Pobyt

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás pohltí a jen tak nepustí

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás pohltí a jen tak nepustí / Shutterstock
Hlavní město „říše zla“, jak nazýval bývalý Sovětský svaz americký prezident Ronald Reagan už dávno není tou šedou socialistickou metropolí jiného světa, která vítala západní turisty většinou s pořádným odstupem. Mysleli jste si, že je dnešní Moskva stále plná špionů, zločinců a tajných agentů? Dávno ne. Moskva je dnes živá metropole s originální architekturou a bujným nočním životem. Pokud si odmyslíte všudypřítomné nápisy v azbuce, můžete si připadat jako v kterémkoli západním velkoměstě.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

17. listopadu 2018   |   18:02

Pokud jste ještě nikdy v Rusku nebyli, překvapí vás, jak kontrastní a svým způsobem jedinečné je to město. Krásné blonďaté dívky v bílých kožešinách a lesklých vysokých botách, se procházejí kolem stánků na mnoha moskevských tržištích a kupují si domácí tvaroh nebo med od bezzubých arménských starců s tmavou pletí. Oslnivě zářící výklady obchodů se světovou módou odrážejí obrovské, šedé a jednotvárné fasády starých sovětských vládních budov. A uprostřed toho všeho se ocitáte vy, návštěvník města, které se nikdy nezastaví, neustále se mění a představuje takovou porci historie, jakou si vůbec dokážete představit.

Moskva je jako lehká holka

Moskva je opravdovým mumrajem nejrůznějších národů, lidí pocházejících snad ze všech bývalých sovětských republik. Není to ani Evropa ani Asie, je to zkrátka chaotická směsice všech možných ras a barev, jaké si vůbec dokážete představit. Moskva vás v první chvíli překvapí, potom šokuje, jen proto, aby vás nakonec svedla jako lehká holka. Procházet Moskvou, to jsou náhlé skoky z jednoho století do druhého. Domy a ulice na vás dýchají svojí historií a náhle vás ohromí zcela moderními prvky a mrakodrapy, které jakoby z oka vypadly americkým velkoměstům.

Co vidět a neminout

Máte-li před sebou celý víkend, určitě povedou vaše první kroky na Rudé náměstí, jehož jméno docela odpovídá vzhledu. Díky ohnivě rudému historickému muzeu, majestátnímu Kremlu, pestrobarevným kopulím chrámu a gigantickému nákupnímu centru GUM v obří, historické budově z konce 19. století, je Rudé náměstí nepřehlédnutelné centrum Moskvy. Kremelský komplex je nejen sídlem ruské vlády, ale i místem, kde najdete spoustu muzeí a historických kostelů.

V kremelském komplexu jsou i mnohá historická muzea

Pokud si chcete místní muzea a prostory prohlédnout všechny, přijde vás to na 1450 rublů, tedy na 491 našich korun. Můžete si ale koupit jen vstupenky do jednotlivých expozic. Například úžasné sbírky kremelské Zbrojnice můžete navštívit za 700 rublů, tedy našich 237 korun. Každopádně se ale připravte na sáhodlouhé fronty u pokladen, což snadno vyřešte nákupem vstupenek on-line. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 17:00 hodin.

Můžete se pozdravit s Leninem

Před Kremlem vás na Rudém náměstí samozřejmě upoutá mauzoleum Vladimíra Iljiče Lenina, zakladatele sovětského státu. Tahle kontroverzní postava je prostými Rusy stále uctívána i když mladá generace už si udržuje rozumný odstup. Nicméně i zde se stojí dlouhé fronty na to, abyste mohli pohlédnout do voskově žluté tváře velkého Lenina. Po roce 1990 už několikrát padl návrh na odstranění této socialistické archiválie, ale odpor Rusů vždycky zvítězil. Sovětský vůdce zde tak odpočívá už 94. let. V mauzoleu je nutno dodržovat absolutní ticho, nesmí se zde fotografovat a stráž vyžaduje i přiměřeně slušné oblečení. Vstupné se zde neplatí.

Něco pro milovníky umění

Kdo chce blíže poznat ruskou kulturu a zejména výtvarné umění, určitě nevynechá návštěvu Treťjakovské galerie. Ony jsou to vlastně galerie dvě. Stará Treťjakovská galerie představuje historické sbírky starého ruského umění od 12. století. Díla starých mistrů jako Andreje Rubleva nebo Ilji Repina, svaté ikony a sochy vás obklopují ze všech stran.

Od svatých ikon až po socialistický realismus

Nová Treťjakovská galerie, původně sbírka moderního umění, je dnes součástí komplexu a nabídne vám pohled na obrovskou sbírku socialistického realismu i ryze moderního umění. Obě galerie jsou neustále obleženy nejen turisty, ale i mnoha studenty umění z moskevských škol. Galerie jsou otevřeny od 10:00 do 18:00 hodin, ve čtvrtek, pátek a sobotu do 21:00 hodin. Za vstupné dáte 500 rublů, tedy 169 korun.

