autor redakce
03. března 2021 | 14:48
Plzeňský kraj se rozléhá na ploše 7 600 km2 a bydlí tu přibližně 590 000 lidí. Podle dostupných informací je to 8. nejobydlenější a 3. největší český kraj. Co se hustoty zalidnění týká, je 2. nejméně zalidněný. To z něj činí ideální lokalitu na poklidné výlety.
Hora Velká Mokrůvka měří úctyhodných 1 370 m n. m, díky čemuž je nejvyšším místním bodem. A protože vrchol spadá pod 1. zónu NP Šumava, není možné se tam dostat.
Hledáte ubytování v Plzeňském kraji? Zarezervujte si chatu nebo chalupu. Čeká na vás klid, soukromí a domácké prostředí, které si s celou rodinou zamilujete.
Zřícenina hradu Krašov
Nad levým břehem řeky Berounky leží jeden z nejstarších šlechtických hradů v ČR. Není jisté, kdy byl hrad postaven, jelikož je možné, že se postavil na dřevěném opevnění, které tam již stálo.
I přes to, že je Krašov zřícenina, najdete tu zbytky pivovaru, sladovny, kovárny, dvou sklepů a cihelny. Určitě si také prohlédněte do skály vytesanou cisternu nebo okrouhlou věž.
Od roku 1931 se o Krašov stará Spolek pro zachování hradu Krašova, který ho odkoupil od rodiny Metternichů. Z areálu na vás čeká přenádherný výhled na Berounku. Pro více dobrodružství zkuste noclehárnu pro trampy, kterou spolek založil. Cesta na Krašov je z vesnice Všehrdy a Bohy velmi krátká, měří pouhých 3,5 km.
Zámecký lesopark ukrývá krásné lanové centrum s dvěma okruhy (pro děti a dospělé).
Plzeňské podzemí
Jedno z nejznámějších plzeňských míst je historické podzemí, které se skládá ze sklepů, štol, vodárenských zářízení, kanalizace a 20 studní. Vzniklo už ve 14. století.
Čeká na vás také funkční replika vodního kola, expozice knihtisku a fragmenty ze zbouraných domů. Prohlídkový okruh měří cca 800 metrů. Během prohlídky se dozvíte opravdu zajímavé historické informace. Pro osoby starší 18 let je připravena Pivěnka, která vám dovolí v některé z plzeňských restaurací ochutnat polotmavý pivní speciál Master.
Vstup do Plzeňského podzemí se nachází pod Pivovarským muzeem. Prohlídka trvající 60 minut vás bude stát 120 Kč, během ní se o vás bude starat vyškolený průvodce. V podzemí je zima (okolo 5 stupňů), oblékněte se něco teplého.
Černé jezero
Největší české jezero přírodního vzniku se nachází na Šumavě. V okolí najdete také Čertovo jezero. Od roku 1933 spadají jezera pod Národní přírodní rezervaci. Pokud se vám bude zdát, že jezero nemá žádný přítok, tak věřte, že má. Vy ho ale neuvidíte, protože ho napájí podzemní prameny. Ačkoliv se zdá, že má Černé jezero bezedné dno, najdete ho skoro 40 metrů pod hladinou.
Okolní příroda je naprosto úžasná. Zaujala i mnoho zajímavých osobností – Jana Nerudu, Elišku Krásnohorskou a Jaroslava Vrchlického. Nezapomeňte prozkoumat místní turistické cesty.