autor Pavel Přeučil
02. ledna 2019 | 12:32
Při své návštěvě Normandie určitě nevynecháte hlavní město tohoto regionu, Rouen, které vás upoutá svou historií, hrázděnými domy i velkou katedrálou Nanebevzetí panny Marie. V Rouenu můžete zavzpomínat na Johanku z Arku, která byla právě zde v roce 1431 upálena. Jako základnu pro další poznávání Normandie je nejlepší zvolit další historické město Bayeux se světoznámou tapisérií ve zdejším muzeu či monumentální katedrálou. Bayeux, bylo prvním osvobozeným městem na území Francie a může se tak stát také výchozím bodem pro objevování bojišť 2. světové války.
Muzeum v Arromanches
Hned v sousedním Arromanches se totiž nachází Muzeum Dne D, kde se s pomocí moderních audiovizuálních prostředků, dochovaných památek a artefaktů, dozvíte všechno o vylodění 130 000 spojeneckých vojáků na nedalekých plážích. Operace, nazvaná Overlord byla sice úspěšná, spojenecké síly se zde uchytily a začaly vítěznou cestu Evropu, ale za cenu 9000 obětí.
V zálivu vás ohromí obří černé monumenty, které jako podivné mořské nestvůry vystupují z vln. Jde o pozůstatky tzv. Mulberry Harbours, plovoucích přístavů, vyrobených v Británii a dopravených přes průliv do Francie. Právě u nich se vyloďovala v Den D vojenská technika a zásoby. Navštívit můžete i pláže, na kterých se spojenci vylodili, nesoucí stále památná jména Utah, Omaha, Juno a Sword.
Kouzelná cesta Normandií
Na další cestě Normandií můžete obdivovat divoké pobřeží, protkané například u Île d'Ouessant romantickými stezkami, vydat se kolem snivých břehů řeky Côte de Granit-Rose, vrátit se do středověku v městečku St. Malo, či obdivovat zachovalé opevnění okouzlujícího města Dinanu. Určitě nezapomeňte navštívit severně od Rouenu idylické město Étretat, které obdivovali impresionisté a zachytili jeho tajemný půvab na mnoha slavných obrazech.
Pokud se pak vydáte pobřežní silnici podél útesů Les Falaises na Champeaux, zastavte se u jedné z vyhlídek a naskytne se vám úžasný pohled na nejcennější poklad tohoto koutu Francie, skalní klášter Mont St. Michel. Této části silnice se někdy přezdívá nejkrásnější kilometr ve Francii.
Klášter Mont Saint Michel
Posazený na vrcholku skály u západního pobřeží Normandie vypíná se slavný klášter, vyrůstající z vod kanálu La Manche. Jde o druhé nejnavštěvovanější místo ve Francii, hned po Eiffelově rozhledně v Paříži. Opevněná vesnice, spirálovitě přilepená ke skále s mohutnou gotickou stavbou nad sebou, vypadá, jako by vypadla přímo z představ J.R Tolkiena a Petera Jacksona a příběhu o Pánu prstenů. Při pohledu z úpatí vzhůru si budete připadat jako malý Frodo a očekávat, kdy se zpoza skalního ostrohu vynoří armáda Orků.
Nechybělo moc a krása ostrovního monumentu by byla ztracena. Neustálý příliv turistů, aut a autobusů po kamenné příjezdové cestě, postavené v roce 1879 a narůstající sedimenty, které nestačila voda odplavit, narušily přírodní ráz ostrova, který se stal málem součástí pevniny. Vše se změnilo teprve v září 2015, kdy byla hráz se silnicí stržena a řeka Couesnon mohla odplavit nahromaděné sedimenty do moře. Jako přístupová cesta nyní slouží pouze prostý dřevěný most, dlouhý dva kilometry a Mont Saint Michel se stal znovu ostrovem.
