Komerční sdělení

Pyramidy v Gíze: Dochovaný div světa, který ční k nebi již 4 500 let

Asi 25 kilometrů od Káhiry, hlavního města Egypta, leží Gízská nekropole / archiv klienta
Když se řekne „Egypt“, je to jeden z prvních obrazů, který se vám vynoří v mysli. Majestátní pyramidy s Velkou sfingou se staly symbolem starověké africké země. Jaké je jejich tajemství a proč i po tisíciletích uchvacují davy turistů?
Reklama
Reklama

autor  redakce

04. března 2020   |   10:03

Asi 25 kilometrů od Káhiry, hlavního města Egypta, leží Gízská nekropole. Z celého komplexu pohřebiště jsou nejnápadnější tři pyramidy s Velkou sfingou. Ty jsou jediným ze sedmi divů světa, který se dochoval až do dnešní doby. A to byly postaveny před několika tisíci lety.

Komplex pohřebišť u hlavního města

Dnes jsou chráněny jako světové dědictví UNESCO. Chcete-li pyramidy vidět na vlastní oči a zažít jejich monumentálnost, můžete je navštívit během dovolené v Egyptě. Na toto slavné místo pořádají cestovní kanceláře i místní průvodci výlety každý den.

Před cestou do Egypta si však nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. To vás ochrání v případě náhlého onemocnění nebo zranění. Pojišťovna za vás zaplatí léčebné výlohy, hospitalizaci i případný transport domů. To vše jen za pár stokorun za zájezd – přijdete-li v Egyptě k úhoně jako samoplátce, za jednodenní hospitalizaci se střevními problémy zaplatíte až 10 000 Kč. Raději se proto před zbytečnými výdaji chraňte cestovním pojištěním. Kalkulačka cestovního pojištění na internetu vám v rychlosti pomůže srovnat nabídky pojišťoven a vy si snadno vyberete tu nejlepší.

Největší Cheopsova pyramida

Největší pyramida v Gíze i v celém Egyptě nese jméno Cheopsova (jinak také Chufuova nebo Velká). Sloužila panovníku Chufuovi, který ji nechal vybudovat během své vlády zhruba před 4,5 tisíci lety. Kdysi byla pyramida obložena běloskvoucím vápencem a na vrcholku zářil zlatý jehlan. Ten odrážel sluneční paprsky a dával tak obrovské stavbě punc nadpozemské vševědoucnosti. Vždy byla předmětem zájmu a zkoumání, až se nakonec v 19. století stala jedním z nejvýraznějších symbolů esoterických názorů. Podle zastánců této teorie byly pyramidy (a ta Cheopsova zvlášť) postaveny za jiným účelem než jen jako pohřebiště. Přisuzují jim tajemné vlastnosti a starověká poselství. V pozdějších dobách se tento názor spojil s vírou v existenci mimozemských civilizací a jejich návštěv.

Pyramidu vládce Rachefa si lidé pletou

Rachefova pyramida se se svou výškou umístila na druhém místě. Na první pohled to tak ale nevypadá – právě Rachefova pyramida se často zaměňuje za Cheopsovu. Na rozdíl od ní je postavena na vyvýšenějším místě a má strmější stěny, díky kterým vypadá opticky vyšší. Je to právě ta pyramida, která se objevuje na fotografiích s Velkou sfingou jako symbol Egypta. Poznáte ji podle nejvyššího bodu stavby – špice pyramidy díky kusům obložení vypadá více zachovale. Byla postavena zhruba ve stejném období jako Cheopsova pyramida, dělníci však práci na ní neodvedli tak pečlivě. Obrovská sfinga držící stráž poblíž je největší sochou na světě. Jejím unikátem je i to, že byla vytesána z jediného kusu kamene.

Nejmenší a nejkrásnější pyramida v Gíze

Menkaureova pyramida je z nejslavnější gízské trojice nejmenší a nejvíce zpustošená. Měří „jen“ 66,45 metru. Postrádá původní plášť ze žuly a vápence, protože ho v 16. století ukradli pobudové. O kráse pláště se však vypráví dodnes. Poblíž pyramidy leží hrobka královny Chentkaus I., která byla nejspíše dcerou faraona Menkaurea. Král Menkaure platil za dobrého vládce a lidu se pod jeho vedením dobře žilo.

Pyramidy jako tajemní svědkové historie

Tajemné pyramidy odjakživa poutaly pozornost. Kdysi sloužily jako obrovské hrobky všemocných králů, kteří i po smrti budili respekt. Dnes jsou pozůstatkem minulých dob starověku, který obdivují turisté z celého světa. Chystáte-li se za pyramidami a Velkou sfingou i vy, nezapomeňte si před cestou sjednat cestovní pojištění. Vyhnete se tak možným vysokým výdajům za léčbu v zahraničí.

Další zajímavé články
Reklama