Pobyt

Na návštěvě v Peru: Budovali Inkové komunismus?

Machu Picchu jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách / Pixabay
Chcete namíchat ten správný koktejl pro dovolenou, který by obsahoval trochu relaxace, trochu poznávání, trochu historie, krásnou přírodu, pohostinné obyvatele a zároveň zajistil příjemný závan exotiky? Vydejte se do Peru. Rozmanitá země nabízí od všeho něco. Na jihoamerickém kontinentu vám nabídne amazonské pralesy, vrcholky And, pouště, krásné tichomořské pláže, stopy kultury dávných Inků i místní obyvatele, kteří vás rádi uvítají mezi sebou.
Reklama
Reklama

autor  Helena Stejskalová

18. června 2018   |   14:50

Jistě toužíte poznat, co znamenají tajuplné obrazce na planině Nazca. Možná byste rádi pluli po hladině jezera Titicaca. Určitě vás láká poznat Machu Picchu, město Inků. Tak jako Mexiko je zemí Aztéků, v Peru najdete mnoho stop po civilizaci Inků. Incká říše byla v 15. a 16. století nejmocnější na celém jihoamerickém kontinentu.

Rozkládala se nejenom v Peru, ale i na území dnešního Ekvádoru, Bolívie, Argentiny a Kolumbie. Pozoruhodné je, že tato říše neznala obchod ani peníze, a přesto se její existence udržela velmi dlouho, než ji španělští dobyvatelé navždy rozdrtili v prachu. Neexistoval volný trh, ani osobní bohatství. Potraviny, oblečení, to vše se distribuovalo mezi lidi volně. S trochou nadsázky můžeme říci, že Inkové budovali komunismus :-)

Vynikající zemědělci

Z Inků se stali také skvělí zemědělci, kteří dokázali pečlivě plánovat, co na jakém terasovitém políčku bude nejlepší pěstovat vzhledem ke spoustě různých faktorů jako úrodnost půdy. Směle by mohli konkurovat dnešním agronomům – a to neměli žádnou vysokou zemědělskou školu. Svědectvím vyspělého zemědělství je incké město Cuzco. Dodnes tu archeologové narážejí na další a další stopy této civilizace, které v péči o půdu opravdu vynikala.

Na vašich cestách peruánskou krajinou by Cuzco rozhodně mělo být důležitou zastávkou. Budete bez dechu obdivovat architektonickou dokonalost tohoto města ve výšce 3400 metrů nad mořem. I sami conquistadoři zůstávali stát v úžasu a tvrdili, že se tomuto místu nemůže žádná evropská metropole rovnat. Kvůli bohaté architektuře sem dodnes míří spousty turistů. Jde o vůbec nejnavštěvovanější město jihoamerického kontinentu.

Navštivte solná jezírka i jediné dosud obývané incké město

Byla by ovšem škoda svoje putování za Inky omezit jenom na Cuzco. V okolí stojí za pozornost i incká pevnost Sacsayhuamán nebo posvátné místo s monolitem Q'inqu. Puka Pukara, takzvaná červená pevnost, je vojenskou pevností. Jejím úkolem se stala obrana Cuzca. Tampu Mach'ay je archeologické naleziště se zbytky vodopádů, kanálů a akvaduktů. Posvátné jsou solné odpařovací rybníčky Maras. Sůl z nich Inkové používali. Rybníčky se nacházejí kousek od naleziště Moray, které je jakýmsi zemědělským inkubátorem.

Terasy jsou z různého materiálu, teploty jednotlivých schodů jsou různé, fungovalo zde zavlažování. Bezpochyby zde Inkové zkoušeli dotáhnout svoje zemědělské schopnosti k dokonalosti. Ollantaytambo je jediným do dnešních dnů obývaným inckým městem. Vrcholem vašeho putování za Inky bude Machu Picchu skryté v horách. V jeho ruinách se vydržíte procházet celé hodiny.

Další zajímavé články
Reklama