Pobyt

Věděli jste, že australskou metropoli Canberra původně tvořila malá vesnice?

Canberra byla původně spíše vesnice se školou, poštou a anglikánským kostelem / Shutterstock
Vydat se k protinožcům je lákavé. Zvlášť v dnešní době, kdy ceny letenek klesají a můžete i dlouhý let pořídit relativně levně - pokud poletíte mimo hlavní sezónu, v méně žádaných termínech a s nízkonákladovou společností. Rozhodně vám Austrálii doporučujeme. Když už se ale vydáte na tak dlouhou cestu, vyhraďte si na ni alespoň měsíc a vydejte se někam, kde je pohoda - třeba do Canberry.
Reklama
Reklama

autor  redakce

07. června 2018   |   15:30

Určitě dobře víte, že hlavním městem Australského svazu, který vznikl 1. ledna 1901 ze šesti australských území (Jižní Austrálie, Nový Jižní Wales, Queensland, Tasmánie, Victoria a Jižní Austrálie), je Canberra. Možná se vám dere na jazyk otázka: A proč ne Sydney, město, které je daleko známější a bez nadsázky se dá považovat za synonymum Austrálie? Právě hlavní město svazu je hned po jeho založení jablkem sváru. Obyvatelé Melbourne a Sydney se mezi sebou hádají, které město by mělo být tím hlavním a jakákoli dohoda je v nedohlednu.

Když se dva perou, třetí se směje

Říká se, že když se dva perou, třetí se směje a tady to platí dvojnásob. Zaznívají hlasy, že by metropole měla být úplně jinde, ideálně daleko od Melbourne a Sydney. Padají návrhy jako městečko Tumut asi 400 km západně od Sydney, horská vesnice Bombala asi 385 km od Sydney, pak se zase objeví Dalgety, které jsou asi na půl cesty (360-370 km od Sydney i Melbourne). Dohadování ne a ne skončit.

Teprve roku 1908 v parlamentu jenom o fous projde Canberra - jejím rivalem v hlasování je už zmiňovaný Tumut. Malé městečko ale má do metropole hodně daleko. Je to spíš vesnice se školou, poštou a anglikánským kostelem. A tak se tu staví a staví. Než se vybuduje reprezentativní sídlo pro vládní úřady, trvá to hezkých pár let. Proto Canberra přebírá status metropole až roku 1927, do té doby ji plní Melbourne.

Jedno z nejzelenějších měst

Canberra je v jazyce domorodců místem setkávání. Kam se v Canbeře podívat? Je to město plné zeleně, rozlehlé, jeden velký park. Kdo má rád poklidný život, bude tady šťastný a dovolenou si tu rozhodně užije. Město se rozkládá asi na 800 km2 a bez nadsázky se jedná o domy rozsazené do velkého parku.

Kdyby se volilo nejzelenější město světa, pravděpodobně by Canberra byla jedním z vážných kandidátů. Je to totiž město projektované na zakázku a tudíž se na množství zeleně bral ohled. Takže v tomhle vás Canberra nezklame. Uprostřed města máte navíc jezero Lake Bourley Griffin, respektive přehradní nádrž na řece Molongo. Samosebou, že se tu dá koupat. Navíc jezero odděluje sever a jih města.

Interaktivní muzeum je zážitkem

Město de facto vzniklo v období 1913-1927, kdy se tu čile stavělo na základě vládního projektu výstavby metropole. Proto nemá starou historii, jenom tu moderní. I tak tu ale najdete několik budov, které stojí za to vidět. Je to stará budova parlamentu z roku 1927 i nová Capital Hill z roku 1988. Od Capital Hill vede bulvár Commonwealth Avenue až do The City, samotného centra města.

Památník Australian War Memorial je rovněž působivý, především jeho Zeď cti s vyrytými jmény 102 tisíc Australanů, kteří ve službě vlasti položili své životy. Příjemným závěrem po procházce centrem města může být návštěva Australského národního muzea. Je tu spousta interaktivních expozic, které popisují australské dějiny formou hry, divadel.

Další zajímavé články
Reklama