Dovolená

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Kdysi oblíbená letní destinace si opět získává srdce Čechů / Depositphotos
Kdysi oblíbená letní destinace si opět získává srdce Čechů. Do Maďarska jich každý rok jezdí stále více a hned po Budapešti míří turisté nejčastěji právě k Balatonu. A na jeho březích můžete prožít krásnou dovolenou i na sklonku léta.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

16. září 2021   |   11:46

Největší středoevropské jezero, kterému se přezdívá maďarské moře, láká každoročně tisíce návštěvníků z celé Evropy. Vydejte se i vy na maďarskou riviéru, kde se snoubí pohoda, krásná příroda, řízná gastronomie i kultura.

Balaton leží na jihozápadě Maďarska, jen 130 kilometrů od elegantní metropole Budapešť. Je dlouhý téměř 80 kilometrů a nabízí nepřeberné množství zábavy, sportovního vyžití i relaxace. Jezero, které je pozůstatkem původního Panonijského jezera není příliš hluboké, a tak jeho vody sluneční paprsky snadno prohřejí až ke dnu.

V létě tady voda dosahuje příjemných 27 °C. Pláže na severním a jižním pobřeží Balatonu se od sebe podstatně liší. Na severu klesá dno prudce do hloubky už po 30 metrech, a tak sem přijíždějí zkušení plavci i vyznavači vodních sportů. Přistup do vody je obvykle z mola nebo po schůdcích. Při troše štěstí zafouká vítr a iluze zvlněné mořské hladiny bude takřka dokonalá.

Kam vyrazit?

Mezi nejznámější letoviska na severním pobřeží patří Balatonfüred. Malebné městečko, lemované zelení, nabízí příjemnou promenádu, léčivé prameny, pestrou paletu sportovního vyžití i krásný výhled na nedaleký Tihanyský poloostrov.

Keszthely

Keszthely leží na severozápadním pobřeží jezera. Tady na vás dýchne historie. Místo bylo totiž obydleno už v době kamenné. Stála tady i římská pevnost, jejíž pozůstatky jsou k vidění dodnes. Dominantu města tvoří zámek rodiny Festeticsů, jeden z největších zámků v Maďarsku. Obklopuje ho nádherný park. Zejména nejmenším návštěvnicím a jejich maminkám je určeno Muzeum panenek. V průběhu sezóny žije město bohatým kulturním životem.

Kdysi oblíbená letní destinace si opět získává srdce Čechů

Pečovat tady můžete i o svou tělesnou schránku. K dispozici je termální koupaliště, fitness centrum, sauna, lázeňský dům i moderní wellness centrum. Příjemná je i travnatá městská pláž, lemovaná zelení. Návštěvníci mohou využít moderní zázemí se sprchami, převlékacími kabinami, dětským hřištěm, stánky s občerstvením či vodní skluzavkou. Pláž získává pravidelně Modrou vlajku, udělovanou za kvalitu a čistotu vody.

Hévíz

Příznivci léčivých koupelí musí navštívit toto malebné městečko u jihozápadního cípu Balatonu. Zdejší přírodní termální jezero má 4,4 hektaru a pramen který ho napájí je tak silný, že se voda v jezeře za dva dny zcela vymění.

 Voda má 33-36 °C a koupat se zde můžete celoročně. Voda působí blahodárně na pohybové ústrojí, ženské orgány i kožní neduhy.

Na Balatonu se nudit nebudete

Když vás koupání omrzí, určitě se u Balatonu nudit nebudete. Hlavním zážitkem tu jsou především výlety na lodích. Na své si tu ale přijdou i milovníci vodních sportů a rybolovu. Okolí Balatonu je protkáno pěšími stezkami a cyklotrasami. Jezero můžete dokonce na kole objet i celé kolem dokola. Cyklostezka Balaton körút měří přibližně 240 kilometrů a z velké části jde po rovině, takže se na cestu mohou vypravit i rodiny s dětmi.

Vynikající gastronomie

Maďarsko je známe svou kvalitou a hojností jídla. Nejtypičtější maďarský pokrm je samozřejmě gulyás. Na rozdíl od našeho guláše jde v podstatě o vydatnou polévku z hovězího masa, brambor a cibule, to vše okořeněné sladkou nebo pálivou paprikou. Pastevci si ji vařili v kotlíku zvaném gulyás a právě odtud pochází název jídla.

Pokud zavítáte do nějaké ze zdejších restaurací, určitě ochutnejte candáta. Nejlépe s jedním z místních výborných vín. Lahůdkou je také balatonská rybí polévka halászlé připravovaná ze směsi ryb. A čím více druhů, tím lepší chuť.

Zdroj: visithungary.com, arrivalguides.com.

Další zajímavé články
Reklama