Pobyt

Je nejlepší doba navštívit Istanbul. Ceny jsou rekordně nízké a osmý div světa stojí za to vidět

Modrá mešita v Istanbulu tvoří nádhernou dominantu města / Shutterstock
Uvidíte jednu z nejznámějších církevních staveb na světě, úžasnou Hagiu Sofiu, ochutnáte nejlepší kebaby na světě, nakoupíte za neuvěřitelně nízké ceny na vyhlášeném istanbulském trhu, poslechnete si volání muezínů z vysokých věží mešit, ale co ještě dělat v Istanbulu? Máme pro vás pár dobrých tipů.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

22. prosince 2018   |   10:20

Istanbul, město, kde se setkává východ se západem, město vibrující neustálým ruchem, rozdělené Bosporským průlivem na dvě části, z nichž jedna leží v Evropě a ta druhá v Asii. Město, jehož obyvatelé často vzpomínají na zlatý věk osmanské říše, ovládající kdysi polovinu Evropy. Nicméně je to také město, v kterém zažijete tu pravou, tureckou pohostinnost, charakterizovanou krásou, jídlem a veselou společností, které se místní jen tak nehodlají vzdát. To vše je nezbytnou součástí turecké kultury.

To nejlepší z Istanbulu

Návštěva dnes ryze muzeální stavby Hagia Sofia je nutností pro každého návštěvníka Istanbulu. Tahle stavba, dokonale reprezentující neustálý boj o moc mezi křesťanským a islámským světem, dnes už žádné církvi neslouží a je proměněna na muzeum. Od svého vzniku v roce 537, si prošla obdobím, kdy byla křesťanským chrámem, od poloviny 15. století už sloužila jako mešita, a to až do roku 1934, kdy z ní osvícený turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk udělal muzeum. V chrámu uvidíte památky na všechny dějinné etapy, jimiž stavba prošla, je v ní zabudována i celá řada kamenických a stavebních prvků, pocházejících ze starořeckých chrámů.

Mohutná cisterna Yerebatan

Jen pár kroků od Hagie Sofie je další div Istanbulu, podzemní cisterny Yerebatan. Obrovský podzemní prostor podepírá 336 mramorových, korintských sloupů a v minulosti byl naplněn celý vodou, která zásobovala město i jeho okolí. Dnes dosahuje voda sotva do půlmetrové výšky a prohánějí se v ní dokonce kapříci. Návštěvníci si mohou celý prostor prohlédnout z dřevěných chodníků. Voda byla přiváděna do cisterny 20 kilometrů dlouhým akvaduktem, jehož zbytky jsou ještě někde k vidění.

Osmý zázrak světa

Nedaleko od Hagie Sofie, na náměstí Sultanamet, vás čeká další z povinností, návštěva proslulé Modré mešity, tvořící největší dominantu Istanbulu. Navštívit ji můžete pouze mezi modlitbami, a to jen ve vhodném oblečení. Jméno dostala mešita podle zbarvení svého interiéru, zdobené tisícovkami modrých kachlů.

Do Modré mešity jen mimo bohoslužby

Mešitu vidíte téměř z celého města, a to díky jejím šesti vysokým minaretům. Mezi Modrou mešitou a chrámem Hagia Sofia najdete egyptský obelisk, přivezený do Istanbulu ve 4. století. Pokud zrovna neumíráte hlady, vynechte okolní obchody a kavárny, vyznačující se vysokými cenami, určenými turistům a vydejte se na Velký bazar, kde se určitě najíte lépe a levněji

Jak na bazar z Modré mešity

Jedna rada na začátek. Pokud vám to časový rozvrh dovolí, naplánujte si návštěvu Grand Bazaru na dopolední hodiny mezi 08:00 a 10:00. Vyhnete se tak největším davům a dostanete ty nejlepší ceny, když se obchody poprvé otevřou. Stará turecká pověra totiž tvrdí, že majitelé obchodů by měli dát nejlepší cenu prvnímu zákazníkovi, aby měli celý den štěstí. Z Modré mešity zamíříte do parku Sultan Ahmet a po tramvajové trase dojdete, nebo dojedete na zastávku Çemberlitaş. Je to jen jedna stanice od zastávky tramvaje Sultanahmet a pěšky to trvá asi 15 minut. Po pár metrech projdete kolem metra Nuruosmaniye a jste před branou do Velkého bazaru.

Dlouhá procházka bazarem

Projdete branou a ocitnete se v největším bludišti, jaké jste kdy viděli. Velký bazar je jedním z největších a nejstarších krytých trhů na světě. Najdete zde více než 3000 obchodů. Hlavní chodba bazaru je široká, strop je krásně zdobený ornamenty a září žlutou barvou. Turisté z celého světa si zde nakupují různé suvenýry, jako jsou magnety, keramiku, mýdla, kožené výrobky, lampy, koření, vodní dýmky a tak dále.

Snažte se vychutnat si atmosféru tohoto zajímavého místa. Pokud jste sem vyrazili na nákup, připravte se na nezbytné smlouvání. Na bazaru narazíte snad na všechny druhy zboží, jaké si dovedete představit. Od oblečení, potravin, kožených výrobků po elektroniku, a to jak na originální výrobky, tak na dokonale zhotovené padělky.

Obří náměstí Taksim

Tohle je to pravé srdce Istanbulu. Tady se odehrávaly a odehrávají všechny demonstrace a tudy procházely i dějiny Turecka. Náměstí a jeho okolí se nacházejí v oblasti, kde se střetávají chudoba a blahobyt což právě zde často spouští nejrůznější politická shromáždění. Pokud byste viděli větší srocení lidí, snažte se rychle vytratit. Turecká policie je nekompromisní a dost tvrdá.

Z náměstí se můžete vydat slavnou třídou Istiklal Caddesi, určenou pěším, kde se usídlily ty nejluxusnější Istanbulské obchody, ale také běžné značky, známé od nás, jako Mango či Zara. Mezi obchody objevíte i řadu uměleckých galerií, v kterých se zdarma můžete seznámit se starým i moderním tureckým uměním. Třída Istiklal vás zavede až k další významné stavbě v Istanbulu, a to ke Galatské věži, postavené už v roce 1348. Věž je vysoká 70 metrů a najdete v ní i vyhlídkovou restauraci, kde vás ovšem natáhnou dost přemrštěnými cenami.

Trajektem do Asie

Co by to bylo za návštěvu Istanbulu, kdybyste neabsolvovali plavbu trajektem na asijskou stranu města. Kolem trajektového přístavu vás budou lákat reklamy na levné jízdy, ale nejvýhodnější je koupit si istanbulskou kartu v nejbližším kiosku a ušetříte na dopravě nemalé peníze. Některé trajektové trasy plují ve smyčkách a zastavují v přístavištích na asijské i evropské straně, zatímco jiné prostě jedou přímo. Na výchozí stanici si můžete opatřit plánek tras a naplánovat si cestu podle libosti. Větší lodě mají na horní palubě kavárny, kde servírují kávu, čaj, sendviče a další občerstvení, takže ani během delší plavby nezůstanete o hladu.

Jak se tam dostanete

Do Istanbulu létá od nás několik leteckých společností, jako Lot, Pegasus či Turkish Airlines, a to bez mezipřistání. Cesta trvá asi 2 a půl hodiny. Běžné ceny letenek začínají na 3000 korun, ale akční se dají sehnat i o třetinu levněji.

Další zajímavé články
Reklama