Pobyt

Cestovatelským hitem nadcházející sezony má být krásné městečko v Polsku

Nábřeží řeky Motława v Gdaňsku lemují středověké i renovované hanzovní domy / Shutterstock
Tak jako každý rok, tipují i v závěru roku 2018 touroperátoři, zástupci cestovních kanceláří a národních turistických centrál města, která budou v příštím roce v popředí zájmu turistů a zažijí velký příliv návštěvníků. Do první desítky se bohužel žádné z českých měst nedostalo, ale jedno z těch nejbližších, polský Gdaňsk se umístilo na pátém místě. Zveme vás na jeho návštěvu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

04. ledna 2019   |   11:39

Jedno z nejkrásnějších polských měst, Gdaňsk, na pobřeží Baltského moře, hrálo v dějinách Polska i Evropy velkou roli, a to zejména v 20. století. Právě zde vzplanulo 1. září 1939 první ohnisko druhé světové války. Tisíciletá historie, umístění na křižovatce důležitých obchodních a komunikačních cest, rozsáhlý přístav a obchodní tradice, to vše dělá z Gdaňska místo setkávání mnoha kultur i národností.

Dynamický rozvoj obchodních, rybářských a řemeslných cechů brzy posunul město na vedoucí pozici v Pomořansku. Gdaňsk se postupně stal jedním z nejbohatších a nejvýznamnějších měst Evropy. 2. světová válka zanechala město zcela v troskách. Starý Gdaňsk byl však po letech druhé světové války dokonale rekonstruován do slavné hanzovní podoby.

Projděte se po královské cestě

Tato reprezentativní promenáda v centru města byla nejdelší městskou osou evropského středověku. Začíná u brány Upland, dále pokračuje skrz Zlatou bránu na ulici Długa podél patricijských domů s impozantními fasádami, zdůrazňujícími bohatství typické pro hanzovní města. V jednom z nich, Uphagen House, se nachází Muzeum Interiors, v jiném mohou turisté shlédnout historická divadelní představení. Trasa prochází nejkrásnějším trhem v Gdaňsku, ulicí Długi Targ, k Żuławské bráně, kde kdysi končila královská procesí. Na královské cestě nemůžete minout slavnou Neptunovu kašnu, inspirovanou fontánou v Bologni.

Majestátní pevnost Wisłoujście

Typická obranná struktura ze šestnáctého století, pevnost se čtyřmi bastiony byla postavena podle principů italského opevnění a měla chránit vstup do gdaňského přístavu. Je obklopena vodním příkopem a vstup byl kdysi střežen pomocí padacího mostu. Pevnosti dominuje kamenná, válcovitá věž, která byla také majákem. Ohně, hořící v noci na jejím vrcholku ukazovaly lodím cestu do přístavu. Odtud se v roce 1627, polská flotila plavila do vítězné bitvy se Švédy v Oliwě. Pevnost ztratila strategický význam po první světové válce. Nyní je součástí historického muzea v Gdaňsku a velkou turistickou atrakcí.

Národní námořní muzeum

Ostrov Ołowianka v Gdaňsku byl důležitou součástí historického přístavu během období jeho největší prosperity. Charakterizuje jej sedm historických sýpek, z nichž pět je součástí námořního muzea, považovaného za jedno z nejlepších svého druhu v Evropě. Mezi vystavenými exponáty lze vidět navigační systémy, techniky překládání zboží, obchody, stejně jako dílny plachtařů či lodních tesařů. Historické zdi ukrývají jedinou stálou výstavu námořních maleb v Polsku.

Historie námořních plaveb na jednom místě

Muzeum představuje historii potápění a nejzajímavější archeologická naleziště v Polsku a ve světě. Uvidíte zde potápěčské obleky, přístroje a různé druhy potápěčských zvonů, které byly použity ke zkoumání mořského dna. Některé z nejslavnějších světových archeologických nalezišť zde představují vraky z Homérovy epochy, nalezené u pobřeží Turecka. Nejmladší část muzea je jedním z nejmodernějších zařízení v Evropě, které interaktivními a multimediálními prostředky představuje historii námořních plaveb.

