Pobyt

Chcete prožít pravé dobrodružství? Navštivte tato tři mystická města

Menara gardens ve městě Marrakéš s příjemnými teplotami zalité sluncem a v pozadí se bělají zasněžené vrcholky Atlasu / Shutterstock
Maroko se letos ukázalo jako z jeden z nedoceněných hitů letní sezóny. Ceny za zájezdy do luxusních přímořských středisek byly na minimu a úroveň služeb přitom nesrovnatelně vyšší než v jiných destinacích. Možná, že se turisté obávají příliš vysokých letních teplot v této africké zemi, nebo je pro ně příliš exotickou destinací. Nicméně i v podzimních měsících stojí Maroko za návštěvu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

03. října 2018   |   14:47

Moře je sice ještě teplé, ale teploty vzduchu už nejsou tak omračující jako v létě, a to je příležitost vydat se i do vnitrozemí. Maroko totiž nejsou jen prosluněné pláže na západním atlantickém pobřeží či na severním středomořském pobřeží, ale okouzlující královská města s bohatou historií a úžasné památky, jaké jinde ve světě nenajdete.

Barvami hýřící Maroko je křižovatkou, kde se potkává Evropa s tím pravým orientem. Ostatně francouzský koloniální styl je vidět na každém kroku. Není divu. Maroko dělí od Evropy v nejužším místě pouze 15 kilometrů Gibraltarské úžiny.

Pozor na počasí!

Přes den jsou teploty v Maroku stále příjemné a vystačíte si s letním oblečením. Dobrodruzi, kteří vyrazí na Saharu, si však musí dát pozor. Přes den jsou tam teploty které  přes léto běžně přesahují 40°C, příjemné. Podzim a zima v poušti jsou však velmi zrádné zejména v noci, kdy teplota klesá často k nule. Ještě chladněji je pak v pohoří Atlas, kde je počasí jako v každých horách nepředvídatelné. Pozdní zimu také doprovází větší množství srážek. Pokud se však vypravíte do měst, která vám představíme, nemusíte se počasí obávat.

Hlavní město Rabat

Marockým hlavním městem je Rabat od roku 1912 a dnes má téměř 1,5 milionu obyvatel. Stejně jako další královská města má turistům co nabídnout. Staré centrum oklopují mohutné hradby. Navštívit můžete bělostně zářící mauzoleum krále Mohameda V. nebo monumentální Hassanovu věž z roku 1195, vysokou 44 metrů, která je nejvyšším minaretem na světě.

Královské město dodnes stráží mohutné hradby

Za návštěvu stojí i nejznámější marocké muzeum Belghazi, kde vás určitě zaujme obrovská sbírka šperků, hedvábných výšivek a artefaktů pocházejících z 10. století. Stojí zato, udělat si i výlet do blízké Casablanky, kde se nachází po Mekce největší náboženská stavba na světě, mešita Hassana II. Milovníci starověkých památek by neměli vynechat starověké osídlení Chellah, kde se nacházejí ruiny římského města Sala Colonia.

Co nabízí středověký Fes?

Fes je nejstarší ze čtyř "královských měst" Maroka. Jeho středověká část Fes El Bali nebo "starý Fez" zůstává nedotčená po celá staletí. Proslavil se i tím, že má nejstarší univerzitu na světě. Fes el Bali je také považován za největší městskou oblast bez automobilů na světě. Exotický komplex Bou Inania Madrasa vznikl jako islámská vzdělávací instituce v roce 1351 a dodnes slouží původnímu účelu. Madrasa je jedno z mála náboženských míst v Maroku, které je přístupné neislámským návštěvníkům. Při procházce Fesem stojí za návštěvu i

Marrakéš, nejkrásnější město Afriky

Dobrodružství, nekonečná zábava a obrovská nabídka kulturních zážitků, to je Marrakéš. Nikdo z návštěvníků určitě nevynechá obrovské náměstí Djemaa el Fna, jinak Náměstí mrtvých, které ožívá hlavně večer, kdy je plné akrobatů, žonglérů, šermířů a tanečníků. Náměstí, nejspíše nejrušnější na světě, nese jméno podle veřejných poprav, které se zde odehrávaly v minulosti.Uvidíte zde i zaklínače hadů, cvičené opice a určitě si koupíte nějaký ten typický marocký výrobek, které tu nabízejí stovky místních prodavačů.

Navštívit můžete i úžasný palác El Bahia, původně harém pro oficiální konkubíny vládců Ba Ahmeda a Ahmeda Ibn Moussy, obří komplex, jehož stavba trvala celých 15 let. Zajímavou stavbou je i mešita Koutoubia z 12. století, se svým 70 metrů vysokým minaretem, která tvoří dominantu města.

Další zajímavé články
Reklama