Dovolená

Cestování bude opět o něco komplikovanější. Podmínky se mění

Do Rakouska nebude stačit jedna dávka / Depositphotos
Podmínky pro cestování se letos mění doslova před očima. Turistům, kteří míří na dovolenou do Rakouska, už nebude stačit jedna dávka vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna či AstraZeneca. Od středy bude podle české ambasády ve Vídni nutné mít očkování ukončené. Na cestovatelské mapě navíc zčervenaly další evropské země.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

14. srpna 2021   |   12:19

Od pondělí se ztíží návrat do České republiky z Belgie, Dánska, Švédska, Litvy a San Marina. Na takzvané mapě cestovatele se posunou z oranžové do červené kategorie značící vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Naopak jednodušší návrat bude z Madeiry.

Cestovatelská mapa se mění

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo zdravotnictví každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K zemím s nízkým rizikem nákazy bude v Evropě patřit Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatsko, Kosovo, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Polsko, Rumunsko, Severní Makedonie, Slovensko, Srbsko a Vatikán.

Do oranžové kategorie značící střední míru rizika se ze zelené přesunou Bulharsko, Lichtenštejnsko, Norsko, Rakousko a Slovinsko, z červené Madeira. Zařadí se tak k Finsku, Itálii, Lucembursku a Švýcarsku. U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Červené země

Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy budou patřit Andorra, Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Irsko, Island, Litva, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Řecko, San Marino, Švédsko a Kanárské a Azorské ostrovy. Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika pak náleží všechny nejmenované státy.

Do Rakouska nebude stačit jedna dávka

Pro cesty do Rakouska už nebude stačit jedna dávka vakcíny Pfizer/BioNTech, Moderna či AstraZeneca, od jejíhož podání uplynulo 22 dní. Od středy bude podle české ambasády ve Vídni nutné mít očkování ukončené, což se počítá hned ode dne, kdy pacient obdržel druhou dávku. Neočkovaní musejí mít test. Češi, kteří vyrazí do Rakouska, už se ale nově nebudou muset elektronicky registrovat na vládním portálu.

Pravidla pro jedince, kteří prodělali onemocnění covid-19 v posledním půlroce, nebo pro ty, kteří se nechávají testovat, se nemění. Vždy je nutné předložit příslušné potvrzení. Testovaní musí předložit PCR test, který není starší 72 hodin, nebo antigenní, ten nesmí být starší 48 hodin.

Rakouská vláda zpřísněním reaguje na skokový vzestup počtu nákaz koronavirem v posledních dnech. V pátek oznámilo Rakousko přes tisíc nových případů za posledních 24 hodin, nejvíce za poslední tři měsíce. Současně chce země motivovat občany k očkování.

Země s extrémním rizikem nákazy

Resort lidem důrazně nedoporučuje cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy, důvodem je šíření nových mutací koronaviru. Jde o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko, Tanzanii, Tunisko, Zambii a Zimbabwe.

I u návratu z těchto zemí plně očkovaní turisté nebo ti, co v posledních 180 dnech prodělali covid-19, nemusí na testy a do samoizolace. Ostatní musí podstoupit před cestou PCR test a následně setrvat deset dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Zdroj: mzv.cr, plf.uzis.cz.

Další zajímavé články
Reklama