autor Pavel Přeučil
05. listopadu 2018 | 09:13
Pro víkendové návštěvníky je procházka 25 kilometry arkádových ulic ideálním způsobem, jak poznat město i za někdy nepříznivého podzimního počasí, stále se můžete pohybovat pod střechou. Téměř z každé ulice na vás vykoukne jedna ze známých boloňských věží, které tvoří od středověku dominantu města. Kdysi jich tu bylo prý téměř 200, dnes jich zůstalo sotva 20.
Některé z nich jsou pěkně nakloněné, jedna je dokonce vyšší než známá věž v Pise. Vystoupat po 500 schodech na nejvyšší šikmou věž na světě Torre Asinelli na Piazza di Porta vás sice na chvíli odrovná, ale vyhlídka na město stojí opravdu zato. Menší věž Garisenda se se naklání v ještě větším úhlu a ve 14. století ji museli snížit, aby se nepřevrátila.
Náměstí Piazza Maggiore
Hlavním náměstím města je náměstí Piazza Maggiore , které je ukončeno vrstvenou fasádou kostela San Pietro. Tady to skutečně žije, v množství zákoutí, barů a restaurací se setkávají staří i mladí boloňané a sledují každodenní život. Spousta obchodů, zejména s potravinářskými specialitami, nabízí zboží, které z tohoto města udělalo gastronomické hlavní město regionu a někteří říkají i celé Itálie.
Většinu z nich najdete přímo u náměstí Piazza Maggiore na Via Clavature. Nedaleko je i Via dell'Indipendenza, která je obchodním centrem Boloně, zaplněným italskými značkami a proslulými mezinárodními řetězci. Zvláště živo je zde o víkendech, kdy jsou ulice ušetřeny automobilů a výfukových plynů.
Poznejte život města
Nejživější atmosféru města můžete nasát na Via del Pratello, historické ulici, která byla od 60. let místem boloňských politických hnutí a kulturních iniciativ. Projděte se po kamenných uličkách, kterými neuvěřitelně rychle projíždějí cyklisté a sedněte si spolu s místními, kteří odpočívají pod stříškami jedné z desítek miniaturních, ale útulných pivních barů a kavárniček.
Právě zde vznikl v 70. letech Modrý anděl, klub, který se později stal Cineteca di Bologna, významným archivem více než 40 000 filmů, mapujících němou éru až po moderní období. Je také domovem projektu Chaplin, který si vzal za cíl obnovení Chaplinových filmů. Můžete si zde v klidu posedět u dobré kávy a podívat se na některý ze slavných filmů.
Poznejte historii regionu
Nejvíce památek je soustředěno v Museo Civico Archeologico, nedaleko Piazza Maggiore. Muzeum se nachází v paláci Palazzo Galvani z 15. století. Má jedny z vůbec nejvzácnějších archeologických sbírek v Itálii a pokrývá období od prehistorie po římskou říši. Zvláštní expozice jsou věnovány Keltům, Etruskům a Egypťanům. Ač byste to nečekali, zdejší egyptologická sbírka patří k největším na světě. Hned vedle, na náměstí Piazza Maggiore, můžete navštívit obří stavbu Basilica di San Petronia ze 14. století, vysokou 47 metrů. Na délku měří 132 metrů a 66 na šířku. Je největším chrámem na světě, postaveným z cihel.
Můžete obdivovat pouliční umění
V docházkové vzdálenosti od historického centra města, ale mimo turistické trasy, se nachází čtvrť Bolognina (malá Bologna) moderní hipsterská oblast se silným smyslem pro komunitu. Tady se užijete fantastické pouliční umění, které si můžete vychutnávat z lehátek a křesílek, volně stojích na ulici. Tady se setkávají milovníci umění, nakupující turisté, aby si vybrali něco i na místních trzích. Jelikož nejen uměním je živ člověk, vedle spousty galerií a stánků s uměním či starými knihami, jsou zde trhy s místními potravinami, ovocem, zeleninou a domácími specialitami.
Arkády San Luca
Zejména v páteční podvečer se bary, trattorie a bistra zaplní pracujícími z nedalekých továren, Boloňa je přece jenom také průmyslové město, jako jsou proslulé Ferrari, Lamborghini či Ducati. Nebaví-li vás sedět v přeplněných hospůdkách, vydejte se ulicí San Luca pod nejdelšími arkádami na světě, které měří čtyři kilometry, mají 666 oblouků a dovedou vás až k nádherná bazilice San Luca.
Nezapomeňte na zmrzlinu
Boloňa sice nejspíše není rodným městem zmrzliny, ale dostanete tu prý určitě tu nejlepší z celé Itálie. Tady se můžete dokonce naučit, jak si ji vyrobit doma. Továrna Carpigiani dokonce vydává tituly pro zmrzlináře, kteří absolvují na Univerzitě Carpigiani Gelato. Pro pokročilejší má univerzita speciální třídy a organizuje workshopy pro zmrzlináře z celého světa. V místním Museum Gelato se můžete seznámit se staletou historií této chladivé pochoutky i s jejím vlivem na potravinářskou kulturu na celém světě. Samozřejmě tu máte i možnost ochutnat desítky těch nejlepších zmrzlinářských výrobků.
Kde a co jíst v Boloni
Pokud jste v Boloni, jezte jako místní. Jsou to především různé tortellini, tagliatelle al ragù a studené pochoutky jako mortadella, nejrůznější tvrdé i měkké sýry jako stracchino a squaquerone. Všechno dokonale ladí s místním bílým vínem Pignoletto nebo červeným Lambrusco a Sangiovese.
Boloňané hodně ujíždějí na trzích a ochutnávají tu i tam něco dobrého u každého stánku, třeba na Via Rialto Serre dei Giardini. Všude ale najdete také vynikající trattorie. Oblíbené jsou u místních například Le Stanze, pro mořské plody Osteria Broccaindosso. Po západu slunce se místní hospůdky, vinárny a bary zaplní hlučnými studenty, zejména na Via de Musei, kde nasávají koktejly a šampaňské, nebo ve čtvrti Via di Pratello, plné pivních barů.
Jak se tam dostat
Do Boloně létá z Prahy více leteckých společností i nízkonákladových. Právě v této době jsou na minimu letenky na zimní měsíce a jejich cena je u obousměrných letů něco přes 500 korun. Je to šance, jak toto krásné město poznat za pár korun. Let trvá hodinu a půl – 2 hodiny. Z boloňského letiště jezdí přímý autobus do centra města s desetiminutovými intervaly.
Za cestu zaplatíte 6 eur a trvá asi 15 minut. Do Boloně se dostanete i vlakem, a to s přestupem ve Vídni. Pokud plánujete delší pobyt, máte možnost vyrazit rychlovlaky i do okolních měst. Boloňa je asi půl hodiny jízdy od Benátek, 40 minut od Florencie a dvě hodiny od Říma.