Pobyt

Chystáte se na podzimní výlet do Itálie? Pozor na 7 největších chyb, které turisté dělají

Forum Romanum je nejstarším místem v Římě a na podzim vás jistě toto místo okouzlí / Shutterstock
Možná i vy patříte mezi ty nadšené cestovatele, kteří využívají nadcházejících podzimních dnů k prodlouženým víkendům v některé z evropských destinací. Je dobré si uvědomit, že v každé zemi platí určitá pravidla nebo zvyklosti, které je třeba dodržovat. Ať už jde o odlišnosti v oblékání, stravovacích zvycích či v dopravě. Na řadu odlišností narazíte i při svém pobytu v Itálii.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

30. září 2018   |   13:47

Itálie je skvělou zemí k návštěvě a rozhodně to nejsou jen přímořská letoviska s prosluněnými plážemi. Italská města a městečka nabízejí nepřeberné množství turistických zajímavostí, museí, galerií a historických památek, o které by bylo škoda přijít.

V podzimních dnech si můžete v klidu, bez všudypřítomných davů turistů, prohlédnout památky Říma, Florencie, Benátek či Boloně, nebo si jen tak posedět u kávy v typickém italském bistru. Poradíme vám, jak se vyvarovat drobných chyb, které by vám mohly pokazit dovolenou.

1. Nepotvrzená jízdenka ve vlaku

Jednu z prvních chyb, kterých se našinci v Itálii dopouštějí, můžete udělat už při nástupu do italského vlaku. Většina železničních jízdenek má dlouhodobou platnost, až dva měsíce a platí i na dalších spojích. Proto je třeba před nástupem do konkrétního vlaku jízdenku potvrdit.

Strojky, které to umějí najdete na všech vlakových nádražích, jsou podobné těm našim, ale mají různé barvy, zelenou, žlutou či bílou. Zvukové znamení vám oznámí, že jízdenka je ověřena a platí až 6 hodin. Pokuty za nepotvrzenou jízdenku jsou dost citelné.

2. Pozor na pěší zóny

V Itálii se jim říká ZTL, tedy zóny s omezenou dopravou. Nesmí do nich vjíždět nikdo, kdo nemá platné povolení, tedy turisté mají zákaz. ZTL zóny má většina italských měst, někde najdete i zóny s omezenou dopravou, nazývané Centro storico. U vjezdů do všech těchto zón jsou umístěny kamery, které každý vjezd bez povolení zaznamenají a za takových 6 měsíců se můžete dočkat pořádné pokuty i na své domovské adrese.

3. Na červenou možná někdo zastaví

Na severu země žádný rozdíl v chování řidičů nepostřehnete, zato čím více na jih od takového Toskánska se jejich nátura dramaticky mění. Ve městech jezdí jako o život, přednost zprava jim často moc neříká a pokud se na semaforu rozsvítí červená, zastaví jen někdo, aby se po chvíli zase rozjel, protože z aut za ním se ozývá zuřivé troubení.

Zvykněte si na svižnou jízdu a neustálé troubení

Chodci jsou na to zvyklí, a tak ani oni nečekají na zelenou a kličkují za plného provozu mezi auty. Než jsem si na tato „pravidla“ při řízení zvykl a držel se těch našich, vyslechl jsem si nejen divoké troubení, ale i dost nadávek, doprovázených mezinárodními posunky.

4. Odlišnosti v restauracích

Pamatujte si, že latté není káva. Objednáte-li si v restauraci nebo bistru latté, přinesou vám sklenici mléka. Objednávejte si tedy vždy caffé latte nebo latte macchiato. Pokud nebudete jíst a jdete jen na kávu, zajděte do baru. Ty nejsou jako u nás určeny jen ke konzumaci alkoholu, ale fungují spíše jako bistra. V restauracích se většinou káva podává až po jídle a patří k ní nezbytný zákusek. Většina Italů konzumuje svou kávu ve stoje u pultu. Pokud si sednete, hned je všechno dražší.

5. Nejezte na ulici

Italové jsou velmi citliví i na vybrané chování. Nejenže byste nikdy nepotkali Itala v kraťasech s ponožkami v sandálech, ale nepotkáte ani nikoho z místních, aby ve spěchu na ulici hltal párek v rohlíku nebo hamburger. I když nemají času nazbyt, oběd si vždy dokážou plně vychutnat a co teprve večeře, u té dokážou strávit celé hodiny. Jídlo je zkrátka pro Italy obřad a většinou se skládá z několika chodů.

6. Noste s sebou hotovost

Možná vám to v elektronickém věku přijde podivné, ale v Itálii existuje spousta míst, kde platební kartou nezaplatíte. Mnoho malých rodinných restaurací a obchodů či penzionů se snídaní, vyžaduje platby v hotovosti.

S platební kartou možná neuspějete

Vaše platební karta nemusí fungovat dokonce ani při placení mýtného na dálnicích. Mnohde berou zase jen určité druhy platebních karet, a proto se vyplatí mít při cestě do Itálie dvě odlišné, debetní a kreditní, a to od různých vydavatelů karet.

7. Necestujte s těžkým kufrem

Ve většině historických center italských měst nenajdete asfalt, ale kamennou dlažbu a kočičí hlavy, známé i z pražských uliček. Zatímco na asfaltovém nebo betonovém chodníku bude váš kufr na kolečkách klouzat jako po másle, na hrbolatých kamenných dlažbách s ním budete zápasit a možná přijdete i o ta kolečka.

Pamatujte i na to, že hotely v historických budovách postrádají výtahy. Samozřejmě, pokud se ubytujete v pětihvězdičkovém, moderním hotelu, výtah najdete zcela jistě. Jedete-li jen na víkend, určitě vystačíte s lehkou taškou nebo batůžkem.

Další zajímavé články
Reklama