Komerční sdělení

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké vyřizování se připravit?

Zatím je nutné mít do většiny evropských zemí aktuální PCR test / Pexels.com
V loňském roce zaznamenalo mezinárodní cestování pokles o desítky procent.
Reklama
Reklama

autor  redakce

06. května 2021   |   16:56

A podobně na tom byla i Česká republika, které ubyla více než polovina turistů. Výhled do budoucna je zatím hodně nejistý a návrat k „normálu“ potrvá podle odborníků zhruba dva až čtyři roky.

Léto je za dveřmi, ale turistická sezóna zůstává nejistá

Zatím se ani přesně neví, jak bude vypadat letošní turistická sezóna. Je tedy potřeba se připravit na různé varianty, a to jak u cest po naší zemi, tak do zahraničí. Většina zemí určitě bude mít snahu alespoň částečně vyrovnat ztráty za uplynulý rok, ale otázkou zůstává, jestli se jim to podaří.

Vstup jen s testem nebo potvrzením o očkování

Zatím je nutné mít do většiny evropských zemí aktuální PCR test a mnoho afrických nebo jihoafrických zemí je s výjimkou pracovních cest stále zavřených. Podmínky vstupu se dokonce mohou lišit podle toho, jakou formu dopravy zvolíte, jestli cestujete autem, letadlem nebo veřejnou dopravou.

Potvrzení o očkování snad ještě letos nebude nutností, ale v roce 2022 už bychom s tím měli počítat.

Aktuální informace najdete na webu ministerstev zahraničí

Pokud plánujete jet v létě s rodinou k moři, určitě doporučujeme pravidelně sledovat webové stránky ministerstva zahraničí. Tam najdete nejen aktuální „Semafor“, ale i kompletní seznam zemí s podmínkami návratu do České republiky. Naopak podmínky vstupu do jednotlivých států hledejte na jejich vlastních webových stránkách.

Chystáte se na dovolenou autem?

Spousta odborníků předpokládá, že lidé budou častěji než v minulých letech vyhledávat individuální dopravu, protože ji považují za bezpečnější.

Jestli se tedy i vy rozhodnete jet tentokrát autem nebo stále populárnějším karavanem, nezapomeňte na veškerá bezpečnostní opatření. Například se informujte, jaké jsou položky povinné výbavy pro rok 2021. Dovolenou si díky tomu užijete bez starostí.
V autě vám na cestách určitě nesmí chybět:

  • Autolékárnička
  • Reflexní vesta
  • Výstražný trojúhelník
  • Rezervní kolo nebo lepící sada
  • Příruční zvedák a klíč na matice

Pamatujte však na to, že v některých zahraničních zemích se nároky na povinnou výbavu řidičů mohou lehce lišit a vyplatí se tedy předem zjistit, zda není třeba nějakou položku přikoupit.

Trendem jsou karavany, obytné vozy a glamping

V posledních letech se lidé začínají vracet k cestování ve vlastním nebo půjčeném karavanu, případně obytném voze. Situace kolem koronaviru tento trend ještě posílila, protože jde o typ dovolené, který si můžete užít i v tuzemsku a zároveň se jedná o bezpečnější individuální cestování.

Zvyšuje se také zájem o související ubytování v kempech nebo o takzvaný glamping (luxusní kempování).

Proč letos trávit dovolenou v ČR?

Podle průzkumů plánuje velká část Čechů trávit dovolenou doma. Spousta lidí se totiž snaží ušetřit a zároveň podpořit lokální ekonomiku. Důležitou roli hraje i bezpečnost a bez překračování hranic není potřeba při cestách autem ani vlakem řešit testování, příjezdové formuláře a další formality.

Ani za moderním glampingem dnes už nemusíte do zahraničí. Ze západních zemí se k nám pomalu přesunul a získal si tu rychle velkou oblibu. Není divu, vždy jsme byli národem, který miluje stanování a chataření a glamping je jen luxusnější verzí těchto aktivit.

Další zajímavé články
Reklama