Kouzelná čtvrť Oliwa

Tahle okouzlující část města, malebně spojená s lesní, přírodní krajinou natolik učarovala slavnému cestovateli Alexanderu von Humboldovi, který ji charakterizoval jako třetí nejkrásnější místo na světě. Můžete se zde projít bývalým cisterciáckým parkem navrženým architektem Andre Le Notre. Procházka vás dovede až ke katedrále Oliwa s charakteristickými dvěma štíhlými věžemi. Postavena byla ve třináctém století jako gotická třílodní bazilika. Měří na délku 107 metrů a je nejdelším kostelem v Polsku. Jeho krásný interiér skrývá mnoho uměleckých pokladů. Četné oltáře, rokokovou kazatelnu a obří varhany s 8876 píšťalami i renesanční portréty četných dobrodinců cisterciáckého kláštera.

Pohádková ulice Mariacka

Ulice, vedoucí od kostela sv. Marie k nábřeží, zakončená středověkou branou Mariacka je nádhernou ukázkou staré gdaňské architektury s charakteristickými úzkými terasami, bohatě zdobenými domy, které kdysi patřily bohatým obchodníkům a řemeslníkům. Terasy, zdobené kamenné verandy u budov, bylo místem společenského života. Ulice připomíná bohatství a nádheru města během jeho Zlatého věku. Ulice Mariacka je vyhledávaným místem filmařů a dnes jí dominují klenotnické dílny a galerie s jedinečnými jantarovými šperky,

Nevynechejte muzeum jantaru

Muzeum jantaru v komplexu Přední brány na ulici Długa navazuje na tradici zdejšího muzea, které se nacházelo v Zelené bráně a představovalo největší sbírku jantaru na světě. Bohužel, ve válečných letech sbírky zmizely, ale úsilím sběratelů z celého světa se podařilo vybudovat zcela novou expozici světového významu. Najdete zde unikátní kousky jantaru se zalitými pavouky, mouchami a dalšími prehistorickými tvory. Jedním z nejcennějších exponátů je jedinečná Gierłowska jašterica, úžasný exemplář ještěrky ve velkém kusu jantaru. V muzea se můžete seznámit i s historií vzniku „severního zlata“ datované někdy před 40 miliony let, dozvíte se i o jeho léčivých účincích.

Kde se najíst a pobavit

Jedním z nejvyhlášenějších podniků je určitě Bunkier Klubogaleria. Během dne nabízí uvolněné hospodské prostředí, kde se podávají chutná jídla a nápoje. V noci se však místo mění ve vzrušující noční klub se čtyřmi tematickými sály, kde si hosté mohou užívat různé hudební žánry. Ať už se zde rozhodnete zastavit v průběhu dne nebo v noci, vždy je tu dost plno, nicméně je to skvělé místo k relaxaci a zábavě, nebo pro setkání s novými přáteli.

Vynikající kuchyní za dobré ceny se může pochlubit i Bistro Lubię na ulici Warszawska 96, nebo restaurace Cała Naprzód, která se nachází ve 4. patře námořního kulturního centra v centru starého města. Velký sál vás ohromí skleněnou stěnou, která nabízí krásný výhled na řeku Motława a okolní hanzovní domy na nábřeží. Ještě lepší výhled je pak se střešní terasy restaurace.

Jak se tam dostanete

Vzdálenost z Prahy do Gdaňska je něco přes 800 kilometrů a dá se ujet autem za nějakých 9 hodin. Do Gdaňska jezdí i přímé autobusy a například za jednosměrnou jízdenku s Flixbusem zaplatíte necelých 400 Kč. Letenky do Gdaňsku se dají sehnat už od 1300 korun. Zkušení lovci letenek radí, dojet do polské Wroclavi, odkud létají do Gdaňsku vnitrostátní aerolinky, které vás svezou, v případě, že chytíte nějakou slevovou akci, za nějakých 200 - 400 korun.

Další zajímavé články
Reklama