Pobyt

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která nedají dopustit zkušení cestovatelé

Chorvatsko vás nikdy nezklame / Pixabay Peggy Marco
Vydejte se s námi po stopách toho nejlepšího, co Chorvatsko nabízí. Hledáte svěží lesy, které vás na chvíli ukryjí před horkem a nemilosrdnými slunečními paprsky? Chtěli byste se pokochat krásnými vodopády s průzračnou vodou? Je vaším snem vykoupat se v čistém moři a lenošit na nádherné pláži? Nebo se chcete raději procházet historickými uličkami a nasávat atmosféru historie? V Chorvatsku najdete úplně všechno.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

15. června 2022   |   10:26

Chorvatsko patří po právu mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace. Bohatá fauna a flora v kombinaci s tyrkysovým mořem, historií a středomořskou architekturou, pohostinností místních obyvatel dělá z této země absolutního favorita. Chorvatsko není jen moře a Plitvická jezera. Krásných míst zde najdete nespočet. Pojďme si přiblížit některá z nich.

Chorvatsko je pro Čechy srdcová záležitost

Při návštěvě Chorvatska míří většina lidí do větších měst jako jsou Záhřeb, Split nebo Dubrovník, ale pravá krása chorvatské kultury se skrývá v malých městech. Úhledné pláže, čisté moře, vynikající středomořská kuchyně a pohostinnost místních obyvatel – co jiného si na dovolené přát? Podívejte se na náš seznam 10 nejkrásnějších přímořských městeček v Chorvatsku, které rozhodně stojí za návštěvu!

Brela

Pokud se zeptáte místních na to, kde jsou nejlepší pláže v Chorvatsku, mnoho z nich vám doporučí právě Brelu. Brela je obec ležící 15 kilometrů severozápadně od Makarské. Během zimních měsíců je zde klid, ale během léta se městečko zaplní turisty. Málo lidí ví, že slavná pláž Punta Rata v Brele byla vyhlášena jednou z 10 nejkrásnějších pláží na světě roku 2004.

Symbolem Brely, který se často objevuje na pohlednicích, je Brelský kámen zarostlý borovicemi. Dvacet minut jízdy autem z Brely se nachází i Národní park Biokovo, jež je dokonalým místem pro jednodenní výlet do přírody – ale vezměte si sebou vhodné obutí a oblečení a dostatek vody.

Primošten

Primošten je menší městečko o asi 3000 obyvatelích, ale jeho půvab a bohatá tradice turismu láká stále více návštěvníků. V Primoštenu je oblíbený i rustikální turismus – je zde několik rodin, které se věnují udržování dalmatských tradic a rádi vás seznámí s dalmatskou kuchyní, tradiční lidovou hudbou a hudebními nástroji, typickými domácími zvířaty a podobně. Nezapomeňte vyzkoušet dalmatskou peku, chutné jídlo z pečených brambor a masa. Během letní sezóny se na hlavním náměstí každý týden konají i tradiční folklórní vystoupení, během kterých se můžete seznámit s chorvatskou kulturní tradicí z různých částí země. Obzvláště mladí lidé velmi rádi jezdí právě do Primoštenu, protože je známý svým bohatým nočním životem, plným večírků a živých koncertů.

Baška

Baška je nejnavštěvovanějším městečkem na největším chorvatském ostrově Krk. Během letních měsíců se téměř každý den koná nějaká akce. Ať už se rozhodněte strávit večer na koktejlové párty na pláži nebo poslechem živého koncertu – obojí je skvělá zábava! Baška je také ideálním místem pro ty, kteří rádi tráví dovolenou na kolech nebo pěší turistikou, stezky jsou vhodné pro všechny, jak amatéry, tak profesionální sportovce. Pláže v Bašce patří mezi ty nejčistší v celém Chorvatsku a můžete si na nich pronajmout šlapadla, windsurfy, slunečníky a lehátka, tak abyste využili svou dovolenou na maximum!

Rovinj

Rovinj, ležící na Istrijském poloostrově, je jedno z míst, která byste rozhodně neměli minout, pokud zrovna cestujete touto částí Chorvatska. Ačkoliv není největší město na tomto seznamu, jeho krásy jsou nesmírné. Staré město Rovinje je typické svými úzkými dlážděnými uličkami a promenádou podél přístavu, kde si můžete vychutnat kávu nebo některé z tradičních chorvatských jídel.

Jedna z hlavních atrakcí Rovinje je Kostel svaté Eufemie, který vzdáleně připomíná slavnou zvonici na náměstí svatého Marka v Benátkách (není to překvapující vzhledem k tomu, že to byli Benátčané, kteří postavili tento kostel v Rovinji). Rovinj je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu národního parku Brijuni.

Trogir

Toto malebné městečko je nachází 20 kilometrů západně od Splitu a je, co se týče letních dovolených, jedním z nejpopulárnějších městeček v Chorvatsku. Proč, ptáte se? Nu, pro začátek, lze jej nazvat “mini-verzí Splitu” – Staré město s úzkými uličkami, hlavní náměstí, kde se místní scházejí na šálek kávy a úchvatná promenáda podél moře, kde se můžete projít nebo se posadit do jedné z restaurací a užívat si výhledu. Věděli jste, že byl Trogir zapsán jako jedna z 10 chorvatských památek na seznam kulturního dědictví UNESCO? 

Cavtat

Pro všechny z vás, kteří by si chtěli vychutnat atmosféru Dubrovníku a nechtějí se prodírat davy lidí a platit super vysoké ceny, je Cavtat ideálním místem! Toto kouzelné městečko na samotném jihu Chorvatska leží jen 5 kilometrů od letiště Dubrovník. Seznamte se s místní kulturou v období června až září, kdy místní obyvatelé organizují kulturní akce, které představí návštěvníkům místní tradice a obyčeje. Během této doby zde najdete stánky se suvenýry, kde jsou kromě obvyklé nabídky k vidění i nádherné ručně vyšívané lidové kroje oblasti Konavle. Každý kroj je jedinečný s vydutým páskem a rukávy, vyrobený ze lnu. Pokud hledáte originální suvenýr, toto je ideální volba.

Zdroj: croatia.hr

Další zajímavé články
Reklama