Dovolená

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Řecko patří k nejoblíbenějším destinacím Čechů / Depositphotos
Podmínky pro cestování se letos mění doslova před očima. Minulý týden české úřady přeřadily několik oblíbených dovolenkových destinací Čechů mezi rizikové země. Tento čtvrtek pak Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) přeřadilo 13 řeckých ostrovů v Egejském moři mezi oblasti s nejvyšším rizikem nákazy koronavirem.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

30. července 2021   |   09:31

Mezi ostrovy, které jsou na mapě ECDC vyznačeny tmavě červenou, jsou populární turistické destinace jako Santorini, Mykonos či Rhodos. ECDC tím důrazně varuje před cestováním do těchto oblastí. ECDC hodnotí evropské regiony na čtyřstupňové škále od zelené, která vyznačuje nejnižší míru rizika nákazy, až po tmavě červenou. V ní jsou v současnosti vedle egejských ostrovů zařazeny také Kypr, Nizozemsko, velká část Španělska či Korsika. Před týdnem přeřadil úřad do tmavě červeného stupně i největší řecký ostrov Krétu.

Na řeckých ostrovech se zhoršuje epidemická situace

Hodnocení se odvozuje například od počtu nových případů nákazy koronavirem za posledních 14 dní na 100 tisíc obyvatel. ECDC ho zveřejňuje každý čtvrtek.
Státy Evropské unie tuto klasifikaci využívají, když stanovují svá vlastní pravidla pro cestování a návrat z jednotlivých zemí a regionů. To částečně platí i pro Českou republiku, která má na své vlastní cestovatelské mapě vyznačené tmavě červenou například Nizozemsko, Velkou Británii, Španělsko či Kypr. Řecko je v červeném stupni, který poukazuje na středně vysokou míru rizika nákazy.

Komplikace pro turisty v Řecku

Řecko patří již týden mezi rizikové země. To pro české turisty znamená velké komplikace při návratu, zejména těch turistů, kteří se již v Řecku nacházejí. 

Pro červené a tmavě červené země na cestovatelské semaforu, tj. s vysokým a velmi vysokým rizikem nákazy, platí následující podmínky pro návrat:

  • Před návratem do ČR se vyplňuje příjezdový formulář.
  • Nutné je podstoupit ještě před cestou antigenní nebo PCR test, pokud k návratu lidé použijí hromadnou dopravu. Pro ně platí také povinnost podstoupit po návratu do ČR PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v samoizolaci.
  • V případě návratu do ČR individuální přepravou není třeba dělat test před cestou, ale je nutné se testovat nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po návratu. Do doby výsledku PCR testu je nutná samoizolace.
  • Samoizolace se nevztahuje na plně očkované a lidi po covidu.

Na dnešní tiskové konferenci vláda odsouhlasila změnu pro děti do 12 let. Od soboty nemusí po návratu z rizikových zemí do samoizolace. Od soboty nemusí mít děti od šesti do dvanácti let test před návratem z dovolených ze zemí s vysokým či velmi vysokým rizikem nákazy covidem. Hned po návratu mohou podstoupit PCR test a v případě negativního výsledku nemusí do samoizolace. Rozhodla o tom v pátek vláda, na Twitteru to uvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

„Vláda právě schválila: Od soboty nebudou muset děti mezi šesti a 12 roky mít test před návratem ani z červených nebo tmavě červených zemí. Zároveň bude možné u těchto dětí provést PCR test hned po návratu, takže nebudou vůbec muset do samoizolace,“ napsal Kulhánek.

Nyní se musí cestující z těchto zemí po příjezdu mezi pátým a 14. dnem dostavit na PCR test. Dokud nemají výsledek, je nutná samoizolace. Výjimku mají plně očkovaní a ti, kteří v posledních 180 dnech prodělali onemocnění COVID-19. Stejně tak výjimka platí pro děti do šesti let. Pokud jsou rodiče očkovaní, ale děti jsou ve věku od šesti do 12 let, na rodiče se příjezdová opatření nevztahují, na děti ale ano. Pro děti v této věkové kategorii zatím není v ČR očkování proti covidu dostupné. Očkovat se mohou až od 12 let.

Letošní dovolená se tak stala doslova adrenalinovým zážitkem a nárůst nakažených koronavirem a rozmach mutace delta ve světě komplikuje cestovatelské plány mnoha Češek a Čechů.

Zdroj: mzv.cr, plf.uzis.cz.

Další zajímavé články
Reklama