Komerční sdělení

Kam vyrazit za pokladem? Objevte místa, která jsou opředená historií

Každý hledač pokladů vám potvrdí, že při hledání často tu největší roli sehraje prachobyčejné štěstí / heureka.cz
Vyrazte s detektorem kovu prozkoumat tajemná místa Česka, která byla dějištěm historických událostí. Nejenže si užijete nevšední výlet, ale kdo ví, třeba se domů vrátíte s pokladem. Detektor kovu se naučí používat i úplný začátečník, tak na co ještě čekáte?
Reklama
Reklama

autor  redakce

04. září 2020   |   08:45

Vzhůru na lov pokladů! Každý hledač pokladů vám potvrdí, že při hledání často tu největší roli sehraje prachobyčejné štěstí. K potřebnému vybavení přesto patří také kvalitní detektor kovů, základní znalosti jeho ovládání a předběžný průzkum lokality. Dobrou zprávou je, že vyrazit za pokladem může i úplný začátečník, který touží po nevšedním zážitku a troše toho adrenalinu. Vždy ale mějte na paměti, že dle zákona je nutné se vyhýbat archeologickým lokalitám a případný historický nález si nenechat pro sebe!

Bělský les kdysi ukrýval německé kasárny 

Na jihu Ostravy se rozkládá Bělský les, v jehož východní části si německé vojsko během druhé světové války zřídilo kasárny. Ty sloužily jako jakási přestupní stanice pro vojáky z prořídlých pluků vracejících se z ruské fronty. Před koncem války si Němci na severním okraji Bělského lesa vybudovali srubové zákopy a kulometná hnízdana ochranu před postupujícími sovětskými vojáky. Přesto jim nakonec nezbylo nic jiného, než se vydat na ústup, a to přímo středem lesa po cestě vedoucí kolem tzv. rekonvalescentu. Ačkoliv byl Bělský les následkem bombardování a bojů zpola zničen, dnes je vyhledávaným místem pro rodinné výlety i sportovní aktivity. A zcela jistě by se vyplatilo prozkoumat ho s detektorem kovu! Kdo ví, co po sobě němečtí, potažmo ruští vojáci zanechali a dosud to nebylo objeveno?

Zaniklé vesnice Ralska uprostřed výjimečně zachovalé krajiny 

V oblasti dnešního Ralska se do konce 2. světové války nacházelo přes 20 vesnic a 20 samot s přibližně 7 000 německými obyvateli. Ti byli po roce 1945 odsunuti do Německa a vyprázdněné území si nedlouho poté zabralačeskoslovenská armáda, která zde mezi lety 1950 až 1992 měla zřízený vojenský výcvikový prostor. Kromě československých vojáků jím prošli i vojáci sovětští a výsledkem bylo zničení většiny sídel a původního charakteru krajiny. Pokud se do těchto míst vydáte dnes, máte stále šanci rozeznat zbytky původních vesnic, pokochat se výjimečně zachovalou přírodou a třeba také vyzkoušet štěstí s detektorem kovů.

Vejprty jako křižovatka válečných tras

Malebné město Vejprty se nachází v Krušných horách, na samé hranici s Německem. V roce 1550 se zde začala těžit železná ruda, ale také stříbro – hornický rozmach ale ukončila třicetiletá válka, která neblaze ovlivnila i vejprtské obyvatelstvo. Většina hornických dolů byla zničena, z ostatních se dochovaly často jen zaslepená ústí šachet nebo haldy porostlé náletovými dřevinami. Město trpělo taktéž válkami, které v 18. století vedla Marie Terezie se svými odpůrci, a dotkly se ho také průchody napoleonských vojsk v roce 1813. V průběhu druhé světové války obsadila Vejprty německá vojska, která město opustila až na jejím konci s příchodem Rudé armády. Právě časté průchody nejrůznějších vojsk skrze město dává tušit, že by se mohlo jednat o bohaté naleziště všemožných pokladů. 

Pokud už máte české kouty probádané skrz na skrz, vyrazte pátrat za hranice. Letenky jsou teď poměrně levné a výlet nemusí být vůbec drahá záležitost, zvlášť když si přivezete nazpět nějaký ten nalezený poklad. Určitě však v tomto případě nezapomeňte na cestovní pojištění, abyste případné léčebné výlohy nemuseli platit z vlastní kapsy.

Další zajímavé články
Reklama