Úcta k velikánům literatury

V těsném sousedství galerie se rozkládá malý park Muzeon, nazývaný parkem padlých soch. Ten je domovem spousty opuštěných, rezavějících soch bývalých sovětských státníků a potentátů z dob totality. Pokud patříte k milovníkům úžasné ruské literatury, nevynechejte návštěvu bývalých bytů slavných ruských spisovatelů, které se dnes proměnily v muzea. Staré domy a byty velikánů, jako Puškina, Dostojevského, Tolstého či Bulgakova jsou dokonale zachovány a mnohé navštívíte zdarma. Ostatně úcta k těmto osobnostem panuje dodnes i mezi mladými Moskvany, které můžete s údivem poslouchat v moskevských parcích i rušných ulicích, jak recitují jejich básně.

Ohromující moskevské metro

Jedním z klenotů Moskvy je bezesporu metro, které je po tokijském druhým nejvytíženějším na světě. Stalin kdysi prohlašoval, že metro musí být lidovou výstavní síní, a to se skutečně podařilo. Metro má 12 linek, 200 stanic a měří 333 kilometrů. Stanice moskevského metra jsou skutečně galerií unikátního socialistického realismu, ale i stylu art deco.

Metro budoval už Stalin jako lidovou galerii

Můžete zde vidět obří mramorové reliéfy a mozaiky budovatelů, zemědělců či slévačů. Mnohé stanice jsou zdobeny zlatými nátěry, ohromí vás jejich mohutné prostory. Zkrátka, vynechat při návštěvě Moskvy její metro se neodpouští. Malým klenotem Moskvy je nepochybně Muzeum metra, ukryté v klenbách nad stanicí metra Sportivnaja. Vstup je zdarma.

Kde se ubytovat

Pro cestovatele, kteří mají hlouběji do kapsy, je v Moskvě spousta levných ubytoven a hostelů. Jsou příjemné, čisté a většinou umístěné v centru, v dosahu památek. V nabídce najdete i spoustu soukromých penzionů a bytů, které jsou turistům nabízeny k pronajmutí. Pokud nevládnete ruštinou, domluvíte se s majiteli většinou dobře i anglicky. Pokud si to můžete dovolit, doporučuji vám hotel Metropol. Nachází se vedle Velkého divadla a je to velkolepá budova v klasickém stylu. Podobně na vás dýchne historií i luxusní Ritz-Carlton, kde už se však vaše peněženka pořádně prohne.

Poznejte ruskou kuchyni

Pokud vám mohu doporučit, vyhněte se podprůměrným italským, japonským a francouzským řetězcovým restauracím a zamiřte přímo do ruských, středoasijských a kavkazských restaurací, kde vás dobře nasytí vynikající, čerstvá a tradiční ruská jídla. A neopouštějte Moskvu, aniž byste vyzkoušeli výjimečnou gruzínskou kuchyni, sýrový chléb chačapuri s chutnými omáčkami, ochutnejte gigantické masové knedlíky a zapijte vše sladkým gruzínským vínem.

Při putování moskevskými ulicemi se můžete zastavit na některém z trhů a ochutnat čerstvý středoasijský šašlik, připravovaný většinou kazašskými kuchaři, servírovaný na papírovém tácku, bohatě pokrytý kořením a cibulí. Skutečná pochoutka.

Moskevský noční život

Říká-li se o New Yorku, že je městem, které nikdy nespí, platí o Moskvě totéž. Nabídka noční zábavy se pohybuje od nenáročných, laciných barů až po oslnivé noční kluby, plné ruských milionářů a oligarchů. Ty jsou jen těžko dostupné díky přísným kontrolám svalnatých vyhazovačů u dveří, kteří si vás prověří od hlavy k patě. Promluvíte-li na ně však anglicky, může se vám podařit dostat se dovnitř.

Pokud chcete vidět, jak si žije moskevská zlatá mládež, navštivte bary, jako Rolling Stone či Gipsy. Umělecká smetánka se zase schází v baru Soljanka. Vyhlášeným barem s techno muzikou je Propaganda. Mezi cenově dostupné bary s živou hudbou pak patří například Gogol, Kamčatka či Projekt Ogi. Tady poznáte ty pravé Moskvany, kteří se po několika sklenkách vodky a pár pětilitrových džbánech piva stanou vašimi nejlepšími přáteli. Noc vám uběhne jako voda a ono je najednou sedm hodin ráno. Tady zkrátka nějaké ty zavíračky ve 22:00 neplatí.

Jak se tam dostanete

Do Moskvy létají bez mezipřistání například ČSA, Aeroflot či Smartwings. Nejlevnější letenky seženete v akcích už od 3000 korun, běžně se ceny pohybují od 4000 korun výše. Let pak trvá 2 a půl hodiny. Když si budete hlídat ceny, narazíte dokonce na lidovku v podobě letenek za 800 korun, ovšem s odletem z Budapešti. Do Moskvy se můžete vydat i vlakem Vltava, ale vyjde to podstatně dráž než letadlo a na cestě strávíte 27 hodin. Jen ti neotrlejší cestovatelé pak použijí linkový autobus, který jezdí mezi Prahou a Moskvou. Cesta totiž trvá asi 40 hodin a zaplatíte za ni cca 2500 korun.

Další zajímavé články
Reklama