Komerční článek

Turecko není jen o levné dovolené. Viděli jste už zemi krásných koní a bavlněný hrad?

Turecká riviéra se pyšní čistým mořem a překrásnými písčitými i oblázkovými plážemi / Archiv
Do Turecka mnozí vyráží jen díky levným zájezdům, najít pětihvězdičkový hotel s luxusními službami a s all inclusive stravováním za 15 000 Kč není problém.
Reklama
Reklama

autor  redakce

27. srpna 2019   |   10:30

Avšak země rozprostírající se v Malé Asii a na jihovýchodě Evropy není jen o levných dovolených, v Turecku můžete prožít aktivních pár dní plných poznání, na které nikdy nezapomenete.

Turecká riviéra vs. Egejská riviéra. Která je lepší?

Moře, to je to, co většinu zajímá nejvíce. Turecká riviéra se pyšní čistým mořem a překrásnými písčitými i oblázkovými plážemi. O koupání, dovádění ve vodě a opalování tak v Turecku rozhodně nepřijdete.

Chcete-li si užít tropické teploty, pak se do Turecka vydejte v létě. Koupací sezóna je ale v zemi dlouhá a vysokých teplot se dočkáte i v listopadu. Turecko je tak skvělým místem na podzimní dovolenou.

Nejen Češi nejčastěji míří do letovisek Alanya, Antalya, Belek a Side. Ty nabízí moderní resorty a dostatek zábavy na pobřeží, těšit se můžete na aquaparky, tobogány nebo delfinária.

Dovolená v Turecku ale může být i plná zeleně, zálivů, místní historie a bohaté kultury. Řeč je o Egejské riviéře. Ta je sice mírně chladnější, avšak o to více nabízí možností k prozkoumání země. Oblíbenými letovisky v této části Turecka jsou Kusadasi, Marmaris a Bodrum.

Co v Turecku nesmíte vynechat? Lázně a přírodní krásy

I ten, kdo dává přednost odpočinku či toulkám po městě, bude jistě nadšen z přírodních krás v Kapadocii v takzvané „zemi krásných koní.“ Jedná se úchvatné skály tvarované do komínů, které lze prozkoumat pěšky, na kole nebo z koňského hřbetu.

Jestliže vás uchvátí pohled na nádherné pískovcové skály, pak další turistická zajímavost Pamukkalevás doslova oněmí. V překladu se jedná o „bavlněný hrad,“ který skutečně na svahu pokrytém sněhově bílým travertinem tuto nádheru připomíná. Jedná se o místo, kde na povrch vyvěrají minerální prameny. Tím, jak voda po skále stéká, vznikají jedinečné terasy, kaskády a jezírka.

V neposlední řadě se pak nesmíte v Turecku ochudit o lázně, těmi nejproslulejšími jsou Hamman. Pro místní představují lázně společenské setkání, odpočinek a prevenci proti nemocím.

Čím v Turecku platit? Dolary a eura vám nemusí vzít

Budete-li mít v plánu nevynechat nejzajímavější místa v Turecku, rozhodně si přibalte i místní měnu. Eura a americké dolary Turci sice občas také akceptují, avšak není to pravidlem. A jaká je měna v Turecku? Turecká lira, která se aktuálně pohybuje něco málo přes 4 Kč za 1 TL.

Místní peníze oceníte i na trzích, kde nakoupíte oblečení, šátky, kabelky, koření a výtečná jídla. Vynechat byste rozhodně neměli kebab, tureckou pizzu a gözleme neboli palačinku. Tradiční turecká kuchyně rozhodně stojí za vyzkoušení.

Další zajímavé články
Reklama