Nejvyšší příliv v Evropě
Záliv, kde se Mont Saint Michel nachází je pověstný také tím, že zde příliv dosahuje nejvyšší úrovně v Evropě, až 15 metrů. Proto také místní nabádají k opatrnosti a všude jsou umístěny výstražné tabulky s varováním před rychlým nástupem přílivu. Na mnohých najdete i rozpisy hodin s údaji o výšce hladiny vody. První malá kaple vznikla na ostrově už v roce 708 a opatství s klášterem zde vzniklo v roce 966. Kolem kláštera pak vyrostla opevněná vesnice. Místo se postupně stávalo během staletí námořní pevností, vězením a v roce 1874 bylo konečně prohlášeno národní kulturní památkou. Dnes je celý ostrov zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Navštivte zajímavá muzea
Před samotnou cestou do ostrovního opatství se zastavte v návštěvnickém centru u nového parkoviště, kde se dozvíte všechny informace o celé stavbě, její historii či přírodních zajímavostech zálivu a najdete zde i restauraci. Do opatství se vstupuje branou Porte de l'Avancée, a ocitnete se na hlavní ulici ostrova Grand Rue. Navštívit zde můžete několik muzeí různé kvality, z nichž je asi nejzajímavější Archeoskop (vstupné 230 Kč), které nabízí multimediální úvod k celé historii ostrova a muzeum Logis Tiphaine, kde můžete shlédnout interiér typické rytířské rezidence ze 14. století (vstupné také 230 Kč).
Uvnitř gotického pokladu
Pak na vás čeká 350 schodů, které vás dovedou do klášterního kostela, jehož architektura má prvky románské i gotické a dominuje jí štíhlá věž sv. Michala s pozlaceným andělem na špici, přistavěná v roce 1897. Prohlédnout si můžete klášterní budovy, skriptorium, rytířský sál, sál pro hosty či křížovou chodbu. Po prohlídce se můžete projít uličkami přilehlého středověkého městečka, kde na vás a ostatně i na všechny turisty čekají desítky lákadel v podobě krámků s upomínkovými předměty a suvenýry, ale i pořádně předražené restaurace a hotýlky.
Pokud budete hledat nocleh, rozhodněte se tedy raději pro hotel nebo penzion na pevnině a dále od samotného Mont Saint Michel. Stejně tak je to i s jídlem, s kterým také raději počkejte na pevninu. Vyzkoušejte třeba tamější slavné omelety v La Mère Poulard a užít si přitom můžete krásnou vyhlídku na celý ostrov z útesu u Champeaux.
Zažijte i trochu adrenalinu
Pokud vám nebude líto 80 eur (něco přes 2000 korun) můžete si zakoupit v Régis Mao vyhlídkový let ultralehkým letadlem nad zálivem a přilehlými solnými močály s velkolepým výhledem na samotné opatství Mont Saint Michel. Těsně před odlivem se můžete vydat se zkušeným průvodcem přes zrádné písky zálivu. Dozvíte se o nebezpečí zdejších pohyblivých písků, rychle stoupajícím přílivu i o samotném ostrově.
Pokud vás zajímá, co se stalo se zakladatelem kláštera, sv. Aubertem, navštivte zlacený relikviář baziliky Trésor de Saint-Gervais v nedalekém Avranches, kde Aubert sloužil jako biskup. V relikviáři je uložena jeho lebka. Návštěva tohoto koutu Normandie a kláštera Mont Saint Michel vás rozhodně nezklame. Jen doporučujeme si přivstat a na samotný ostrov se vydat brzy ráno, protože později dopoledne se začnou tvořit u vchodu dlouhé fronty na vstupenky.
Jak se tam dostanete
Pokud byste se rozhodli pro cestu autem, vězte že vás čeká dost dlouhá jízda. Vzdálenost z Prahy je 1400 kilometrů. Nejbližší mezinárodní letiště je v Rouenu, ale přímé lety tam od nás nelétají. Lepší je zakoupit si nějakou z akčních letenek do Paříže, například se společností Transavia nebo WizzAir, které se dají sehnat už od 500 korun. Z Paříže pak jezdí přímo do Mont Saint Michel linkové autobusy a například s Getbybusem se dostanete až na místo za 600 korun.