autor Pavel Přeučil
03. října 2018 | 09:56
Couchsurfing se jako internetová služba pro bezplatné ubytování objevil už v roce 2004 a dnes sdružuje více než 2 000 000 členů téměř ve všech zemích světa. Je zajímavé, že nejvíce registrovaných členů, a to celá polovina, je v Evropě a pokud jste milovníci eurovíkendů, je využití couchsurfingu určitě nejlepší způsobem, jak poznat jednotlivé evropské země zblízka a za málo peněz.
Pokud využijete ještě některou z aplikací, jako je například BlaBlacar, nebo Autostop.cz, nabízejících zdarma nebo za malý poplatek spolujízdu, můžete cestovat opravdu téměř zadarmo.
Jak se zapojit?
Připojit se můžete vytvořením svého profilu buď na Couchsurfing. com, nebo přímo na českých stránkách služby Couchsurfing.cz. Pokud chcete, abyste se dostali k co nejširšímu výběru nabízených ubytovacích možností, vyplňte svůj profil co nejpodrobněji.
Určitě nezapomeňte nejen na profilovou fotografii, ale přidejte i fotografie ze svého života, které vás zachycují v různých situacích, třeba na cestách. Uživatelé couchsurfingu nejvíce dají na vizuální informace, které vás představí jako živého člověka, a ne jako zcela neznámé jméno na internetu. Uveďte samozřejmě, zda budete jen cestovatelem nebo také hostitelem.
Získejte nejvýhodnější nabídky
Mnozí uživatelé služby si stěžují, že nedostávají na své žádosti o ubytování zamítavé odpovědi, nebo hostitelé vůbec neodpovědí. Ve většině případů jde už od počátku o špatný přístup ke službě z vaší strany a hostiteli je hned z vašeho profilu či žádosti jasné, že vám jde pouze o to ušetřit nějakou tu korunu za ubytování.
Většina hostitelů jsou totiž velmi společenští lidé, kteří rádi poznávají nové tváře, váš způsob života, vaše zvyky. Buďte aktivní v komunitě. Zúčastněte se komunitních schůzek ve svém městě, které jsou velmi důležité. Seznámíte se s dalšími členy, vyměníte si zkušenosti či vyzkoušené adresy na ubytování. Ukažte svým potenciálním hostitelům, že žijete společenským životem, dokumentujte to co nejvíce fotografiemi.
Nezapomínejte na recenze
Jak hostitelé, tak návštěvníci si vybírají i podle recenzí, které najdete u každého partnera couchsurfingu. Doporučení přátel a hostů jsou velmi důležitá, čím více máte pozitivních recenzí, tím snáze naleznete vhodného ubytovatele.
Jste-li v couchsurfingu nováčci, a nemáte žádné recenze, požádejte přátele, kteří už službu užívají, aby o vás pár pozitivních slov do recenzí napsali. Recenze můžete získat i na setkáních s členy komunity. Pokud je zaujmete, rádi o vás napíší jako o přátelském, společenském člověku, který dokáže ostatní pobavit. Taková recenze na potenciální hostitele zapůsobí nejlépe.
V žádostech buďte osobní
Dobře formulujte svoji žádost o noclehy. Není nic horšího než napsat pár holých vět, že jedete do města, kde ubytovatel bydlí a chcete u něj přespat. V takovém případě ani nečekejte na odpověď. Vždy se snažte napsat email co nejosobnější, tak abyste hostitele zaujali. Napište mu co se vám na jeho profilu líbí, proč jste si vybrali zrovna jeho, popište své zvyky a přání, co byste chtěli v jeho bydlišti zažít. Snažte se být v emailu co nejzajímavější. Ze zkušeností vím, že hostitelé vždy nejvíce reagují na co nejosobnější a nejpodrobnější žádosti.
Cestě musí přecházet příprava
Pokud jste připraveni, pustit se do dobrodružství jménem couchsurfing, začněte procházet profily ve městě nebo destinaci. Vytipujte si pár zajímavých hostitelů a projděte si podrobně jejich nabídky i recenze od předešlých hostů.
Podívejte se i na mapách Google na reálné snímky budov a jejich okolí. Vyvarujete se tak třeba zklamání z toho, že ubytování leží v bezprostřední blízkosti skládky, nebo dálniční křižovatky. Doporučuji vám do dané destinace rozeslat optimálně 5 žádostí, a z odpovědí pak vyberte tu pravou, která vás nejvíce zaujala.
Jak je to s bezpečností?
Často se objevují dotazy, zda je couchsurfing bezpečný a zda nemůžete narazit třeba na nějakého úchyla. Je celá řada úrovní ověření totožnosti i bezpečnosti ubytovatele. Jsou to jak recenze, tak fotografie členů, jejich facebookové profily a samozřejmě verifikované členství.
Při verifikaci se ověřuje reálné bydliště a formou ověření je i číslo platební karty, které zadává člen při registraci. Je jasné, že stoprocentní bezpečí neexistuje, s nepříjemnostmi se můžete setkat i při ubytování přes Airbnb či v soukromém penzionu.
Nabídněte i své ubytování
Nezapomínejte, že couchsurfing je především výměnná služba, a proto je vhodné, nabízet jako protislužbu i ubytování ve svém bytě, chatě, nebo v jiných prostorách. Jeho úroveň může být rozmanitá, od samostatného pokoje až po jedno lůžko nebo dokonce nafukovací lehátko. Členové, sdružení v couchsurfingu jsou velmi flexibilní a mnozí se spokojí opravdu s málem. Ani zde nezapomeňte doprovodit svou nabídku příslušnými fotografiemi a popisem.
Couchsurfing je styl života
Většina těch, kdo v couchsurfingu selžou, jej chtějí využívat jen jako místo pro nocování zdarma. To nestačí. Každý, kdo nabízí ubytování chce něco víc, chce se dozvědět něco o vás o vaší zemi.
Couchsurfing je postoj, způsob myšlení, komunita. Ne všichni hostitelé chtějí komunikovat se svými hosty, ale většina chce, aby byli jejich hosté co nejzajímavější. Když jim nabídnete zajímavé vyprávění o svých cestách, naučíte je uvařit nějakou svou specialitu, můžete počítat i s výborným hodnocením.