tenhle záběr menší frontu, protože stejné přání mají všichni turisté, kteří sem přicházejí. Nedaleko odtud máte příležitost rozhlédnout se po červených střechách Verony a vidět její nespočetné věže z ptačí perspektivy.

Stačí vystoupat na vrcholek 84 metrů vysoké věže Torre dei Lamberti, pocházející už z 12. století. Určitě se vydejte i na nábřeží řeky Adige a projděte se po historickém římském mostě Ponte Pietra. Ten vyhodila v roce 1945 německá vojska do vzduchu, a obnoven byl celý až v roce 1957. Milovníci umění a kultury by neměli vynechat impozantní zámek Castelvecchio s galerií a muzeem, kde můžete obdivovat díla takových velikánů, jakými byli Tintoretto, Tiepolo nebo Canaletto. Za vstupné zaplatíte 7 eur.

V podzemí se skrývá druhé město

Stejně jako ve většině italských měst stojí za návštěvu veronské kostely. Veronská katedrála patří k nejnavštěvovanějším památkám, ale působivý je i gotický kostel Santa Anastazia, nebo klášter San Zeno. Pokud se chcete hlouběji seznámit s historií města, musíte do podzemí, skládajícího se z několika historických vrstev, připomínajících starořímské období.

Město je rájem pro archeology

Tady uvidíte nádherné fresky a mozaiky, vstoupíte i do typického římského rodinného sídla, zvaného domus. Prohlídky veronského podzemí jsou organizovány s průvodcem, který vás seznámí se ztracenou historií města. Jedním z nejkouzelnějších míst Verony jsou renesanční zahrady Giardini del Gusto, považované za jedno z nejromantičtějších míst ve městě.

Veronská aréna

Během letních měsíců si nenechte ujít některé z představení ve Veronské aréně. Sedadla se značně liší cenou a komfortem, takže pokud se rozhodnete pro levnější vstupenky na kamenné schody v zadní části arény, vezměte si sebou polštářek nebo něco měkkého. Sezení je zde totiž značně nepohodlné. I přesto jsou bolavé otlačeniny malou jen malou daní za působivou podívanou. V letošním roce tak můžete shlédnout v období od června do září například opery Aida, La Traviata, Trubadůr, Carmen či Tosca. Ceny vstupenek na představení v Aréně se pohybují od 15 eur do 200 eur.

Verona potěší i gurmány

Místní nedají na veronskou kuchyni dopustit a považují ji za jednu z nejlepších v Itálii. Zdejší smetanové rizoto nebo dokonalá polenta nemají chybu, stejně jako dobroty ve veronských cukrárnách. Na ty pravé veronské speciality si zajděte třeba do Hosterie La Vecchia Fontanina, kde ochutnejte například bollito misto con pearà, směs vařených mas s omáčkou z kostního morku. Pokud máte hlouběji do kapsy, zkuste Hosterii Il Punto Rossa, hojně navštěvovanou restauraci nedaleko náměstí Piazza Bra, která má ve městě nejlepší a také nejlevnější menu. A na snídani si nenechte ujít dobroty v nedalekém Caffe Wallner. Zdejší briošky bohatě naplněné pistáciovým krémem vám dokonale nastartují den.

Jak se tam dostanete

Cesta do Verony autem je pro většinu turistů, směřujících častěji do Itálie poměrně známá. Celou cestu můžete absolvovat po dálnicích přes Mnichov, Innsbruck, Bolzano a Trento. Pokud si vyhradíte na cestu o nějaký ten den více, doporučuji vám cestou zastávku u nádherného jezera Lago di Garda, vzdáleného od Verony pouhých 30 kilometrů, tedy asi půl hodinky cesty.

Pokud byste se rozhodli pro nějaký ten prodloužený víkend ve Veroně, můžete využít i leteckého spojení. Ceny letenek se pohybují od 3000 korun výše, ale můžete zkusit i sice poněkud delší ale zato levnější cestu s WizzAir s přestupem v Londýně, která vás vyjde jen na 1600 korun. Vysokorychlostní železnice spojuje Veronu s Benátkami, cesta trvá hodinu.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama